Londýn pôvodne odôvodnil sankcie proti podnikateľovi tým, že bol akcionárom finančného domu Tinkoff Bank, ktorý pôsobí v oblasti so strategickým významom pre ruskú vládu. Z toho tiež vyplývalo, že podnikateľ „sa podieľal na získavaní výhod či podpory od ruskej vlády“.
Avšak Tiňkov po invázii ruských vojsk na Ukrajinu patril k prvým z hŕstky ruských podnikateľov, ktorí otvorene vystúpili proti rozpútaniu vojny.
Vlani na jeseň sa na protest proti vojne zriekol aj ruského občianstva. Tiňkovovu žiadosť o zrušenie sankcií podľa denníka podporil aj britský podnikateľ Richard Branson, podľa ktorého zámožný ruský podnikateľ „nikdy nebol oligarchom“.
Vlani v apríli Tiňkov odstúpil z čela banky a v ten istý mesiac bol donútený predať svoj balík akcií v spoločnosti TCS, ovládajúcej Tinkoff Bank, skupine Interros Vladimira Potanina. Tinkoff Bank je dvanástou najväčšou bankpu v Rusku podľa objemu aktív.
Čítajte viac Šialený deň, celodenný únik bol v cieli iba 20 metrov pred špurtérmi. Sagan sa nedostal do desiatkyTiňkov predvlani figuroval podľa časopisu Forbes na 12. mieste v rebríčku najbohatších ľudí v Rusku s majetkom odhadovaným na 4,7 miliardy dolárov. V celosvetovom rebríčku mu patrila 608. priečka. Vlani zo všetkých rebríčkov vypadol.
Tiňkov patril k priekopníkom internetového bankovníctva v Rusku. Preslávil sa aj ako sponzor cestnej cyklistiky, v jeho tíme Saxo-Tinkoff jazdili v minulej dekáde napríklad Alberto Contador, či Peter Sagan.
Čítajte viac Zlá správa pre Kremeľ. Ďalší ruský miliardár sa vzdal občianstva