Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Famózny vstup do novej sezóny. Vlhová v Söldene vybojovala pódium. Shiffrinovej nadelila vyše sekundu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v úvodnom obrovskom slalome novej sezóny Svetového pohára tretie miesto. V rakúskom Söldene zaostala o 14 stotín za víťaznou Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou.

28.10.2023 13:59 , aktualizované: 15:03
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová po dojazde do cieľa obrovského slalomu.
debata (12)

Za víťazkou skončila na druhom mieste víťazka prvého kole Federica Brignoneová z Talianska. Slovenka vyrovnala svoje maximum na rakúskom ľadovci Rettenbach z rokov 2020 a 2021, pripísal si 67. pódium vo SP.

Gutová-Behramiová sa pustila v druhom kole razantne, zvládala prechod z oblúku do oblúku a v cieli mala dominantný náskok viac ako sekundu na dovtedajšiu líderku Martu Bassinovú. Tretie víťazstvo v Söldene si tesne udržala pred Brignoneovou, ktorá v konečnom súčte stratila iba dve stotiny sekundy.

Vlhovej cesta k tretiemu miestu v obráku v Söldene Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Petra Vlhová sa pustila do svahu nebojácne, v...

Vlhová sa v prvom kole postavila na štart ako piata a od úvodu držala správnu líniu. Na prvom medzičase mala totožný čas so Švédkou Sarou Hectorovou. Najlepšie jej vyšla strmina, v ktorej uplatnila svoju agresivitu a vytvorila si náskok troch desatín.

Dvadsaťosemročnej Slovenke sa však nepodarilo udržať tempo na rovine, čo môže byť spôsobené kondíciou po chorobe. V prvom kole zvíťazila Brignoneová. Talianka mala pred druhou Hectorovou polsekundový náskok. Američanka Mikaela Shiffrinová bola piata (0,75 s).

Slovenská zjazdárka sa do druhej jazdy pustila odvážne. V hornej časti zaostávala za vedúcou Švajčiarkou, keď robila iba drobné chybičky. Druhú polovicu už mala lepšiu a v cieli mala na Gutovú-Behramiovú stratu 14 stotín sekundy.

„Prvé kolo mi vyšlo najlepšie za uplynulé roky. Cítila som sa dobre a vychádzala som z toho, čo mám natrénované. Chcela som predviesť svoju jazdu. Škoda tých 14 stotín, pretože dokážem vyhrať. S materiálom som spokojná, všetko dnes išlo podľa predstáv. Boli to iba prvé preteky, máme pred sebou ešte dlhý program. Budem sa snažiť stále sa zlepšovať,“ uviedla Vlhová po druhom kole pre RTVS.

S výkonom svojej zverenky bol spokojný aj tréner Mauro Pini. Uviedol, že tento úspech si veľmi cení: „Ja osobne si toto pódium najviac vážim. Mali sme ťažký október, choroba nám skomplikovala situáciu. Som šťastný.“

21 Hlavna FOTO SITA Čítajte viac Nedostihnuteľná Shiffrinová, Vlhová je milionárkou. V rebríčku najlepšie zarábajúcich lyžiarok je Slovenka vysoko

Druhá Slovenka na štarte Rebeka Jančová nepostúpila do 2. kola. Do cieľa prišla s mankom 9,09 sekundy na víťazku a pôvodne obsadila 51. miesto, no po diskvalifikácii Nórky Ragnhild Mowinckelovej zo 6. priečky pre použitie nepovoleného vosku sa posunula o priečku vyššie.

„Začala som celkom fajn a chytila som rytmus. Postupne to však bolo náročnejšie, neudržala som sa v dobrej línii na strmine a to už bol koniec. Bol to môj prvý Sölden a pre mňa veľká skúsenosť. Viem, že trať je náročná, chcela som ísť najlepšie, ako viem. Chyby sa robia, dúfam, že nabudúce budem pripravená lepšie. Mesiac mám na doladenie kondičnej prípravy a v decembri mi začína Európsky pohár. Diváci ma pravdepodobne najbližšie uvidia v Jasnej,“ povedala v cieľových priestoroch do kamier RTVS Jančová.

Výsledky obrovského slalomu SP v Söldene:
1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 2:18,94 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,02 s, 3. Petra VLHOVÁ (SR) +0,14, 4. Sara Hectorová (Švéd.) +1,10, 5. Marta Bassinová (Tal.) +1,19, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,40, 7. Valerie Grenierová (Kan.) +1,45, 8. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +2,00, 9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +2,48, 10. Franziska Gritschová (Rak.) +2,58,… Rebeka Jančová (SR) nepostúpila do 2. kola (50. miesto v prvom kole)

Celkové poradie SP a obrovského slalomu (po prvej súťaži):
1. Gutová-Behramiová 100 bodov, 2. Brignoneová 80, 3. VLHOVÁ 60, 4. Hectorová 50, 5. Bassinová 45, 6. Shiffrinová 40

Top lyžiarky s najvyššími odmenami za 10 rokov Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
V rebríčku nájdete 20 najlepších lyžiarok podľa...
12 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová #Federica Brignoneová #Svetový pohár 2023/24