Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Prekvapujúca výhra veterána na Vuelte. Z etapového triumfu sa tešil Saganov tímový kolega

Víťazom 7. etapy na pretekoch Vuelta a Espaňa sa stal francúzsky jazdec tímu TotalEnergies Geoffrey Soupe.

01.09.2023 18:06
Soupe TotalEnergies Foto:
Geoffrey Soupe v drese TotalEnergies.
debata

Tridsaťpäťročný veterán triumfoval v záverečnom hromadnom špurte.

Druhý finišoval Venezuelčan Orluis Aular (Caja Rural-Seguros RGA) a tretí skončil Belgičan Edward Theuns (Lidl-Trek). Na čele celkového poradia sa udržal Francúz Lenny Martinez z tímu Groupama-FDJ.

Piatková etapa mala tranzitný charakter. Cyklisti sa počas nej presunuli do provincie Alicante a počas víkendu do provincie Murcia, kde ich v sobotu a nedeľu čakajú dve horské skúšky. Profil bol v úvodnej polovici klesavý, keď sa pelotón dostal z nadmorskej výšky 800 metrov takmer na úroveň mora a druhá časť sa išla už po úplnej rovine.

Očakával sa tak hromadný dojazd, ktorý mohol narušiť len silný bočný vietor od mora, ale predpovede s ním nerátali.

Sagan cyklo Čítajte viac Posledný mesiac na ceste. Sagana čaká jedna z najdlhších klasík v kalendári

Hneď po štarte sa odtrhli Jose Herrada (Cofidis) a Ander Okamika (Burgos-BH), no šprintérske tímy už nikoho ďalšieho do úniku nepustili. Dvojica dostala priestor, no maximálne si vypracovala trojminútový náskok, po polovici trasy sa znížil na polovicu. Etapa mala pokojný priebeh a cyklisti si dopriali oddychovejší deň pred náročným víkendom.

Asi 65 km pred cieľom dostihol pelotón dvojicu v úniku a Herrada svoj pokus vzdal. Okamika však nie a po ďalších desiatich kilometroch opäť zvýšil náskok nad minútu. Balík jeho sympatickú snahu ocenil a ešte mu doprial nejaký čas na výslní.

Na méte 40 km pred cieľom ho už však pohltil a začalo sa bojovať o pozície. Aj preto, že nasledovala rýchlostná prémia, na ktorej si prví traja rozdelili 6, 4 a 2 bonusové sekundy do celkového poradia.

Suverénne ju vyhral Kaden Groves (Alpecin), druhý bol Marijn van den Berg (EF Education-EasyPost) a tretí Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), ktorý sa tak v GC priblížil na tri sekundy Remcovi Evenepoelovi (Soudal-QuickStep). Záver bol opäť hektický a prišlo aj k niekoľkým pádom.

Finiš ovplyvnila zákruta asi 500 m pred páskou, ktorú neprešiel ideálne najväčší favorit Groves a šancu tak dostali ďalší. Víťazstvo Soupeho musela potvrdiť až cieľová fotografia, po ktorej prišiel výbuch veľkej radosti Francúza, ktorý dosiahol v 35 rokoch najväčší úspech svojej kariéry.

Nezabudnuteľné momenty Petra Sagana na Tour Fotogaléria - 43 fotiek Všetky fotky
Zaspomínajte si na najslávnejšie momenty Petra...
debata chyba
Viac na túto tému: #cyklistika #TotalEnergies #Vuelta a Espaňa 2023