Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

48 hodín čakania. Valijevová sa dozvie verdikt v pondelok

Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová v sobotu trénovala v dejisku zimných olympijských hier. Čaká na verdikt Športového arbitrážneho súdu (CAS), ktorý v pondelok rozhodne, či môže 15-ročná zlatá medailistka z pekinskej tímovej súťaže nastúpiť medzi sólistkami. Ich súťaž sa začne utorňajším krátkym programom.

12.02.2022 12:12
Kamila Valijevová Foto: ,
Kamila Valijevová po odhalení jej pozitívneho nálezu normálne trénovala.
debata

Na CAS sa obrátili Medzinárodný olympijský výbor (MOV), Svetová antidopingová agentúra (WADA), Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) a separátne aj Medzinárodná testovacia agentúra (ITA), aby Valijevovej zabránil štartovať.

Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) jej po pozitívnom dopingovom náleze zastavila činnosť, ale v stredu suspendáciu zrušila. V nedeľu bude CAS pojednávať prostredníctvom videokonferencie.

Mladá Ruska na tréningu spadla pri pokuse o trojitý axel, ktorý podľa agentúry AP pravidelne skáče bez problémov.

Beijing Olympics Figure Skating Kamila Valijevová Čítajte viac Potvrdené! Ruská hviezda dopovala, čaká na rozsudok

Následne v rámci skúšky krátkeho programu zvládla dve kombinácie trojitých skokov. Počas približne 45-minútovej generálky ju premohli emócie a v náručí ju utešovala trénerka Eteri Tutberidzeová.

„Som si stopercentne istá, že Kamila je čistá a nevinná. Neviem, kto a ako rozhodne, ale dúfam, že spravodlivosť nejakým spôsobom zvíťazí,“ povedala pre ruskú televíznu stanicu Prvý kanál 47-ročná Tutberidzeová, ktorá dosahuje so zverenkami výrazné úspechy, no podľa niektorých názorov používa kontroverzné metódy.

Práve trénerský štáb okolo Valijevovej sa dostal do pozornosti v dopingovom prípade tínedžerky.

„Keďže ide o neplnoletú športovkyňu, RUSADA začala vyšetrovať jej realizačný tím. Hlavný cieľ tohto vyšetrovania je zistiť všetky detaily možného porušenia antidopingových pravidiel v záujme osoby, ktorá sa bráni,“ uviedla RUSADA v stanovisku.

Valijevovej odobrali pozitívnu vzorku ešte 25. decembra počas ruského šampionátu. Našli v nej stopy zakázanej látky trimetazidín. Liečivo sa používa na angínu či závraty, ako aj pri dlhodobej liečbe ischemickej choroby srdca.

Figuruje však na zozname nedovolených podporných prostriedkov WADA, lebo zvyšuje prietok krvi. Na januárových ME v Tallinne vybojovala Valijevová zlato a získala prvú veľkú medailu medzi dospelými.

program zoh Mohlo by Vás zaujímať Peking 2022: Kto, s kým, kedy? Pozrite si program olympiády

Akreditované laboratórium v Štokholme informovalo o jej pozitívnom teste až deň po skončení tímovej súťaže na ZOH 2022.

Šéf Antidopingovej agentúry USA (USADA) Travis Tygart považuje 45-dňové oneskorenie za absolútne neospravedlniteľné.

„Je to katastrofálne zlyhanie systému, ktoré je také poľutovaniahodné, až sa môže zdať úmyselné. Nehovorím, že to bolo úmyselné, pretože o tom neviem, ale rozhodne sa to nemalo stať,“ povedal Tygart, podľa ktorého antidopingové laboratória zvyčajne oznamujú výsledky pred veľkými podujatiami.

RUSADA uviedla, že za zdržanie môže pandémia koronavírusu, ktorá spomalila procesy na švédskom pracovisku. „Tejto výhovorke som neuveril ani na sekundu. Keď sa vyskytol nejaký problém, mali to poslať do iného laboratória,“ dodal Tygart.

debata chyba