Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Cimanovská zostáva vo Viedni. Bojí sa Lukašenkovho hnevu

Jednotka pre integritu atletiky (AIU) prevzala od Medzinárodného olympijského výboru (MOV) vyšetrovanie prípadu bieloruskej atlétky Kristiny Cimanovskej a najmä dvoch členov výpravy tejto krajiny na OH v Tokiu - Artura Šimaka a Jurija Majseviča.

30.09.2021 19:54
Japonsko OH2020 atletika Cimanovská Bielorusko Foto: ,
Kryscina Cimanovská v behu žien na 100 m na OH v Tokiu.
debata (18)

Uvedená dvojica mala 24-ročnú šprintérku „sprevádzať“ na ceste z Tokia do Bieloruska, keďže športovkyňa podrobila kritike vedenie bieloruskej výpravy na OH, ktoré ju bez jej vedomia prihlásilo ako členku štafety na 4× 400 m.

Po uvedenej kritike ju Bielorusi odhlásili z ďalšieho diania v Tokiu a oznámili jej, aby si zbalila kufre a ešte v nedeľu 1. augusta odcestovala domov. Sprievod na letisko jej robili Šimak s Majsevičom.

Alexander Lukašenko Čítajte viac Nútil hráčov podporovať Lukašenka. Prezident zväzu po zákaze činnosti skončil

Bieloruske sa však na letisku podarilo zalarmovať políciu, že odchod z Tokia sa deje proti jej vôli. Veci potom nabrali rýchly spád.

Noc strávila športovkyňa v letiskom hoteli, neskôr zamierila na poľské veľvyslanectvo a o dva dni neskôr cez Viedeň priletela na základe humanitárneho víza do Varšavy. A tam zotrvala v spoločnosti svojho manžela doteraz, cíti sa tam v bezpečí.

Cimanovská už vo Varšave prezradila, že do Bieloruska by sa rada vrátila, ale stane sa tak až vtedy, keď to bude pre ňu bezpečné.

Poľsko sa stalo útočiskom množstva aktivistov z Bieloruska, aby sa vyhli represiám zo strany autoritárskeho režimu Alexandra Lukašenka.

Japonsko OH2020 atletika Cimanovská Bielorusko Čítajte viac Kauza Cimanovská. Opustite dedinu, počuli bieloruskí tréneri

Ten podľa oficiálnych výsledkov z leta 2020 opäť vyhral prezidentské voľby, no miestna opozícia aj mnohé krajiny vo svete to považujú za zmanipulované.

Po minulom lete sa v krajine strhla vlna protestov, ktorá mala za následok približne 35-tisíc zatknutých osôb a tisíce zbitých demonštrantov.

Cimanovská síce v Tokiu kritizovala predstaviteľov bieloruskej výpravy na OH a nie vládu, no do februára 2021 bol šéfom Bieloruského olympijského výboru práve Alexander Lukašenko, agendu potom odovzdal svojmu synovi.

18 debata chyba