Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Slováci nominovali na ME. Okrem Kuzminovej sa vracia ďalšie známe meno

Anastasia Kuzminová i Matej Kazár figurujú v slovenskej nominácii na blížiace sa majstrovstvá Európy v biatlone v Osrblí.

18.01.2024 11:40
Kuzminová Foto:
Anastasia Kuzminová na ZOH 2018 v Pjongčangu.
debata

Na domácom šampionáte, ktorý sa uskutoční od 24. do 28. januára, bude štartovať spolu 13 slovenských reprezentantov – sedem žien a šesť mužov.

„Veteráni, ktorí prichádzajú tímu pomôcť. Anastasia Kuzminová a Matej Kazár budú v pozícii akýchsi hrajúcich kapitánov,“ informovali vo štvrtok slovenskí organizátori ME 2024 v tlačovej správe.

Tridsaťdeväťročná Kuzminová bude štartovať v rýchlostných pretekoch (podľa výsledku aj v stíhacích) a pravdepodobne veľkej miešanej štafete 2+2. Trojnásobná olympijská víťazka ohlásila v októbri návrat do súťažného kolotoča. O rok starší Kazár sa predstaví v šprinte.

Mária a Zuzana Remeňové s Júliu Machyniakovou absolvujú celý program európskeho šampionátu. Ema Kapustová nastúpi iba na vytrvalostné preteky. V nich teda bude mať Slovensko štyri pretekárky, ktoré jazdia v tejto sezóne aj Svetový pohár.

829534284 Čítajte viac Čísla, na ktoré sa Kuzminová nechytala! Mladá Slovenka kraľuje Svetovému poháru v biatlone

Iba rýchlostné preteky (prípadne stíhačku) absolvujú aj juniorky Sára Pacerová a Kristína Makovínyová. Do nominácie sa nezmestila dorastenka Tamara Molentová, ktorá zostáva v pozícii náhradníčky a bude s tímom trénovať v dejisku.

Z mužov nastúpia na kompletný program Tomáš Sklenárik a Damián Cesnek a budú jediní zástupcovia Slovenska vo vytrvalostných pretekoch. Na šprint ich doplní Kazár a priestor do kvóty šiestich dostanú aj traja juniori – Matej Badáň, Sebastián Ilavský a Šimon Adamov.

Pre Ilavského i Adamova to bude debut medzi mužmi. Náhradníkom bude dorastenec Martin Cienik. V nominácii chýba Jakub Borguľa, ktorý sa na juniorské vrcholy pripravuje v Obertilliachu.

V nedeľňajších miešaných štafetách sa predbežne ráta so Zuzanou Remeňovou a Damiánom Cesnekom na single mix a pre veľký s Máriou Remeňovou, Anastasiou Kuzminovou, Tomášom Sklenárikom a doplní ich ešte výkonnostne lepší pretekár zo šprintu.

"Pre náš tím a najmä jeho pretekárov patriacich do elitnej kategórie, je to jeden z dvoch vrcholov sezóny, na ktorý sme sa pripravovali, tak veríme, že sa nám podarí dosiahnuť pekné výsledky.

Máme stanovené vysoké ciele okolo 15–20. miesta u týchto pretekárov, no veríme, že sa nám podarí uspieť aj v miešaných štafetách. Uvidíme ako na tom bude aj Nasťa, na ktorú sa tešíme," uviedol šéf slovenského tímu Peter Kazár.

00 soukal koláž Čítajte viac Na strelnici a v stope žiarila, z krásy jej nič neubudlo. Česká hviezda sa zverila s temným tajomstvom

"Musíme si povedať, že na tomto šampionáte veľmi veľa závisí od konkurencie, ktorá býva často nevyspytateľná. Jasná je vždy až priamo po príchode tímov do dejiska. Teda to, ktorí pretekári sem prišli zo Svetového pohára.

Každý je v nejakom zdravotnom stave pred MS a plány sa často menia. Aj preto je veľmi náročné odhadnúť, na čo by sme mohli siahať. Reálne sa o tom môžeme rozprávať až deň-dva pred samotnými ME," dodal P. Kazár.

Do Osrblia majú zavítať výpravy z celkovo 34 krajín, viaceré v najsilnejšom zložení. Vzhľadom na otvorené ME budú súťažiť športovci z piatich rôznych kontinentov, nechýbajú ani exotickí pretekári z Austrálie, Brazílie, Mexika, Argentíny či Mongolska.

Biatlonové krásky vo Svetovom pohári 2023/2024 Fotogaléria - 29 fotiek Všetky fotky
Nová sezóna Svetového pohára biatlonistiek je v...
debata chyba
Viac na túto tému: #Anastasia Kuzminová #ME v biatlone #Ema Kapustová #Osrblie 2024