Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Vittek môže hneď odísť. Za štyri milióny eur, tvrdí agent

Hráčski agenti sú neodmysliteľnou súčasťou futbalových majstrovstiev sveta. Jedným z najúspešnejších slovenských agentov je Karol Csontó. Pod jeho krídla patrí takmer celá obrana slovenskej repreztácie (Mucha, Pekarík, Ďurica, Škrtel, Saláta) i útočná dvojica Vittek - Šesták.

28.06.2010 07:34
Karol Csontó Foto:
debata (7)

Prekvapilo vás ako sa Róbertovi Vittekovi darí na šampionáte? Príjemne prekvapilo. Ale naša spolupráca smerovala práve k majstrovstvám sveta. Z Lille do Ankaragücü odišiel, pretože chcel pred šampionátom čo najviac hrávať. Aj v prípravným zápasoch slovenskej reprezentácie hral veľmi dobre.

Počas majstrovstiev ste oznámili, že Vittekovo hosťovanie v tureckom klube sa zmenilo na riadny prestup. Ozvali sa po jeho výkonoch noví záujemcovia?
Do Vittekovej zmluvy s Ankaragücü som totiž zakotvil klauzulu, že ak príde ponuka vo výške štyroch miliónov eur, môže odísť. Na jednej strane sme tak mali už pred zápasom s Novým Zélandom istotu ďalšieho zotrvania v Turecku a na druhej strane stále otvorené okienko pre lepšiu ponuku. Turci by ho však neradi púšťali.

A prišla už štvormiliónová ponuka?
Bavíme sa krátko po zápase proti Taliansku, takže je ešte priskoro, aby sa ozývali záujemcovia o Vittekove služby. Prestupové obdobie sa len začína. Ak sledujete situáciu v európskych kluboch, žiadne veľké pohyby sa nedejú. Som presvedčený, že nejaká ponuka príde a bude len na ňom, ako sa rozhodne.

Čo by ste mu v tom prípade poradili?
Aby ešte pol roka vydržal v Turecku a potom šiel do veľkého klubu.

Asi jedinou hviezdou v slovenskom tíme s neistou budúcnosťou je kanonier Stanislav Šesták. S Bochumom padol do druhej bundesligy. Aká je jeho situácia?
Stana musíme riešiť. Pred polrokom sme sa rozhodli podpísať novú zmluvu s Bochumom a mať istotu. Teraz urobíme všetko pre to, aby sme ho odtiaľ dostali. Určité ponuky už máme, ale nerád by som ich teraz konkretizoval.

Môže ovplyvniť záujemcov fakt, že proti Taliansku nebol v základnej zostave?
Stano je veľký človek. Vždy je nad vecou. Po zápase mi povedal, že predsa každý chvíľku ťahá pílku. On ťahal reprezentáciu v kvalifikácii a jeho góly dostali Slovensko do Afriky. Aj keď nedostal dôveru proti Taliansku, lebo sme hrali na jedné útočníka, bol nesmierne rád, že sa podarilo Vittekovi streliť dva góly. Jedna absencia nezmarí jeho šance na dobrý prestup.

Aká je momentálna Šestákova cena na trhu?
Výstupná klauzula z Bochumu je 3,5 milióna eur. Nie je jednoduché predať hráča z druholigového klubu za takú sumu. Ale nám je to jedno. Sme tu preto, aby sme Stanovi pomohli dostať sa do lepšieho tímu.

Bude to tvrdší oriešok, než bolo hľadanie nového pôsobiska pre Vitteka?
Aj u Roba to bolo na poslednú chvíľu. Verím tomu, že Stanovu situáciu vyriešim k jeho spokojnosti.

Čo tak slovenský útok v Ankaragücü?
(Smiech) Aj o tom sme sa už bavili. Pre Turkov by bolo 3,5 milióna eur priveľa. Nevylučujem však, že Stanova cena pôjde trošku nižšie. A nezavrhujem ani možnosť, že do Turecka príde Šesták a Vittek odíde do iného klubu.

Ako môže ostatným slovenským hráčom pomôcť v hľadaní nového pôsobiska výsledok proti Taliansku a postup do osemfinále?
U niektorých, ako napríklad Mucha, Hamšík, či Škrtel ten výsledok s ich cenou nič neurobí. Kluby ich totiž nechcú predať. Škrtelova cena je dvadsať miliónov eur. Aj keby Slováci nepostúpili zo skupiny, neznížila by sa. Poškodiť by mu mohol jedine podobný škandál, aký sa stal Francúzovi Anelkovi. Po jeho správaní na MS ho okamžite najväčšia potravinárska firma na svete stiahla zo svojich reklamných kampaní.

Solídne sa uviedli aj hráči z domácej súťaže – Kornel Saláta a najmä gólový Kamil Kopúnek. Rysujú sa im prestupy?
V prípade Salátu sme so Slovanom dohodnutí, za akú cenu by ho klub uvoľnil. Uvidíme, aké ponuky prídu.

Je suma za Salátu zverejniteľná?
Nie je to tajomstvo – 1,5 milióna eur.

Ako pomôže africký úspech celému slovenskému futbalu?
Veľmi pozitívny ohlas vyvolal už postup mužstva na šampionát. Verím, že Slovenský futbalový zväz začne teraz výraznejšie investovať do mládeže. V nej by mohli naši reprezentanti prebudiť hlad po futbale. Decká si konečne možno začnú na steny lepiť aj plagáty Hamšíka, Škrtela, Šestáka, Muchu či Vitteka. Budú to ich nové hviezdy. Mládež je základ. Všade na svete. Musíte ju podchytiť, vytvoriť jej podmienky, aby mala kde hrávať. Lebo teraz nemá. Naša liga zatiaľ nedokáže vyprodukovať veľa kvalitných hráčov. Zmena je dlhodobý proces, ktorý by mohol naštartovať práve úspech na MS.

Myslíte, že môžu futbalisti prekvapiť aj proti Holandsku?
Netrúfam si hodnotiť ich šance. Ale videli ste, ako hrali proti Talianom. Nebola náhoda, že ich zdolali. Psychicky sú na tom veľmi dobre. Proti Holandsku bude všetko o taktike a o momentálnej forme individualít v oboch tímoch.

Karol Csontó (35)

Jeden z najvyťaženejších a najúspešnejších slovenských futbalových agentov. Začínal pred vyše ôsmimi rokmi. Neskôr som s troma zahraničnými spoločníkmi založili agentúru Stars and Friends International AG. Minulý rok uskutočnil 130 hráčskych prestupov. Zastupuje kľúčových hráčov slovenskej reprezentácie. Najlukratívnejší prestup bol prechod Martina Škrtela zo Zenitu Petrohrad do FC Liverpool za jedenásť miliónov eur.

7 debata chyba