Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Žampovci sú radi za Pjongčang, v tímovej súťaži zabojujú ako levy

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal druhú zlatú medailu na ZOH v Pjongčangu, keď po kombinácii vyhral aj nedeľňajší obrovský slalom. Striebro si najrýchlejšou jazdou v 2. kole vybojoval Nór Henrik Kristoffersen, bronz si odnesie domov Francúz Alexis Pinturault.

18.02.2018 07:29 , aktualizované: 08:54
Kórea Pjongčang ZOH2018 SR žampa Foto: ,
Andreas Žampa v 1. kole obrovského slalomu mužov na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.
debata (3)

Slovenský reprezentant Andreas Žampa po sľubnom 18. mieste v 1. kole svoju druhú jazdu nedokončil. Jeho brat Adam figuroval na 25. pozícii s odstupom 3,82 sekundy na víťaza. Ďalší Slovák Matej Falat sa zaradil na 50. priečku (+16,74 s).

Dvadsaťosemročný Hirscher si utvoril výbornú pozíciu na triumf už v prvom kole, keď zajazdil najlepší čas a druhému Pinturaultovi nadelil 0,63 s. V druhom kole bol od neho rýchlejší o štyri stotiny len Kristoffersen.

Striebornému Nórovi nevyšla úvodná jazda, keď obsadil až desiatu priečku s mankom 1,31 s na Hirschera, no v druhej predviedol vynikajúci výkon a nakoniec si vybojoval druhú najcennejšiu medailu. Nezdolal ho ani Pinturault, ktorý sa zosunul z druhej na tretiu pozíciu.

Marcel Hirscher na trati obrovského slalomu na... Foto: SITA/AP, Luca Bruno
Pyeongchang Olympics Alpine Skiing Marcel Hirscher na trati obrovského slalomu na ZOH v Pjongčangu.

Andreas Žampa vyrazil na trať s cieľom ešte si zlepšiť svoju 18. priečku po 1. kole. Útočil na čas vtedy vedúceho Američana Ryana Cochrana-Siegleho, no svoju agresívnu jazdu nedokončil. Cochran-Siegle skončil na 11. mieste.

„Možno mi to trochu ušlo v hlave, čiže mentálne som to nezvládol viac ako z fyzickej stránky. Momentálne to až tak nebolí, ale časom možno bude viac mrzieť, že som nedokončil. Momentálne prevláda u mňa viac spokojnosti z toho, čo som predviedol v hornej časti, ako sklamanie z tej spodnej,“ uviedol Andreas v cieľových priestoroch.

Starší brat Adam sa po kombinácii opäť dostal v olympijskej súťaži do najlepšej tridsiatky:

„Mám skvelý pocit zo svojej jazdy od druhého medzičasu až do cieľa. Hore som to trocha pridržal cez prvú vlnu a hodilo ma to na vnútornú lyžu. Niečo som tam stratil, ale záver bol perfektný. Ukázalo sa, že sa jazdí na neuveriteľné stotinky. Také je lyžovanie mužov, jazdí sa naplno. Viac ma mrzí ‚Andyho‘ vypadnutie,“ povedal Adam Žampa, ktorý v druhom kole zajazdil 13. najlepší čas.

Obrovský slalom

muži: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:18,04 min (1:08,27+1:09,77), 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,27 s (1:09,58+1:09,73), 3. Alexis Pinturault (Fr.) +1,31 (1:08,90+1:10,45), 4. Žan Kranjec (Slovin.) +1,73, 5. Thomas Fanara (Fr.) +1,79, 6. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +1,81, 7. Mathieu Faivre (Fr.) +1,95, 8. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) +2,19, 9. Loic Meillard (Švaj.) +2,41, 10. Matts Olsson (Švéd.) +2,66, … 25. Adam ŽAMPA +3,82 (1:11,40+1:10,46), 50. Matej FALAT +16,74 s (1:14,99+1:19,79), Andreas ŽAMPA nedokončil 2. kolo

Adam Žampa v 1. kole obrovského slalomu mužov... Foto: TASR, Martin Baumann
Kórea Pjongčang ZOH2018 SR lyžovanie alpské OS muži Adam Žampa v 1. kole obrovského slalomu mužov na zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu.

Žampovci: Budeme bojovať ako levy

Obaja bratia Žampovci mali v nedeľňajšom obrovskom slalome alpských lyžiarov na zimných olympijských hrách v Pjongčangu šancu na umiestnenie v prvej tridsiatke. Adam obsadil 25. miesto, mladší Andreas vypadol pri útoku na posun z osemnástej priečky po prvom kole. U oboch, ako aj u otca Tomáša Žampu prevládala v cieľových priestoroch spokojnosť z predvedeného potenciálu.

Andreas bodoval v tejto sezóne Svetového pohára v technicky najnáročnejšej disciplíne dvakrát, za osemnástu pozíciu v Adelbodene a 26. miesto v Garmisch-Partenkirchene. O ešte lepší rezultát sa usiloval v Pjongčangu.

„Možno mi to trocha ušlo v hlave, mentálne som to nezvládol viac ako z fyzickej stránky. Možno som po prvom a druhom zaváhaní mohol pribrzdiť, urovnať sa a ísť ďalej. Išiel som za každú cenu, aj keď som bol rozhodený. Momentálne to až tak nebolí, ale časom bude možno viac mrzieť, že som nedokončil. Som rád, že som sa do toho pustil naplno. Teraz je u mňa viac spokojnosti z hornej časti než sklamanie zo spodnej. Chyba sa dá odstrániť, budem pracovať, aby som bol múdrejší do budúcnosti,“ povedal Andreas, ktorý štartoval už aj v Soči 2014, kde skončil v obrovskom slalome 32.:

„Pozeral som sa na to ako na obyčajné preteky, na disciplínu, ktorú mám rád a vyhovuje mi. Tak som k tomu aj pristúpil, chcel som podať čo najlepší výkon. Beriem to úplne rovnako, či ide o tréning, alebo o preteky.“

Andreas Žampa v 1. kole obrovského slalomu... Foto: TASR, Martin Baumann
Kórea Pjongčang ZOH2018 SR lyžovanie alpské OS muži Andreas Žampa v 1. kole obrovského slalomu mužov na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.

Adam rovnako prežíva druhú olympijskú účasť, pred štyrmi rokmi dopadol v „obráku“ o tri priečky lepšie. Táto sezóna je uňho v znamení návratu po zranení, vo SP bol 30. vo Val d`Isere, ale nebodoval pre príliš veľký odstup od víťaza:

„Nie je to katastrofa, je to dobré vzhľadom na chyby, čo som urobil. Ukázalo sa, že sa jazdí na neuveriteľné stotinky, také je lyžovanie mužov. Andreasovi by sa možno ušla aj prvá desiatka, veľké pozitívum je, že sme prvýkrát boli obaja v najlepšej tridsiatke po prvom kole, aj keď ‚Andy‘ nedokončil druhé. Sú to však ZOH a treba jazdiť naplno.“

Za chyby sa platí, zdôraznil otec a tréner v jednej osobe Tomáš Žampa: „Dvakrát takmer spadol na vnútornej lyži a na tretí raz už spadol naozaj. Nevadí, prvé kolo bolo veľmi dobré. Adam spravil v prvom kole veľkú chybu v hornej časti, v strmej však zašiel veľmi dobre a dostal sa do tridsiatky. V druhom kole to bolo takisto trošku opatrné, ale dole v strmej pasáži išiel veľmi dobre. Strmé časti prešiel super, po operácii to je výborný výsledok. Sme radi, že sme tu, máličko nás mrzí, že nie sú obaja v tridsiatke aj po druhom kole.“

Na mužov čaká ešte slalom vo štvrtok 22. februára, na túto súťaž sa Adam naladil vydarenou slalomovou časťou kombinácie. Tá sa však uskutočnila v Čongsone, zatiaľ čo špeciálny slalom sa rovnako ako obrovský koná v stredisku Jangpchojng:

„Adam si to už vyskúšal v kombinácii, keď sa posunul z 52. miesta po zjazde. Dosiahol ôsmy čas, na ľade sa to dá, za dva dni musíme dobre natrénovať. Snáď to organizátori dobre polejú aj tu, tým pádom môžeme so šťastím urobiť dobrý výsledok. Pretekár musí mať zdravie, a keď tvrdo pracuje, pri šťastí môže urobiť výsledok.“

Tomáš Žampa sa už so synmi začal pripravovať aj na tímovú súťaž, v ktorej Adam s Andreasom v predposledný deň ZOH 2018 (v sobotu 24. februára) zrejme vytvoria mužskú časť družstva: „Trošku sme trénovali štarty a techniku. Uvidíme, tu bude tímová súťaž úplne o niečom inom, bude po skončení individuálnych pretekov a nastúpia samé hviezdy. Bude to veľmi náročné, aj my budeme bojovať ako levy.“

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Andreas Žampa #Marcel Hirscher #Pjongčang 2018