Ledeckú v Pjongčangu čakajú v snoubordingu súťaže v paralelnom obrovskom slalome.
Zlato o jednu stotinu sekundy vyfúkla Rakúšanke Anne Veithovej, ktorá sa už začínala tešiť z obhajoby prvenstva zo Soči 2014, vtedy si vyjazdila prvenstvo pod priezviskom Fenningerová. Češka po príchode do cieľa dlho neverila tabuli s výsledkami a s úsmevom pozerala okolo seba, čo sa to deje.
„To snáď nie je ani možné! Keď som v cieli uvidela výsledkovú tabuľu, tak som myslela, že je to nejaké chyba. Snívala som o tom, že budem môcť kombinovať lyžovanie a snoubording. Bol to pre mňa v tejto sezóne veľký cieľ. Teraz sa musím preorientovať opäť na dosku, čaká ma kvalifikácia,“ vravela v cieli Ledecká.
Dvadsaťosemročná Rakúšanka získala už tretiu medailu pod piatimi kruhmi, na svojom konte má aj striebro v obrovskom slalome zo Soči. Tretia skončila Tina Weiratherová z Lichtenštajnska. Zaujímavosťou je, že Weiratherová vybojovala pre Lichtenštajnsko prvú medailu spod piatich kruhov od Calgary 1988, kde v mužskom slalome získal bronz Paul Frommelt. Dovedna má kniežatstvo na svojom konte už desať medailí zo ZOH, všetky zo zjazdového lyžovania.
Dvadsaťdvaročná Ledecká sa postarala o najväčší úspech v histórii českého zjazdového lyžovania. Na olympijských hrách doteraz získali bronzové medaily Olga Charvátová Křížová v zjazdu v Sarajeve 1984 a Šárka Strachová v slalome vo Vancouveri 2010.
V Pjongčangu sa Ledecká zapísala do histórie už tým, že ako prvná v histórii absolvovala na olympijských hrách súťaž na lyžiach aj na snouborde. V ňom bude ako majsterka sveta hlavnou favoritkou paralelného obrovského slalomu.
Ledecká v super-G doteraz absolvovala iba 9 pretekov Svetového pohára a jej najlepším výsledkom je 19. miesto. V olympijskej premiére na lyžiach obsadila Ledecká vo štvrtok 23. miesto v obrovskom slalome.
V snoubordingu sa bude usilovať o olympijskú medailu presne o týždeň. Pred štyrmi rokmi v Soči bola šiesta v paralelnom slalome, ktorý sa už na hrách nejede, a siedma v paralelnom obrovskom slalome.
Preteky nevyšli Američanke Lindsey Vonnovej, ktorá skončila až na šiestej pozícii spolu s Taliankou Federicou Brignoneovou.
Na štarte superobrovského slalomu nechýbali ani Slovenky. Petra Vlhová zaostala za šokujúcou víťazkou o 3,15 s a obsadila 32. miesto, no jej hlavný cieľ bol vyskúšať si trať pred superkombináciou a nie bojovať o popredné priečky. Barbaru Kantorovú s odstupom 4,19 s klasifikovali na 35. pozícii.
„Išla som s tým, že si to chcem užiť. Brala som to ako tréning, super-G som dlho netrénovala, potrebujem sa do toho dostať. Myslím si, že to nebol veľmi ťažký super-G, bol to taký obrovský slalom s väčšími vzdialenosťami a rýchlosťou. Dnes sa dalo ísť, čo sa ukázalo aj pri nečakanej víťazke, podľa mňa to boli pekné preteky,“ uviedla Vlhová.
Ďalšia slovenská reprezentantka Barbara Kantorová sa umiestnila na 35. priečke (+4,19): „Stále to môže byť lepšie, ale nebolo to také zlé, strata nebola až taký prepad ako v super-G, ktoré som išla predtým. Trať bola vynikajúca, človek si mohol užiť jazdu.“
Ženy – super-G – konečné poradie: 1. Ester Ledecká (ČR) 1:21,11 min, 2. Anna Veithová (Rak.) +0,01 s, 3. Tina Weiratherová (Licht.) +0,11, 4. Lara Gutová (Švaj.) +0,12, 5. Johanna Schnarfová (Tal.) +0,16, 6. Federica Brignoneová (Tal.) a Lindsey Vonnová (USA) obe +0,38, 8. Cornelia Hütterová (Rak.) +0,43, … 32. Petra Vlhová (SR) +3,15, 35. Barbara Kantorová (SR) +4,19