Jeden z nich napísal aj československý futbal s absolútnou väčšinou slovenských futbalových bohatierov v mužstve. Historický odkaz úspechu Ježkovho a Venglošovho tímu spočíval aj v tom, že úplne prvý ukázal všetkým outsiderom, že aj oni sa môžu dostať až na úplny vrchol. V Belehrade 1976 oslavovala družina kapitána Antona Ondruša titul majstrov Európy.
Na ceste na futbalový Olymp vyradila Anglicko, Portugalsko, ZSSR, Holandsko, Nemecko…
Senzačnými majstrami sa po zlatom belehradskom tíme stali aj Dáni, ktorí zaskakovali v pozícii náhradníkov na šampionáte 1992. A do tretice aj Gréci o dvanásť rokov neskôr.
Futbalový svet podobnú rozprávku nikdy nezažil. Má za sebou dve desiatky šampionátov. Na každom sa zrodili aj veľké senzácie, ale do cieľovej rovinky vbiehala na čele vo všetkých prípadoch futbalová veľmoc.
Len osem krajín v doterajšej histórii sa môže pýšiť titulom majstrov sveta. Čakala na nich vzácna trofej. Prvou bola Zlatá Nike, ktorú ukradli a roztavili.
Od roku 1970 svet bojuje o Svetový pohár FIFA. Dielo talianskeho zlatníka Gazzanigu, ktoré má cenu viac ako desať miliónov dolárov a nevyčísliteľnú historickú hodnotu, znázorňuje dve postavy, ktoré v momente víťazstva držia na ramenách zemeguľu, celý svet.
Byť majstrom sveta vo futbale je privilégiom veľmocí. Ale akiste sa raz aj niekomu z malých, s ktorým nik neráta, podarí futbalový zázrak. Zoberie si svet na plecia a odnesie si ho domov.
Na štartovej čiare sú si všetci rovní. Čo ak tá veľká chvíľa prichádza práve teraz?