Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Kto dal podnet na vyšetrenie? Rozhodca, delegát ani Rangers to neboli

Ako sme informovali v utorok večer, Európska futbalová únia (UEFA) začala vyšetrovať možného rasistického správanie publika počas nedávneho súboja Európskej ligy Sparta Praha - Glasgow Rangers (1:0).

06.10.2021 14:08
Sparta, Glasgow Rangers Foto: ,
Detskí fanúšikovia na zápase Sparty s Glasgowom Rangers.
debata (9)

Minulý štvrtok bolo na Letnej v hľadisku takmer 11-tisíc ľudí, ale drvivú väčšinu z nich tvorili deti vo veku 6 – 14 rokov, keďže dospelí fanúšikovia tradičného českého klubu nesmeli na štadión v dôsledku trestu od UEFA.

Pozoruhodné na celej záležitostí je, že UEFA nedostala podnet na vyšetrovanie od rozhodcu ani delegáta zápasu.

Glen Kamara Čítajte viac Prišlo to. UEFA vyšetruje zápas Sparty, Škóti sa za urážku detí neospravedlnia

"Turecký rozhodca Ali Palabiyik ani holandský delegát podnet nedali rovnako ako klub Rangers FC.

UEFA vymenovala inšpektora na prešetrenie udalostí na štadióne zrejme na základe nešpecifikovaného vonkajšieho podnetu alebo tých, ktoré kolovali vo verejnom priestore," napísal web iDnes.cz.

Záver vyšetrovania UEFA by mal byť známy najneskôr do siedmich dní.

sparta, rangers Čítajte viac Naše deti nie sú zhnité ovocie. Česi žiadajú od Škótov ospravedlnenie

"Považujeme to za procedurálnu záležitosť UEFA a vnímame to bez emócií. V žiadnom prípade však nemáme dôvod meniť naše pôvodné stanovisko.

Trváme na tom, že nedošlo k rasistickému správaniu detí na štadióne. A ani ľudia delegovaní z UEFA na tento zápas nič také nezaznamenali," vyhlásil hovorca Sparty Praha Ondřej Kasík.

Špekulácie o rasistických prejavoch detí na tribúnach rozšírili médiá v Škótsku aj na základe vyjadrení právnika Aamera Anwara, ktorý zastupuje aj fínskeho hráča tmavej pleti v drese Glasgow Rangers Glena Kamaru.

Futbalista Glasgowu Rangers Glen Kamara fauluje... Foto: TASR/AP, Petr David Josek
ČR Futbal Európska liga 2. kolo Kamara Futbalista Glasgowu Rangers Glen Kamara fauluje Michala Sáčeka zo Sparty Praha.

„Veľká časť školákov na štadióne bučala pri každom dotyku s loptou Glena Kamaru aj ďalších černochov v tíme Rangers,“ tvrdil Anwara, ktorý na zápase osobne nebol prítomný.

Zástupcovia Sparty Praha reagovali kritikou na tieto názory.

"Je neuveriteľné, že sledujeme útoky na nevinné deti a čelíme neopodstatneným obvineniam z rasizmu. Bohužiaľ, musíme čítať zúfalé útoky právnika Aamera Anwara, ktorý sa pohybuje za hranicou dovoleného.

V Česku by sa jeho správaním už zaoberala advokátska komora. Na jeho online šikanu by si mala posvietiť príslušná inštitúcia v Škótsku.

Vyvolávanie xenofóbnych tendencií a slovné útoky na bezbranné deti sú za hranicou morálky a slušnej výchovy," uviedli Sparťania v oficiálnej reakcii.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Sparta Praha #Glasgow Rangers #Glen Kamara