Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Zo superhrdinu nula. Kráľ dopingu oslavuje päťdesiatku

Lance Armstrong patrí medzi najznámejšie, ale zároveň najkontroverznejšie osobnosti svetového športu.

18.09.2021 06:27
10: Armstrong Foto: ,
Lance Armstrong.
debata (12)

Bývalý americký cyklista sa už vo veku 21 rokov stal majstrom sveta a po víťazstve nad rakovinou vyhral v rokoch 1999 až 2005 sedemkrát v sérii najprestížnejšie preteky sveta Tour de France.

Jeho životný a športový príbeh sa vtedy stal na niekoľko rokov inšpiráciou pre mnohých začínajúcich športovcov.

Počas celej kariéry ho však sprevádzali podozrenia z užívania zakázaných látok, ktoré sa potvrdili po jej konci.

Peter Sagan Čítajte viac Armstrong si rýpol do Sagana: A nechce si vziať aj tenisového trénera?

V roku 2012 ho Antidopingová agentúra USA (USADA) obvinila z dopingu. Jeho užívanie mu dokázali, následne prišiel o všetky tituly z TdF a dostal aj doživotný zákaz činnosti.

I keď obvinenia dlho odmietal, krátko po treste sa aj sám priznal k dopingu, prvýkrát to pripustil v roku 2013 v talkšou Oprah Winfreyovej.

Svetoznámy Lance Armstrong, najprv legenda a neskôr „kráľ dopingu“, bude mať v sobotu 18. septembra 50 rokov.

Rodným menom Lance Edward Gunderson sa narodil 18. septembra 1971 v texaskom meste Plano. Po rozchode s biologickým otcom budúceho cyklistu sa jeho matka vydala za Terryho Armstronga, ktorý si ho neskôr adoptoval.

Adoptívny otec bol údajne prísny a pri výchove neraz používal aj fyzické tresty. Aj preto sa pre mladíka Lancea stal šport únikom z nie vždy príjemnej rodinnej reality.

Nedal sa však ako viacerí jeho spolužiaci na obľúbený americký futbal, ale uprednostnil vytrvalostné športy – beh, plávanie a cyklistiku.

Peter Sagan Čítajte viac Armstrong, Pantani i Sagan. Experti vybrali top osobnosti cyklistiky

Svoju športovú kariéru začal v 16 rokoch ako triatlonista a v rokoch 1989 a 1990 sa stal majstrom USA v šprint triatlone.

Aj napriek úspechom sa v roku 1990 definitívne rozhodol venovať výlučne cestnej cyklistike.

Už o rok neskôr vyhral amatérske cyklistické majstrovstvá USA a o ďalší reprezentoval svoju krajinu na OH 1992 v Barcelone, kde obsadil 14. priečku.

Po olympiáde podpísal v roku 1992 prvú profesionálnu zmluvu s tímom Motorola.

V jej drese vyhral v roku 1993 americké preteky Thrift Drug Classic, Kmart West Virginia Classic a CoreStates Race.

Prvýkrát sa zúčastnil aj na Tour de France, počas ktorej zvíťazil v 8. etape. V tomto roku dosiahol v Osle svoj prvý veľký úspech, keď vo veku 21 rokov triumfoval na majstrovstvách sve­ta.

Úspechy zbieral aj v nasledujúcej sezóne, keď opäť vyhral Thrift Drug Classic, na druhom mieste skončil v pretekoch Tour DuPont a rovnakú pozíciu obsadil aj na monumente Liege – Bastogne – Liege, či na klasike v San Sebastiane.

10: Armstrong Čítajte viac Dokonalý podvod? Armstronga mohol okrem dopingu hnať aj motorček

O rok neskôr už v San Sebastiane triumfoval, vyhral aj prestížne preteky Tour DuPont a do zbierky si pripísal aj etapové víťazstvo na Tour de France, ktoré zaznamenal tri dni po tragickej nehode jeho tímového kolegu Fabia Casartelliho.

Zlom v Armstrongovej kariére nastal v októbri 1996 vo veku 25 rokov, keď mu diagnostikovali rakovinu semenníkov s rozsiahlymi metastázami do pľúc, brucha a neskôr i mozgu. Lekári mu najprv dávali len minimálnu nádej na prežitie.

„Takmer žiadnu. Spočiatku sme Lanceovi povedali, že má 20 až 50-percentnú šancu, hlavne, aby sme mu dali nádej. Ale s tým druhom rakoviny, akú mal, s röntgenovými vyšetreniami, krvnými testami… to bolo takmer bez nádeje,“ povedal urológ Jim Reeves.

Armstrong podstúpil dlhé liečenie spojené s niekoľkými operáciami a chemoterapiou. Napriek tomu, že mu lekári dávali len malú šancu, že by sa mohol vrátiť k vrcholovej cyklistike, sa v roku 1997 vyliečil a v sezóne 1998 sa opäť objavil v súťažnom pelotóne, už ako jazdec amerického tímu US Postal.

Popritom založil v roku 1997 nadáciu na pomoc ľuďom s rakovinou Lance Armstrong Foundation, ktorá sa v roku 2003 premenovala na The Livestrong Foundation.

Lance Armstrong (vpravo) a Floyd Landis na Tour... Foto: SITA/AP, BERNARD PAPON
Landis-Cycling Team Lance Armstrong (vpravo) a Floyd Landis na Tour de France 2004.

Po návrate do súťažného pelotónu vyhral preteky okolo Luxemburska, podujatie Rheinland-Pfalz Rundfahrt v Nemecku či klasiku v Oregone. Zameral sa však predovšetkým na TdF a už v roku 1999 prvýkrát vyhral „starú dámu“ a stal sa po Gregovi LeMondovi len druhým Američanom v histórii, ktorému sa to podarilo.

Celkové víťazstvá na Tour de France zopakoval aj v nasledujúcich šiestich rokoch – 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 – a zaradil sa medzi absolútne legendy nielen cyklistiky, ale celej športovej histórie.

O dva triumfy tak prekonal päťnásobných víťazov Francúzov Jacquesa Anquetila, Bernarda Hinaulta, Belgičana Eddyho Merckxa a Španiela Miguela Induraina.

Po odchode na športový dôchodok v roku 2005 sa množili špekulácie, že sedem víťazstiev v sérii na TdF dosiahol za pomoci zakázaných podporných látok.

Prvé podozrenia sa však objavili už oveľa skôr, európski cyklistickí odborníci ho obvinili z dopingu aj v roku 1999 po tom, ako by bez námahy vyhral náročnú alpskú 9. etapu Tour.

Ďalšie prišli pre jeho spoluprácu s neslávne známym talianskym lekárom Michelem Ferrarim, ktorý neskôr dostal doživotný zákaz činnosti, pretože od 90. rokov dodával športovcom, najmä cyklistom, zakázané prípravky.

Armstrong však vinu neustále popieral a prvých vážnych obvinení sa zbavil v roku 2006, keď opakované testy vzoriek z roku 1999 nepreukázali prítomnosť zakázaných látok.

Japonsko OH2020 gymnastika športová ženy viacboj družstvá Čítajte viac Americkí ufňukanci a ich médiá by sa mali naučiť prehrávať. Aj s Ruskom

V roku 2008 oznámil návrat do súťažného pelotónu a už o rok neskôr skončil na TdF celkovo tretí.

Opäť sa objavili obvinenia z dopingu, keď v roku 2010 jeho bývalý tímový kolega Floyd Landis priznal, že počas pôsobenia v US Postal užíval doping a z rovnakého činu obvinil aj niektorých spolujazdcov a medzi nimi aj Armstronga.

Práve on mal byť „mozgom“ za systematickým užívaním podporných látok a nútil k tomu aj ostatných kolegov, čo sa neskôr aj potvrdilo.

Začiatkom roka 2012 Antidopingová agentúra USA Armstronga obvinila z užívania zakázaných látok. Cyklista sa bránil súdnou cestou, ale svoj boj s USADA ukončil v auguste 2012.

Následne mu odoberali všetky tituly z TdF i ďalšie výsledky od augusta 1998 a dostal doživotný zákaz súťažne sa zúčastňovať na športových podujatiach.

Rozhodnutie súdu 22. októbra 2012 potvrdila aj Medzinárodná cyklistická únia (UCI). Armstrong tak prišiel nielen o tituly, ale aj o povesť fenomenálneho športovca.

Prvýkrát sa k dopingu priznal v roku 2013 v talk šou Oprah Winfreyovej, kde uviedol, že zakázané látky užíval počas väčšiny svojej kariéry.

Johan Bruyneel a Lance Armstrong s víťazným... Foto: SITA/AP, PETER DEJONG
Johan Bruyneel, Lance Armstrong Johan Bruyneel a Lance Armstrong s víťazným šampanským na Tour de France 2002. O niekoľko rokov neskôr obaja dostali doživotný dištanc.

Neskôr povedal, že dopoval už od roku 1995 a užíval EPO, rastový hormón, diuretiká či krvné transfúzie.

Zároveň sa priznal k falšovaniu dokumentov a antidopingových testov. USADA ho vtedy označila za šéfa „najsofistiko­vanejšieho, najprofesionál­nejšieho a najúspešnejšieho dopingového programu, aký kedy športový svet videl“.

Po potvrdení nekalých praktík čakali Armstronga niekoľkoročné súdy s bývalými sponzormi, partnermi i organizátormi, ktorí požadovali vrátenie miliónov dolárov z platov, prémií a odmien.

Napríklad federálna vláda USA od neho požadovala na súde takmer 100 miliónov dolárov, no nakoniec sa dohodli na mimosúdnom odškodnení a vyplatení sumy päť miliónov dolárov.

Z jedného z najoslavova­nejších a najinšpiratív­nejších športovcov sveta sa tak stal „kráľ dopingu“.

„Urobili sme, čo sme museli, aby sme zvíťazili. Nebolo to legálne, ale nezmenil by som nič. Či už ide o stratu peňazí, alebo o to, že som sa z hrdinu stal nulou,“ povedal v roku 2019 v rozhovore pre televíziu NBC.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #doping #Lance Armstrong