Rozhodla penalta v závere. Žilina pôjde do Estónska s tesnou výhodou, vyhral aj DAC

Futbalisti MŠK Žilina zdolali v úvodnom domácom zápase 1. predkola Európskej konferenčnej ligy estónsky FCI Levadia Tallinn 2:1.

13.07.2023 19:36 , aktualizované: 23:07
Dávid Ďuriš Foto: ,
Dávid Ďuriš (Žilina) sa teší po strelení gólu do siete Levadia Tallinn.

O triumfe „šošonov“ rozhodol v 4. minúte nastaveného času z jedenástky Patrik Myslovič. Odveta je na programe o týždeň 20. júla v Tallinne.

1. zápas 1. predkola EKL:
MŠK Žilina – FCI Levadia Tallinn 2:1 (1:0)
Góly: 7. Ďuriš, 90.+3 Myslovič (z 11 m) – 51. Agyiri. Rozhodovali: Dickinson – Potter, Spence (Škót.), ŽK: Adang, Gidi, Stojčevski – Peetson, Schjönning-Larsen, 3571 divákov.
MŠK Žilina: Belko – Minárik, Stojčevski, Nemčík – Rusnák, Adang (46. M. Sauer), Gidi (88. Myslovič), Bari (73. Javorček) – Kaprálik (46. Essomba), Jambor (73. Addo), Ďuriš
FCI Levadia: Vallner – Tur, Heitor, Fomba, Schjönning-Larsen – Peetson, Ainsalu (90.+1. Lepistu) – Agyiri (76. Kirss), Mavretič (90.+1. Vassiljev), Markovskyj (27. Jakovlev) – Bessala (76. Roosnupp)

Domáci začali úvodný duel sezóny svižne a už v siedmej minúte otvoril skóre Dávid Ďuriš.

Tlak Žiliny pokračoval, domáci však pálili šancu za šancou, najmä Kaprálikovo zakončenie v páde volalo po góle. Skvelým zákrokom sa však prezentoval Vallner.

hlasy po zápase:
Jaroslav Hynek (MŠK Žilina): „Zo zápasu sme si sami urobili drámu, duel sa od začiatku vyvíjal pre nás veľmi dobre, do polčasu sme mohli vyhrávať 3:0, ak by sme využili svoje šance. Súper v prestávke prestriedal, čo mu pomohlo a podarilo sa mu vyrovnať. Následne sme boli nepresní, v závere sme však mohli dať 2 góly. Sme však radi, že v závere sme využili pokutový kop a do odvety ideme s vedením.“

Curro Torres (FCI Levadia): „Myslím si, že môj tím odviedol dnes dobrú prácu s výnimkou úvodných desiatich minút. Odviedli sme tímový výkon, je normálne, že v závere domáci zvýšili tlak. Celkovo sme však hrali dobrý zápas, chlapci chápali čo od nich chcem, vieme, že sa môžeme rovnať rôznym kvalitným tímom. Čaká nás ďalších náročných 90 minút, ukázali sme, že máme svoje kvality a môžeme postúpiť. Máme čas potrénovať, predebatovať si chyby a kvalitne sa pripraviť.“

Vedúci tím estónskej ligy nastúpil do druhého polčasu o poznanie aktívnejšie, odmenou mu bol gól z kopačky Agyiriho, ktorý využil hrubú chybu žilinskej obrany.

Šošoni znervózneli, robili viacero chýb v kombinácii, v závere sa však nadýchli k mohutnému tlaku. O osude zápasu napokon rozhodol Myslovič, ktorý v nadstavenom čase premenil pokutový kop po faule na Essombu.

Vyhral aj DAC

Futbalisti DAC Dunajská Streda triumfovali v úvodnom domácom zápase 1. predkola Európskej konferenčnej ligy nad Dila Gori 2:1. Odveta je na programe o týždeň 20. júla v Gruzínsku.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FC Dila Gori 2:1 (2:1)
Góly: 33. Trusa, 36. Ramadan – 43. Kovtaľuk. Rozhodovali: Gillett (Aus.) – Hatzidakis, Cook (obaja Ang.), ŽK: Káčer, Risvanis, Krstovič – Santos, Kovtaľuk, Sardališvili, 6269 divákov
FC DAC: Petráš – Pinto, Risvanis, Brunetti, Andzouana – Káčer (72. Gavrič), Dimun, Kalmár (72. Vitális) – Trusa (85. Veselovský), Krstovič, Ramadan
Dila Gori: Kucherenko – Wanderson, Etou (87. Tevzadze), Dzotsenidze, Čiteišvili – Parulava (64. Sardališvili), Santos, Victor – Gale, Kovtaľuk (64. Kuchianidze), Gomis (72. Mzwakali)

DAC už v druhej minúte pohrozil, keď priamy kop zahrával z 24 metrov Kalmár, loptu však poslal do rúk brankára. V 12. minúte hosťujúci Paruvala zo 17 metrov technickou strelou trafil tesne nad. Na konci prvej polhodinky DAC pohrozil dvakrát.

Najprv Andzouanova lopta z ostrého uhla letela tesne vedľa, o minútu neskôr aj Pintova šanca skončila u brankára Kucherenka. Aj keď boli hráči gruzínskeho mužstva aktívnejší, držali loptu viac na kopačkách, efektívnejší v koncovke bol DAC.

Barbora Hrončeková koláž Čítajte viac Tínedžerská láska uchvátila kapitána Slovenska. Škriniar sa vrátil do Paríža ako mladoženáč po boku zvodnej Barbory

V 33. minúte aj otvoril skóre zápasu. Po peknej akcií najprv z blízka pohrozil Krstovič, loptu brankár vyrazil, odrazenú loptu však poslal Kalmár na hlavu Trusu, ktorý trafil do siete – 1:0. O tri minúty neskôr DAC opäť udrel.

Žlto-modrí získali loptu v strede poľa, Káčer našiel na ľavej strane nabiehajúceho Ramadana, ktorý peknou strelou poslal loptu do brány – 2:0. V 40. minúte sa nebezpečnou strelou sa blysol aj Krstovič, ale Kucherenko stihol zakročiť.

Hostia potom znížili, keď Kovtaľuk dostal výbornú loptu za obranu, z ostrého uhla z hranice päťky trafil do siete. V nadstavenom čase mohol Kalmár zahrával priamy kop, jeho strela skončila na brvne.

Adrian Guľa (DAC): "Bol to výborný zápas v Konferenčnej lige pred našimi vynikajúcimi fanúšikmi. Sme radi za víťazstvo, ale ešte je za nami len jeden polčas. Súper má kvalitu, dobre držal loptu, kombinoval, na naše šťastie nebol extra nebezpečný. Aj keď Petráš na konci zápasu chytil veľkú šancu. Chýbal mi zabijácky inštinkt, chýbala väčšia produktivita, za stavu 2:0 sme boli silní, mali sme ísť do vedenia 3:0. Namiesto toho sme inkasovali. V druhom polčase súper hral na riziko, mali sme aj možnosti, z čoho sme mali dať tretí gól. Nestalo sa, je to stále otvorené. Čaká nás veľká výzva vonku. Vedieme o gól, máme kvalitu aj mentalitu na to, že zvládneme zápas vonku a postúpime ďalej.

Andrij Demčenko (Dila Gori): „Narazili sme na kvalitného súpera, akého doma bežne nemáme v Gruzínsku. Hrá silový futbal. My sme spravili dve chyby, domáci strelili dva góly po kontrách. Snažili sme využiť našu silu po krajoch. Výsledok akceptujeme a v odvete urobíme všetko pre to, aby sme postúpili.“

Prvých dvadsať minút v druhom polčase sa bojovalo hlavne medzi šestnástkami, bez výraznejších šancí. To prinieslo viac nepresností a menej šancí na oboch stranách.

Kým v prvom polčase boli aktívnejší hostia, v druhom dejstve iniciatívu prebrala Dunajská Streda, ale bez gólového efektu. V 76. minúte Krstovič sklepol loptu Vitálisovi, jeho strelu však brankár kryl.

V nadstavenom čase mohol pridať tretí gól Gavrič, ktorý dostal výbornú loptu pred bránu, ale hosťujúca obrana v poslednej sekunde zakročila. V poslednej minúte nadstaveného času bravúrne zakročil brankár Petráš, ktorý zneškodnil strelu Galeho.