Akoby sa tam ľudské práva niekedy dodržiavali. Napríklad počas letných Hier 2008 alebo v roku 2015, keď čínskej metropole odklepli ich zimnú edíciu. Akoby akékoľvek bojkoty – a nebolo ich málo – najväčšieho športového sviatku niekedy niečo vyriešili.
V roku 1936 sa o ignorácii berlínskych Hier rozprávalo prakticky všade, mnohé krajiny, vrátane USA i Veľkej Británie, boli naklonené nevyslať športovcov do Berlína. Zo svojho plánu nakoniec ustúpili. O dva roky sa svet prizeral Krištáľovej noci, neskôr zasa, ako hitlerove vojská napochodovali do Poľska.
Moskva 1980: Jimmy Carter na protest proti invázii do Afganistanu odvolal účasť športovcov na OH. Pridali sa k nemu desiatky ďalších krajín.
Rezultát bol pre Sovietov „zničujúci“. Jednoznačne ovládli medailovú bilanciu a v Afganistane zostali ďalšie desaťročie. Odišli, až keď sa vojna stala finančne neúnosnou a stratila domácu podporu. Bojkot nič nevyriešil, po chrbte dostali maximálne športovci. Atléti, ktorí roky trénovali, aby im životnú šancu vyfúkli politici.
Čítajte viac K USA sa pridávajú ďalšie krajiny. Fraška, reaguje ČínaSkúsme hádať, ako sa po februári 2022 Čína polepší…
Diplomatický bojkot Pekingu zostáva neškodným hryzkaním. Nič neriešiacim naparovaním sa. Ozaj, počuli ste už o niekom, komu budú politické elity na tomto športovom podujatí chýbať? Zaujímali vás niekedy jej športové výkony?
Politický ring pod päť kruhov nepatrí. Nemá jasné a často ani férové pravidlá. O rok, počas katarských MS vo futbale, si povieme viac. Mimochodom, tento víkend sa preháňajú rýchle monoposty na púšti v Saudskej Arábii.
Všetko v poriadku?
Kde a kedy sa bojkotovalo
1956 Melbourne: Čína, Egypt, Irak, Libanon, Holandsko, Španielsko, Švajčiarsko
1964 Tokio: Čína, Severná Kórea, Indonézia
1976 Montreal: Viac ako 2 afrických krajín a Taiwan
1980 Moskva: 65 krajín na čele so Spojenými štátmi
1984 Los Angeles: 14 krajín na čele so Sovietskym zväzom
1988 Soul: Kuba, Etiópia, Nikaragua a Severná Kórea