Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Naše deti nie sú zhnité ovocie. Česi žiadajú od Škótov ospravedlnenie

Český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek v pondelok prostredníctvom britského veľvyslanca v ČR Nicka Archera požiadal o ospravedlnenie za nemiestne útoky na české deti, ktorých sa údajne dopustil člen Škótskej futbalovej asociácie (SFA).

04.10.2021 17:13
sparta, rangers Foto:
Momentka z inkriminovaného zápasu Sparta - Glasgow Rangers.
debata (11)

Informoval o tom rezort diplomacie na svojej oficiálnej webovej stránke.

Incident súvisí so zápasom Európskej ligy medzi Spartou Praha a Glasgowom Rangers. „Chápem, že športové stretnutie prináša rôzne emócie, ktoré sa môžu preniesť i mimo ihriska,“ povedal Kulhánek po stretnutí s Archerom.

„Aj to však má svoje hranice a nesmie prerásť do xenofóbnych urážok mierených na neplnoleté deti,“ zdôraznil minister.

Británia futbal Brazília Kamerun Fuchs Čítajte viac České deti ako rasisti? Briti urážajú hráčov odporným spôsobom

Marvin Barley zo SFA na sociálnej sieti Twitter kritizoval české deti, ktoré počas štvrtkového zápasu údajne rasisticky bučali na hráča tmavej pleti Glena Kamaru z glasgowského klu­bu.

Kulhánek si Archera si podľa svojich slov predvolal, aby jeho žiadosť odovzdal Škótskej futbalovej asociácii.

„Požiadal som o ospravedlnenie či jednoznačné dištancovanie sa od osoby, ktorá prirovnanie českých detí k zhnitému ovociu predniesla.“

Chyby sa vo štvrtok podľa Barleyho vyjadrení nedopustili deti, pretože tie svojim správaním napodobňujú dospelých alebo sa od nich nechajú povzbudiť.

„Aké iné možnosti majú, keď ich umiestnite do misy so zhnitým ovocím,“ napísal Barley a k textu priložil fotografiu zhnitých jahôd.

ČR Futbal EL 4. kolo H Skupina sparta Čítajte viac Sparta sa tvrdo postavila za deti na tribúne. Na ostrovy poslala jasný odkaz

Český minister vnútra Jan Hamáček jeho vyjadrenia označil za „nechutný útok“ na české deti a na Česko. Takisto uviedol, že Kulhánka požiadal o predvolanie britského veľvyslanca.

Fínsky stredopoliar Kamara bol terčom rasistických urážok v súboji so Slaviou Praha v marci tohto roka. Údajne sa ich dopustil obranca Slavie Ondřej Kúdela, ktorý však vinu poprel. Napriek tomu dostal dištanc na desať zápasov.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #rasizmus #AC Sparta Praha #Glasgow Rangers #Glen Kamara