Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Sagan nazbieral viac bodov ako kedykoľvek predtým. Ale nič nemá isté

Peter Sagan nevyhráva, ale zbiera body ako nikdy predtým. V 102. ročníku Tour de France ukážkovo bojuje o zelené tričko.

21.07.2015 21:30
Peter Sagan Foto: ,
Peter Sagan si oblieka zelený dres.
debata (6)

Akiste aj preto, lebo v tomto roku, keď sa štvrtý raz postavil na štart najslávnejších cyklistických pretekov, je jeho pozícia v bodovacej súťaži najkomplikova­nejšia.

Saganovi sa podarilo pred včerajším voľným dňom niečo nezvyčajné – tri etapy po sebe bol v úniku skupiny. Mrzelo ho, že ani táto aktivita mu nepriniesla vytúžené etapové víťazstvo. „Už mi tentoraz nešlo len o body, ale chcel som vyhrať,“ priznal po pondelkovej etape.

Slovenský cyklista odchádzal vždy z Tour de France v zelenom tričku, ktoré je určené pre víťaza bodovacej súťaže. To sa doteraz podarilo len jedinému jazdcovi – nemeckému rýchliku Erikovi Zabelovi. Ten vyhral druhú najprestížnejšiu súťaž Tour šesťkrát za sebou.

Zaujímavé je porovnanie, ako bol na tom žilinský rodák v troch predchádzajúcich ročníkoch po šestnástej etape. V pondelok v cieli v Gape mal na konte 405 bodov. Najviac zo štyroch ročníkov v rovnakej fáze súťaže. Ukazuje sa, že triumfy v etapách nemusia ešte rozhodovať, napokon Nemec Greipel ich vybojoval v aktuálnom ročníku najviac zo všetkých pretekárov – tri, ale na Sagana nestačí.

Slovák zvíťazil v prvom svojom ročníku na Tour (2012) v troch etapách v prvých šiestich dňoch. Po 16. mal však na konte „len“ 356 bodov.

Svoj doterajší rekord v bodovacej súťaži utvoril pred rokom, keď si pripísal 431 bodov. Po šestnástich etapách ich mal 402, teda o tri menej ako teraz.

To je len hra čísiel, ale naznačuje, že práve v tomto roku by si mohol 25-ročný jazdec Tinkoff-Saxo (v drese tohto tímu má na Tour premiéru) utvoriť svoj osobný rekord.

Napriek tomu, že si nevychutnal radosť z prvého miesta, s jeho výkonmi je spokojný aj majiteľ tímu Oleg Tiňkov. Ruský milionár a maximalista svojho jazdca pochválil a tvrdí, že aspoň jedno etapové víťazstvo by si za to, čo predvádza na francúzskych cestách, určite zaslúžil. Tiňkovova spokojnosť akiste vyplýva aj zo štatistiky, ktorú včera uverejnili. Jeho tím zarobil doteraz najviac – 72 580 eur. Netreba ani dodávať, že o podstatnú časť z tohto balíka sa zaslúžil práve Sagan. Na druhom mieste je Etixx – Quick-Step, ktorý si pripísal 50 690 eur.

Na Tour sa platí za každý výsledok, aj čiastkový úspech. Víťaz etapy berie 8000 eur (zarobí ešte aj 20. v poradí – 200 eur). Za výhru na rýchlostnej prémii je vypísaná odmena 1500 eur, za deň v zelenom, bodkovanom či bielom drese si cyklista pripíše 300 eur, v žltom je suma o 50 eur vyššia. Prirodzene, najviac zarobí celkový víťaz – 450-tisíc eur (druhý 200 a tretí 100-tisíc). A ten, kto vybojuje ktorékoľvek ďalšie tričko, si odvezie domov 25-tisíc.

Sagan už viac ako dva roky čaká na etapové víťazstvo a teraz bude mať ešte päť pokusov. Pravda, etapy povedú zväčša v Alpách vo vysokých kopcoch a záverečná bude finišovať na parížskom bulvári Champs Elysées, čo bude šanca pre najrýchlejších borcov. Keď sa Saganovi nepodarilo využiť niekoľko dobrých šancí doteraz, v najbližších dňoch to bude mať ešte ťažšie.

„Po predchádzajúcich etapách som mal obavy, že sa mi v pondelok pôjde horšie,“ vyhlásil slovenský reprezentant a naznačil trošku obavy, či mu výraznú ofenzívu z uplynulých dní ďalšie etapy nezrátajú.

Štvrté zelené tričko má na dosah, lenže zatiaľ ho nemá v suchu. Ešte jeden zaujímavý fakt. Hoci nazbieral zatiaľ najviac bodov, jeho náskok v boji v bodovacej súťaži je najnižší v porovnaní s minulými rokmi.

Napríklad vlani po 16. etape viedol o 176 bodov pred druhým v poradí a mohol už chystať oslavy. Teraz má pred Greipelom 89-bodový náskok a ešte musí o ďalší úspech zabojovať. Výkonmi v doterajšom priebehu ukázal, že by mal túto úlohu zvládnuť.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Sagan #Tour de France 2015 #zelené tričko