Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Ministerka školstva Lubyová sa chce rozprávať s Kuzminovou o financiách

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky sa prostredníctvom tlačovej správy vyjadrilo k financovaniu slovenských športovcov, ktorí súťažia na olympijských hrách v Pjongčangu:

20.02.2018 20:00
debata
Anastasia Kuzminová pózuje s medailami v... Foto: TASR, Martin Baumann
Kuzminová Anastasia Kuzminová pózuje s medailami v olympijskej dedine počas ZOH v Pjongčangu.

"V súvislosti s témou financovania našich športovcov, ktorí reprezentujú Slovensko na Zimných olympijských hrách 2018 by sme radi uviedli, že športoví reprezentanti sú financovaní z viacerých verejných zdrojov. Financie im poskytuje jednak národný športový zväz, rezortné športové stredisko (napríklad Dukla Banská Bystrica pod Ministerstvom obrany SR, Národné športové centrum pod Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR či Športové centrum polície pod Ministerstvom vnútra SR), ďalším významným zdrojom je príspevok na prípravu reprezentanta zaradeného do tzv. top tímu.

Úspešní reprezentanti dostávajú takisto odmeny za dosiahnuté výsledky na olympijských a paralympijských hrách, ako aj majstrovstvách sveta a Európy, ktoré športovcom poskytuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Slovenským olympijským výborom a Slovenským paralympijským výborom.

Na základe zákona o športe príspevky na uznané športy pre národné športové zväzy a taktiež pre tzv. top tím udeľuje ministerstvo školstva. V roku 2018 rozdelilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) medzi športové zväzy na uznané športy sumu 44,76 milióna eur. V minulom roku im rezort školstva poskytol príspevky v celkovej výške zhruba 36,32 mil. eur. Športovcom zaradených do tzv. top tímu poskytol rezort školstva v roku 2017 príspevky v celkovej výške viac 3,56 mil. eur.

Príspevok na uznaný šport poskytuje MŠVVaŠ SR štvrťročných splátkach z celkovej schválenej sumy na daný rok. Národné športové zväzy musia priebežne spĺňať podmienky prijímateľa verejných prostriedkov a úlohy stanovené v zákone o športe. Výpočet výšky príspevku uznanému športu je na základe zákonom stanoveného vzorca, v ktorom sa zohľadňuje popularita športu, dosiahnuté výsledky reprezentácie dospelých a mládeže, a členská základňa športovcov do 23 rokov.

Biatlon: Slovenské trápenie v zmiešanej štafete Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Nešťastná slovenská biatlonistka Paulína Fialková.

Vzorec na stanovenie príspevkov funguje už dlhšie obdobie a na jeho tvorbe sa podieľala široká odborná športová verejnosť, ktorá ho prijala za najspravodlivejší model financovania a akceptovala pravidlá určené na rozdeľovanie verejných financií pre šport. V prípade Slovenského zväzu biatlonu schválil rezort školstva príspevok uznanému športu na rok 2018 vo výške 538 253 eur, pričom prvá splátka, teda 134 563,25 eur bola zväzu zaslaná v zákonom stanovenej lehote do 31. januára 2018.

V prípade príspevkov na športovcov top tímu nie je v zákone o športe určená lehota na vyplatenie. Finančné prostriedky na top tímy sa poskytujú na základe zmluvy o podpore národného športového projektu a v roku 2017 boli poskytnuté v dvoch 50 % splátkach. Vyplatenie tohto príspevku pre rok 2018 sa momentálne pripravuje, aby mohlo byť zrealizované čo najskôr v tomto štvrťroku.

Výška príspevku športovcom top tímu sa určuje na základe schválených kritérií MŠVVaŠ SR podľa dosiahnutého umiestnenia športovca na významnej súťaži v predchádzajúcich rokoch. V prípade biatlonistov bol za rok 2017 v rámci tzv. top tímu poskytnutý Anastasii Kuzminovej príspevok 50 000 eur, Paulíne Fialkovej 20 000 eur a pre zmiešanú biatlonovú štafetu išlo o 56 000 eur.

Jednou zo základných úloh uznaného národného športového zväzu je zabezpečenie výberu a prípravy športovcov do športovej reprezentácie. Ministerstvo školstva nemá žiadnu kompetenciu zasahovať do výberu a prípravy športových reprezentantov. Túto kompetenciu má národný športový zväz pre daný šport a je na jeho rozhodnutí, akým spôsobom a v akej výške použije prostriedky poskytnuté ministerstvom školstva na prípravu jednotlivých reprezentantov.

Nasťa dostala aj zlatú! Takto sa z nej teší Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová so...

Zákon o športe stanovuje iba minimálnu hranicu použitia verejných prostriedkov na zabezpečenie verejného záujmu v športe, teda na športovú reprezentáciu. V súlade so zákonom je stanovená minimálna hranica 25 % príspevku na uznaný šport použitia na účel športovej reprezentácie. Národným športovým zväzom zostáva ešte 25 % účelovo neviazaných finančných prostriedkov z príspevku uznanému športu, ktoré môžu byť taktiež použité na zabezpečenie športovej reprezentácie.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová je momentálne v dejisku Zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu a verí, že bude mať možnosť porozprávať sa o týchto veciach osobne s biatlonistkou Anastasiou Kuzminovou. Po skončení zimných olympijských hier pozve pani ministerka našu športovú reprezentantku na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby uvedené záležitosti podrobnejšie prerokovali.

Ministerka školstva môže na základe poverenia schváleného vládou SR 31. januára 2018 udeľovať čestné štátne tituly v oblasti športu a biatlonistka Anastasia Kuzminová je vzhľadom na dosiahnuté výsledky jednou z najvhodnejších kandidátok."

debata chyba
Viac na túto tému: #Anastasia Kuzminová #Pjongčang 2018 #Martina Lubyová