Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ruská biatlonová legenda vyzýva na bojkot: Načo na ZOH posielať druhotriedne výbery?

Rozhodnutie špeciálnej komisie Medzinárodného olympijského výboru o zákaze štartu Antona Šipulina na blížiacich sa zimných olympijských hrách v Pjongčangu (9.- 25. 2.) vyvolalo vlnu kritiky u súčasných či bývalých športovcov Ruskej federácie.

24.01.2018 12:42
Anton Šipulin Foto: ,
Anton Šipulin (v popredí).
debata (8)

Niekdajší skvelý biatlonista Dmitrij Vasiliev, člen víťazných mužských štafiet bývalého Sovietskeho zväzu na ZOH 1984 v Sarajeve aj 1988 v Calgary tvrdí, že bez lídra biatlonovej výpravy nemá význam cestovať do Pjongčangu.

„Neviem si predstaviť, čo tam budú naši biatlonisti robiť bez Antona. Rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru vziať nám najlepších protagonistov z viacerých športov je ponižujúce, najmä keď predtým nemali nič spoločné s dopingom ako Šipulin,“ vravel Dmitrij Vasiliev v rozhovore pre Sovetskij Sport a ďalej pokračoval:

„Prekáža mi táto zaujatosť voči športovcom z jednej krajiny, najmä keď tí ostatní sa môžu veselo oháňať terapeutickými výnimkami. Podmienky sa menia za pochodu, ale len voči športovcom jednej krajiny. Celé olympijské hnutie je na smiech.“

V Pjongčangu sa nepredstaví ani skvelý bežec na... Foto: SITA/AP, Lubos Pavlicek
Sergej Usťugov V Pjongčangu sa nepredstaví ani skvelý bežec na lyžiach Sergej Usťugov.

Päťdesiatpäťročný rodák Vasiliev z Petrohradu otvorene vyzýva na ruský bojkot ZOH 2018. „Na základe pochybných dôkazov nám vzali lídrov výpravy a chcú od nás, aby sme tam cestovali s druho či treťotriednymi výbermi. Na čo je to dobré. Lepšie by bolo zostať doma,“ dodal Vasiliev pre Sovetskij Sport.

MOV neodporučil účasť Šipulina či skvelého bežca na lyžiach Usťugova dopísať na zoznam tzv. čistých športovcov, ktorí sa pod označením Nezávislí športovci z Ruska budú môcť predstaviť pod piatimi kruhmi v Kórejskej republike.

Rozsiahly dopingový škandál s požehnaním štátnych orgánov v ruskom športe má za následok neúčasť viacerých elitných Rusov na ZOH 2018, resp. ich doživotný olympijský zákaz. Mnohí z nich sa momentálne odvolávajú proti rozhodnutiu IOC na Športovom arbitrážnom súde.

Tridsaťročný Anton Šipulin bol člen víťaznej ruskej štafety zo ZOH 2014 v Soči na 4× 7,5 km a bronzovej zo ZOH 2010 vo Vancouveri. V zbierke úspechov má aj 7 medailí z majstrovstiev sveta a 10 triumfov v pretekoch Svetového pohára.

Pre slovenských fanúšikov športu je známy najmä ako mladší brat dvojnásobnej olympijskej víťazky Anastasie Kuzminovej. Práve Kuzminová aj vzhľadom na súčasnú formu by mala byť jedným z medailových tromfov slovenskej výpravy na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Kremeľ odmieta úvahy o bojkote olympiády

Kremeľ odmieta úvahy o bojkote olympiády po tom, ako viacerým ruským športovcom zakázali v dôsledku dopingových previnení účasť na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v reakcii na zákaz povedal, že „v tomto momente je dôležité vyhnúť sa slovám ako bojkot“. Peskov dodal, že ruská vláda sa sústredí na komunikáciu s Medzinárodným olympijským výborom (MOV), aby bránila svojich športovcov.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Anton Šipulin #Pjongčang 2018 #Rusko na ZOH