Trenčín si schuti zastrieľal, Košice pred výbornou návštevou podľahli Libercu

Futbalisti MFK Košice prehrali so Slovanom Liberec 0:1 (0:0) vo štvrtkovom prvom stretnutí 2. predkola Európskej ligy 2014/2015.

17.07.2014 19:01 , aktualizované: 20:04
Košice - Liberec. Foto: ,
Súboj Isaaca Sackeya z Liberca s košickým kapitánom Petrom Šinglárom.
debata (2)

Košičania si v domácom prostredí v Čermeli pred 7-tisícovou návštevou utvorili viacero dobrých príležitostí, ale gólu sa nedočkali. Naopak, hosťujúci Marek Jarolím v 83. min využil pokutový kop po zákroku Miroslava Viazanka na Tomáša Ďubeka a rozhodol o tesnom triumfe hostí.

Odveta v Liberci príde na rad vo štvrtok 24. júla a severočeský tím v nej bude mať lepšiu východiskovú pozíciu na postup do 3. predkola. Zaujímavosťou tohto pohárového dvojsúboja je fakt, že zatiaľ čo košický tím vedie Čech Radoslav Látal, mužstvo Liberca hrá od novej sezóny pod taktovkou slovenskej dvojice Samuel Slovák – Jozef Valachovič.

MFK Košice – Slovan Liberec 0:1 (0:0)
Gól: 83. M. Jarolím (z 11 m), ŽK: 23. Kavka – 68. Šural, 69. Sackey, 86. Obžera, rozhodovali: Manzano – Rodríguez, Moreno (všetci Šp.), 7055 divákov
Košice: Tofiloski – Kavka, Bašista, Korijkov – Šinglár (90. Skvašík) – Viazanko (85. Ostojič), Bukata, Pačinda (81. O. Diaby), Sekulič – J. Novák, Redžič
Liberec: Hroššo – Fleišman, Rajnoch, Karišík, Coufal – Šural (78. Obžera), Sackey, Pavelka, M. Jarolím (90. Pimpara), Ďubek – Hadaščok (65. Hamuľak)

Prvú strelu na bránku si pripísali už v 2. min hostia z Liberca, ale Košičania boli v úvode aktívnejší. Viazankovu strelu v 10. min tečoval v páde jeden z obrancov hostí tesne vedľa bránky, v ktorej stál Hroššo. Letná posila hostí zo Slovenska Ďubek pálil v 26. min iba do pripraveného Tofiloského. Na konci prvého polčasu ešte vyskúšal pozornosť Hrošša z riadnej diaľky Viazanko, domáci fanúšikovia sa však gólu nedočkali.

Po zmene strán sa najprv ocitol sám v dobrej pozícii pred bránkou hostí slovinský legionár Redžič, ale zle trafil Novákov center. V 57. min mohli otvoriť skóre hostia, Šuralovi sa však strela vôbec nevydarila. Košičania začali súpera tlačiť, ale v 63. min sa po súboji Nováka s Fleišmanom nepískal pokutový kop pre domácich. Na druhej strane však jedenástka nariadená bola. V 83. min ju premenil Jarolím po zákroku Viazanka na Ďubeka. Hostia si už potom udržali najtesnejšie vedenie.

Radoslav Látal (tréner Košíc): „Na predzápasovej tlačovke som povedal, že, ak sa budeme dopúšťať chýb, ťažko budeme zvládať takéto stretnutia. Chceli sme hrať na nulu, poctivo sme bránili. V prvom polčase sa nám to darilo. Po prestávke sme súpera zatlačili, snažili sme sa v útoku niečo vymyslieť, mali sme i náznaky šancí, no nedokázali sme ich využiť. Žiaľ, prišla jediná chyba, po ktorej sme zaplatili daň. Ukázalo sa, že Slovan má skúsené mužstvo, čo potvrdil v tomto zápase.“

Samuel Slovák (tréner Liberca): „Diváci videli bojovné a zaujímavé stretnutie. Bolo sa na čom pozerať. Nakoniec sme aj so šťastím zvíťazili, keď sme využili príležitosť, ktorá sa nám naskytla. Určite som spokojný, lebo sme zvíťazili v Košiciach, ktoré majú dobré mužstvo. Do odvety nič nepodceňujeme. Sme spokojní s výsledkom, no vieme, že nás čaká ešte jeden náročný zápas.“

Hrdinom Trenčína Moses Simon

Futbalisti AS Trenčín zvíťazili v 2. predkole Európskej ligy nad srbským tímom FK Vojvodina Nový Sad presvedčivo 4:0 a pred odvetným stretnutím si utvorili výbornú východiskovú pozíciu pre postup do ďalšej fázy.

zväčšiť Páli Moses Simon. Nigérijský útočník sa... Foto: SITA, Tomáš Somr
Moses Simon Páli Moses Simon. Nigérijský útočník sa postaral o tri góly Trenčína.

Skóre na štadióne v Dubnici nad Váhom otvoril po dvadsiatich minútach hry nigérijský útočník Moses Simon. Devätnásťročný kanonier sa v priebehu siedmich minút dvakrát presadil v druhom polčase a pripísal si na svoje konto hetrik. Skóre uzavrel v 72. min iný zakončovateľ v službách AS Trenčín Jairo. Hosťom bude v odvete chýbať Marko Živkovič, ktorý v 66. min inzultoval trenčianskeho útočníka Františka Kubíka a od rozhodcu inkasoval červenú kartu.

Odvetný duel je na programe budúci štvrtok 24. júla v Novom Sade (20.00 h).

AS Trenčín (SR) – FK Vojvodina Nový Sad (Srb.) 4:0 (1:0)
Góly: 20., 53. a 60. Moses Simon, 72. Jairo, ŽK: 50. Baéz, 66. F. Kubík (obaja Trenčín), ČK: 66. M. Živkovič (Nový Sad), rozhodovali: Lerjéus – Sjöblom, Flink (všetci Švéd.), 3725 divákov
Trenčín: Volešák – Čögley, Rodríguez da Silva, Kleščík, Holúbek – Baéz (85. Rundič), Mišák (69. Hajradinovič), Lobotka – F. Kubík, Jairo (79. Mondek), Moses Simon
Nový Sad: Jovanič – Puškarič (58. M. Živkovič), Pekarič, S. Babič, Nastič – Alivodič, Radoja, Poletanovič, Makarič (57. Stojanovič) – Ivanič – Veselinovič (80. Popara)

Trenčanov mohol už v 2. min poslať do vedenia útočník Jairo, ale v sľubnej pozícii neprekonal hosťujúceho brankára. Ako prvý sa z presného zásahu tešil Moses Simon: 19-ročný zakončovateľ premenil na gól strelu z hranice pokutového územia po Mišákovej prihrávke.

Nigérijčan v službách AS prezentoval svoje schopnosti aj po zmene strán, v 53. min zvýšil strelou k ľavej žrdi na 2:0 a o sedem minúť neskôr zavŕšil hetrik. Bezzubí hostia sa proti Trenčanom nedokázali presadiť. Navyše, v 66. min navyše prišli o striedajúceho Živkoviča, ktorý po údere do tváre Kubíka musel odísť predčasne z ihriska. Definitívnou bodkou za vydareným zápasom v podaní Trenčanov bol štvrtý gól v sieti Vojvodiny – v 72. min skóroval po kombinačnej akcii Jairo. Domáci futbalisti v závere trochu poľavili, ale nepykali za to.

Martin Ševela (tréner Trenčína): „Hráči odohrali jeden z najlepších zápasov pod mojím vedením. Dôležitosť stretnutia podčiarklo aj to, že išlo o duel Európskej ligy. Moses Simon je skvelý hráč, poznáme jeho kvality, dnes ich na trávniku ukázal. Jeho tri góly boli darčekom pre našich fanúšikov. Stále sme však len v polčase, čaká nás stretnutie na pôde súpera, ktoré nebude jednoduché. Máme týždeň na to, aby sme mužstvo pripravili na odvetu.“

Milan Rastavac (asistent trénera Nového Sadu): „Trenčín nás svojou hrou neprekvapil, niečo podobné sme od tohto mužstva očakávali. Naša hra dnes nebola na požadovanej úrovni, to bol najväčší problém. Súperovi gratulujem k presvedčivému víťazstvu.“

Trnavčania z Gruzínska s bezgólovou remízou

Futbalisti Spartaka Trnava v prvom zápase 2. predkola Európskej ligy remizovali 0:0 na pôde gruzínskeho tímu FC Zestafoni. Najväčšiu príležitosť skórovať nevyužil už v 2. min domáci útočník Dvali, ktorý trafil brvno Rusovovej bránky. Domáci z úvodného tlaku nedokázali vyťažiť presný zásah, pozorná obrana „andelov“ na čele s gólmanom Rusovom odolávala ich náporu až do konca stretnutia.

Odveta je na programe budúci štvrtok 24. júla v Zlatých Moravciach (19.30 h).

FC Zestafoni (Gruz.) – FC Spartak Trnava (SR) 0:0
ŽK: 57. Šarikadze – 39. E. Sabo, 76. K. Kuzma, 77. Casado, rozhodovali: Alijev – Žappasbajev, Iskakov (všetci Kaz.)
Zestafoni: B. Pavlovič – Gongadze, Čelidze, R. Dos Santos, Guruli – Dolidze, Kuchijanidze (84. Čanturišvili), Šarikadze, Getsadze – Dvali (78. Panculaja), Gelašvili (65. Tatanašvili)
Trnava: Rusov – Janečka, Martin Tóth, Bortel, Čonka – Schranz (73. Casado), K. Kuzma, E. Sabo, Ján Chovanec (87. Siva) – Vlasko (78. Špalek) – Mikovič

Domáci futbalisti vstúpili do zápasu aktívne, v 2. min sa zatriaslo brvno trnavskej bránky po zakončení Dvaliho. Ten istý hráč mohol otvoriť skóre o štyri minúty neskôr, ale gólman Spartaka Rusov jeho pokus zlikvidoval. Po dvadsiatich minútach hry opäť čaroval trnavský brankár a nebezpečnú strelu vyrazil mimo troch žrdí.

Trnavčania si plnili defenzívne úlohy aj v úvode druhého polčasu a nehrnuli sa k súperovej svätyni. V 66. min chcel Chovanec vyskúšať domáceho brankára Pavloviča, ale jeho strela nebola presná. Sedem minút pred koncom zápasu pohrozil striedajúci hráč Spartaka Casado, ale Pavlovič si poradil. V závere duelu obe mužstvá pozorne bránili, do listiny strelcov sa nezapísal ani jeden z aktérov.

Juraj Jarábek (tréner Trnavy): „Dnešný zápas začali lepšie domáci, postupne sa však hra vyrovnala. Oba tímy si utvorili príležitosti na skórovanie, ale nevyužili ich. Myslím si, že remíza je spravodlivá. Pred budúcotýždňovou odvetou je všetko otvorené, očakávam zaujímavý a dramatický duel.“

Výsledky prvých zápasov 2. predkola Európskej ligy

FC Astana (Kaz.) – Hapoel Tel Aviv (Izr.) 3:0 (1:0)

Kajrat Almaty (Kaz.) – Esbjerg (Dán.) 1:1 (0:0)
Ľubomír Michalík (Almaty) odohral celý zápas, Martin Dúbravka (Esbjerg) absolvoval celý duel

KF Laci (Alb.) – Zaria Lugansk (Ukr.) 0:3 (0:1)

Neftči Baku (Azer.) – FC Koper (Slovin.) 1:2 (1:2)

Budučnost Podgorica (Č. Hora) – Omonia Nikózia (Cyp.) 0:2 (0:1)

Dinamo Minsk (Biel.) – MyPa Myllykoski (Fín.) 3:0 (1:0)

FK Atlantas (Lit.) – Šachťor Karaganda (Kaz.) 0:0