Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

USA oznámili diplomatický bojkot ZOH. Počítajte s odvetou, reaguje Peking

Spojené štáty americké nevyšlú na zimné olympijské hry do Pekingu žiadnych predstaviteľov vlády. V pondelok oznámili diplomatický bojkot športového sviatku, ktorý sa uskutoční od 4. do 20. februára 2022.

06.12.2021 21:08
Peking, olympiáda, ilustračná Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (47)

Dôvodom bojkotu, ktorý však nezabráni účasti športovcov, je porušovanie ľudských práv v Číne.

Peking reagoval a v utorok odkázal USA, že zaplatia za svoj diplomatický bojkot ZOH 2022. Čínska vláda v tejto súvislosti zdôraznila, že hry „nie sú pódiom pre politické gestá a manipuláciu“.

"Bidenova administratíva nevyšle žiadne diplomatické alebo oficiálne zastúpenie na zimné olympijské a paralympijské hry 2022 v Pekingu vzhľadom na pokračujúcu genocídu a zločiny voči ľudskosti v Sin-ťiangu v Čínskej ľudovej republike a ďalšie porušovanie ľudských práv.

Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu," uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Podľa jej slov budú amerických športovcov podporovať z domova.

Soči, ilustračná, olympijské kruhy Čítajte viac Čína si z omikronu hlavu nerobí. Sľubuje ZOH v riadnom termíne

Psakiová povedala, že vláda USA o svojom rozhodnutí informovala medzinárodných partnerov a nechala na nich, aby sa sami rozhodli, či bojkotovať Hry.

Pekingu uviedol, že na prípadný bojkot bude reagovať „rozhodnými protiopatreniami“, uviedla agentúra dpa.

Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv a americkí predstavitelia vyhlásili, že považujú kroky jej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti.

Množstvo ľudskoprávnych organizácií vyzvalo aj na úplný bojkot Hier v Pekingu.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk
47 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #bojkot #Peking 2022