Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Boju o Paríž nestojí nič v ceste. Kuba po 63 rokoch povolila ženský box

Kubánsky národný inštitút športu povolil po vyše 60 rokoch ženský box. V socialistickej krajine bol zakázaný od revolúcie v roku 1959 s odôvodnením, že je pre ženy príliš nebezpečný.

06.12.2022 14:22
Giselle Garciová Foto: ,
Kubánska boxerka Giselle Garciová (vľavo).
debata

Viceprezident inštitútu Ariel Sainz odôvodnil toto rozhodnutie zrovnoprávnením mužov a žien, ktoré figuruje v ústave od roku 2019.

Kuba patrí dlhé dekády medzi svetové veľmoci v boxe, týkalo sa to však len mužských športovcov.

To už však neplatí. Zatiaľ nie je známe, či sa aj pästiarky môžu stať na Kube profesionálkami, čo skôr v tomto roku povolili mužom. Profesionalizácia športu na Kube pritom bola tabu, komunistický režim tento krok odmietal niekoľko dekád.

„Hovoriť o tom, že box nie je pre kubánske ženy, to bol vždy problém. Nikdy sme si nemysleli, že sa dostaneme až na túto úroveň,“ uviedla 31-ročná Legnis Massóvá pred jedným z tréningov.

Ailama Cesé Montalvová Čítajte viac Škandál v Rusku. Tréner nazval Kubánku opicou, v klube skončila

Na tento deň čakala od okamihu, ako sa pred siedmimi rokmi začala venovať boxu.

Kuba v minulosti vychovala mnoho skvelých boxerov, ktorí žali úspechy na medzinárodnom poli. Na OH pästiari z tejto ostrovnej krajiny získali spolu už 78 medailí, z nich až 41 zlatých.

Viac si ich pod piatimi kruhmi vybojovali iba Američania (117). Aj vlani v Tokiu 2020 boli Kubánci v boxe najúspešnejšou krajinou, v Japonsku brali štyri zlaté a jednu bronzovú.

Napriek bohatej histórii tohto športu dlho nesmeli ženy oficiálne súťažiť napriek tomu, že mali povolenie sa boxu venovať rovnako ako ďalším kontaktným športom ako taekwondo či zápasenie.

Najlepší boxeri v ťažkej váhe v histórii Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
20. Vladimir Kličko (Ukr.). Kariéra: 1996 -...

Ešte v roku 2009 niekdajší kouč kubánskej reprezentácie v boxe povedal, že „Kubánky sú tu, aby ukazovali svoje pekné tváre a nie rozdávali a prijímali údery v ringu“.

Aj v predchádzajúcich rokoch sa na Kube ženy snažili získať povolenie súťažiť, vždy bezúspešne. Záujem o tento šport medzi ženami však stále rástol napriek tomu, že sa od nich odkláňali mnohí tréneri.

Až prišiel prelomový december 2022 a kubánsky Národný inštitút pre šport na tlačovej konferencii oznámil, že v polovici decembra chce hostiť ženský turnaj v boxe určený pre 42 boxeriek a hľadá 12 športovkýň do svojho tímu.

Éder Jofre. Čítajte viac Zomrel jeden z najlepších boxerov histórie. Rozlúčil sa s ním aj Pelé

Tie by sa v roku 2023 mali predstaviť na Stredoamerických a karibských hrách v Salvádore s vyhliadkou na OH 2024 v Paríži. Ženy pod piatimi kruhmi štartujú v boxe od Londýna 2012.

Spomenutý inštitút pripustil aj možnú profesionalizáciu boxeriek a uviedol aj to, že od januára budú môcť trénovať v národných športových centrách.

„Je to nová nádej v mojom živote. Odteraz sa sústredím iba na box. Až do smrti chcem byť spojená s boxom. A chcem byť najlepšia,“ poznamenala 22-ročná Giselle Garciová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Kuba #box #kubánske boxerky