Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Dvojitý zásah. Žampovci išli výborne, atakovali najlepšiu desiatku

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt sa stal víťazom nedeľného obrovského slalomu na ZOH 2022 v Pekingu.

13.02.2022 05:41 , aktualizované: 08:58
Čína SR Peking ZOH2022 Alpslé lyžovanie žampa Foto: ,
Adam Žampa v 1. kole obrovského slalomu mužov na ZOH 2022 v Pekingu.
debata (9)

O 19 stotín sekundy predstihol strieborného Slovinca Žana Kranjeca, bronz získal úradujúci majster sveta v tejto disciplíne Mathieu Faivre z Francúzska (+1,34).

Slovenskí reprezentanti Adam Žampa (+4,56) a Andreas Žampa (+4,96) skončili na 15. a 16. mieste.

Dvadsaťštyriročný Švajčiar dosiahol najväčší úspech v doterajšej kariére. Mieril za ním už po prvom kole, po ktorom viedol o 4 stotiny pred Rakúšanom Stefanom Brennsteinerom, na tretej priečke figuroval Faivre, ktorý zaostal o 0,08 s. Adam (+2,93) a Andreas Žampovci (+3,22) sa priebežne usadili na 21. a 23. pozícii.

program zoh Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto, s kým, kedy? Pozrite si program olympiády

Pretekári sa na trati „Ľadová rieka“ v horskom stredisku Jen-čching museli vyrovnať s hustým snežením a veľmi zlou viditeľnosťou, ale aj krátkymi vzdialenosťami medzi bránkami.

Podmienky najlepšie zvládol líder celkového poradia Svetového pohára i hodnotenia disciplíny, ktorý v tejto sezóne zvíťazil v štyroch z piatich „obrákov“ prestížneho seriálu.

Ani on sa však nevyhol problémom, keď na jednom mieste vyšiel ďaleko z línie a musel korigovať smer svojej jazdy. Okrem Brennsteinera a Faivrea len tesne zaostávali Nór Henrik Kristoffersen (+0,12) a Francúz Thibaut Favrot so štartovým číslom 17 (+0,19).

Bratia Žampovci so štartovými číslami 22 a 35 išli typicky agresívne a napriek chybám sa dostali do elitnej tridsiatky druhého kola. Jeho začiatok museli organizátori pre nepriaznivé počasie odložiť približne o hodinu a štvrť.

Petra Vlhová Čítajte viac Vlhová už v Pekingu nebude súťažiť. Toto je dôvod

Potom sa podmienky o čosi zlepšili a obaja Slováci to zužitkovali na posun vo výsledkovej listine, hoci s obrovským odstupom za najvyššími pozíciami. Zoradili sa bratsky vedľa seba, starší Adam o jedno miesto a štyri desatiny pred mladším Andreasom.

Pre oboch je to nové olympijské maximum v tejto disciplíne, v Soči 2014 bol Adam 22. a Andreas obsadil 32. priečku. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu skončil Adam na 25. pozícii, Andreas nedokončil druhé kolo.

V Pekingu malo veľa športových obetí už prvé kolo technicky najnáročnejšej alpskej disciplíny, ktoré dokončilo iba 54 z 87 štartu­júcich.

medilová bilancia Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto je najúspešnejší? Pozrite si medailovú bilanciu

Kranjec po ňom figuroval na ôsmom mieste s mankom 0,78 s, ale suverénne najrýchlejšou druhou jazdou sa vyšvihol na pódium a až do finišu Odermatta mohol reálne pomýšľať aj na najcennejší kov.

Náskok lídra sa na medzičasoch scvrkával, no v záverečnom úseku dokázal zrýchliť a udržal sa v zelených číslach. Ďalší lyžiari tejto dvojici nekonkurovali, už bronzový Faivre mal veľkú stratu a odstupy za víťazom na nižších pozíciách boli 1,60 s a viac.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Adam Žampa #Andreas Žampa #ZOH 2022 #obrovský slalom #Peking 2022