Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Obaja sme plakali, vravel o Bäckströmovom dopingu generálny manažér

Kauza švédskeho útočníka Nicklasa Bäckströma, ktorý nenastúpil na nedeľňajšie finále hokejového turnaja na zimných olympijských hrách v Soči proti Kanade (0:3) pre pozitívny dopingový nález, vyvrcholila obvineniami zo strany Švédov na adresu Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

23.02.2014 22:13
Nicklas Bäckström (vľavo) so spoluhráčom... Foto: ,
Nicklas Bäckström (vľavo) so spoluhráčom Louisom Erikssonom.
debata

Bäckströmovi namerali zvýšenú hladinu pseudoefedrínu. Ten sa do hráčovho tela dostal ako súčasť lieku proti alergii. „Hovorím za hráčov, trénerov i celý realizačný tím. Všetci sme veľmi sklamaní. Podľa nášho názoru MOV zámerne zruinoval jeden z najväčších hokejových dní vo švédskej histórii,“ vyhlásil generálny manažér „troch koruniek“ Tommy Boustedt.

Dvadsaťšesťročný center Washingtonu Capitals sa už rozcvičoval pred súbojom o zlato, keď ho Boustedt musel vyzdvihnúť a dopraviť na vypočutie v olympijskej dedine. „Obaja sme plakali. Tento deň mal byť jedným z najvýznamnejších v Nicklasovom živote. Miesto toho som musel prísť na štadión na bicykli ako idiot a povedať mu, že nemôže nastúpiť,“ nedával si servítku pred ústa generálny manažér švédskej reprezentácie.

K situácii sa vyjadril aj samotný hráč: „Budem úprimný, je to smutné. V Soči som zažil skvelé dva týždne a pár hodín pred najdôležitejším zápasom sa všetko zmenilo. Určite bolo nepríjemné aj pre chalanov v šatni vidieť, ako ma zavolali von,“ neskrýval emócie rodák z Gävle.

Tommy Boustedt skritizoval tiež načasovanie krokov MOV. „Načasovanie bolo príšerné. Testy predsa vykonali už v stredu a bežne sa výsledky dozviete do 48 hodín, čiže v piatok. Počas rozkorčuľovania som tímu oznámil, čo sa stalo s Nickom. Okolnosti nás prinútili narýchlo zmeniť formácie.“ Generálny manažér „Tre Kronor“ si dokonca myslí, že MOV zámerne posúval čas oznámenia pozitívneho testu, aby vrhol čo najviac pozornosti na prípad. „Mám podozrenie, že išlo o politické rozhodnutie. Ak by tieto výsledky zverejnili v piatok, určite by na nedeľňajšiu tlačovú konferenciu neprišlo toľko novinárov. Hodinu pred finále? Ideálny čas na senzáciu. MOV potrebuje exemplárne prípady v boji proti dopingu. Nick však nie je dopingový hriešnik, takže nás pripravili o stredného útočníka úplne zbytočne. Keďže už predtým sme prišli o dvoch centrov Zetterberga s Henrikom Sedinom, Bäckström sa pre nás stal nepostrádateľný. Jeho absencia možno nerozhodla o výsledku a našej prehre, ale bezpochyby ovplyvnila náš výkon na ľade,“ dodal Boustedt.

Švédi však neboli jediným táborom, ktorému sa nepáčilo počínanie MOV. „Celý proces bol chybný. Každému predsa musí byť zrejmé, že nedopoval. Mal by zvíťaziť zdravý rozum, čo sa tentoraz nestalo. Ako je možné, že sme neboli o postupe informovaní, keď išlo o nášho hráča?“ pýtal sa zástupca zámorskej hráčskej asociácie NHLPA Matthew Schneider.

debata chyba