Fantastický výsledok Saganovho nástupcu! Svrček vybojoval na MS bronz

Slovenský cyklista Martin Svrček vybojoval v pretekoch s hromadným štartom kategórie do 23 rokov na MS v Glasgowe tretie miesto.

12.08.2023 16:43
svrček bronz Foto:
Martin Svrček s bronzovou medailou na MS v Glasgowe.
debata (7)

Z titulu a dúhového drese sa tešil Francúz Axel Laurance.

Cyklista Martin Svrček má bronz z pretekov U23 majstrovstiev sveta
Video
Hovoria Martin Svrček a Jakub Vančo, športový riaditeľ reprezentácie U23. / Zdroj: Slovenský zväz cyklistiky

Svrček sa priblížil k výsledku krajana Petra Velitsa, ktorý na MS 2007 v nemeckom Stuttgarte získal v kategórii U23 zlatú medailu.

Dvadsaťročný Slovák, ktorého viacerí považujú za nástupcu Petra Sagana, zaostal na 168,4 km dlhej trase z Loch Lomond do Glasgowa za víťazným Laurancem o dve sekundy.

Francúz vyhral po sólovom úniku, Svrček obsadil v záverečnom špurte štvorčlennej skupiny druhú priečku.

Začiatok pretekov poznačil dážď, niekoľko pádov i porúch. Do úniku sa dostala desaťčlenná skupina ešte pred stúpaním na Crow Road (3,7 km; 5,5 %).

Sagan horská Čítajte viac Hviezdy horskej cyklistiky zúria po protekcii pre Sagana a van der Poela. UCI ich výrazne posunula dopredu

V tejto fáze sa Svrček (Soudal Quick-Step) držal v balíku aj s ostatnými krajanmi Pavlom Rovderom (Dukla Banská Bystrica), Simonom Nagyom (Dukla), Filipom Lohinským (Dukla) a Samuelom Kováčom (Cycling Academy Trenčín). Lohinský bol tiež medzi jazdcami, ktorých postihli mechanické problémy.

Pelotón dostihol únik ešte pred príchodom na technický okruh v Glasgowe, viac než 100 kilometrov pred cieľom. Po chvíli sa vytvoril ďalší a balík sa zredukoval na zhruba 30 pretekárov. V tejto skupine nechýbal Svrček, vyhol sa pádu a 50 kilometrov pred cieľom skúsil zaútočiť a viedol hlavný balík.

Asi 44 kilometrov pred cieľom bol v skupine prenasledovateľov a v úniku nakoniec zostal len Laurance.

Toho päťčlenná skupina tesne pred cieľom už nedostihla a o výsledkoch na 2. až 5. mieste musela po špurte rozhodnúť cieľová fotografia.