Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Veľká pochvala pre Slovákov. Jasná očarila inšpektorov zo svetovej federácie

Lyžiarske stredisko Jasná je organizátor s vysokým kreditom a výborne pripravenými traťami.

27.06.2023 14:47
Vlhová obrák jasná Foto: ,
Petra Vlhová v Jasnej na podujatí SP v roku 2021.
debata

Konštatovala to inšpekcia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) po utorňajšej kontrole.

Pozitívnym výsledkom kontroly sa Jasná priblížila organizácii pretekov Svetového pohára FIS v slalome a v obrovskom slalome žien v sezóne 2023/2024, ktoré by sa mali uskutočniť 21. a 22. januára 2024.

Inšpekcia zisťovala pripravenosť organizátorov na privítanie svetovej špičky, v ktorej by nemala chýbať ani domáca Petra Vlhová. Delegáciu FIS zaujímali súťažný svah, otázky celkovej organizácie podujatia, sprievodných akcií, marketingu a aj výroba televízneho signálu.

SR Lyžovanie Vlhová Boris Vlha spolupráca koniec BAX Čítajte viac Vlhová: Mám obavy, čo bratov odchod prinesie. Raz to muselo prísť

"Považovali sme za veľmi dôležité prísť sem osobne, pretože kontakt s organizátormi je neoceniteľný. Jasnej sme pridelili Svetový pohár v máji 2023, takže pre organizátorov je to o to väčšia výzva. Špeciálne nás dnes zaujímali otázky spojené s televíznymi prenosmi, rozmiestnenie kamier na jednotlivých pozíciách a pozornosť venujeme aj všeobecnej bezpečnosti a divákom.

Priamo po inšpekcii trate sme absolvovali aj stretnutie, na ktorom sme šli viac do hĺbky a povedali si viac o tom, aké sú očakávania a predstavy v rámci príprav na SP. Sme veľmi spokojní s aktuálnou fázou príprav. S organizačným tímom sme našli veľa spoločných kompromisov a nových ideí, ktoré budú môcť zažiť diváci priamo v Jasnej," skonštatoval riaditeľ SP zjazdárok Peter Gerdol.

Preteky SP sa do Jasnej vrátia po troch rokoch.

Collage Maker-26-Apr-2023-05-49-PM-7686 Čítajte viac Pláž, more a bikiny. Takto dovolenkujú slovenské hviezdy zimných športov

"Sme veľmi radi, že sa SP vracia do Jasnej a o to viac, že sa tak stalo ešte skôr, ako sme čakali. Úvodná inšpekcia zástupcov FIS dopadla na výbornú a my môžeme pokračovať v prípravách. Dolaďujeme vizuál a celú marketingovú prezentáciu, ktorá sa bude niesť opäť v ženskej téme a verejnosti ju predstavíme už čoskoro. Okrem samotného športového zážitku z pretekov pripravujeme aj veľa atraktívnych sprievodných podujatí, aby si fanúšikovia v Jasnej prišli na svoje nielen počas pretekov.

Chýbať nebude atraktívne žrebovanie štartových čísel, koncerty a ďalšie zaujímavé aktivity na Bielej púti či v Happy Ende. Očakávame, že pretekárky príde do Jasnej povzbudiť počas januárového víkendu až 30-tisíc fanúšikov. To si vyžaduje precíznu prípravu, obrovské nasadenie a skvelú logistiku," uviedol šéf organizačného výboru Jiří Trumpeš.

Pre stredisko Jasná pôjde o tretie preteky SP v ére samostatnosti. Konali sa v ňom aj v rokoch 2016 a 2021 aj s účasťou najlepšej slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej. Športová riaditeľka pretekov Jana Palovičová pripomenula, že inšpekčná cesta členov FIS do dejiska pretekov SP je prirodzená súčasť príprav.

„Úlohou samotného site visit je skontrolovať pripravenosť strediska s ohľadom na viaceré oblasti. V aktuálnej fáze máme nakreslený a zakótovaný projekt. Oproti roku 2021 sa budú meniť koridory a pribudne divácka tribúna,“ povedala Palovičová.

Veliteľ tratí pre SP Maroš Kupčo informoval informoval o pripravovaných zmenách súťažnej trate.

„Každým rokom sa snažíme niečo vylepšiť na SP, pretože ho už začíname dostávať pravidelne. Tento rok sme sa rozhodli, že upravíme cieľový priestor a to tak, že do cieľa sme vyviezli prebytočnú zeminu. Ide o pôvodnú zeminu z tohto domáceho prostredia a pri jej vyvezení sa použilo cca 1500 nákladných áut. Aj predstavitelia z FIS vyhodnotili cieľový priestor na výbornú.“

Zmenou prejde aj televízne vysielanie. Organizátori sa rozhodli zaradiť na niektoré miesta ručné kamery namiesto kamerových veží. Výsledkom by malo byť dynamickejšie snímanie jázd. Zároveň plánujú využiť aj drony, ktoré už patria k štandardom vo vysielaní alpského lyžovania.

SR Liptovský Mikuláš Vlhová rozlúčka sezóna ZAX Čítajte viac Zmeny sú už nevyhnutné. Vlhová smúti a nevie si rady. Je to vec, ktorú nedokážem ovplyvniť, vraví

Jana Palovičová, zároveň aj viceprezidentka Zväzu slovenského lyžovania, vníma možnosť organizovať SP v Jasnej ako vysokú známku ocenenia, a to najmä vďaka kompaktnému a profesionálnemu tímu, ktorý je schopný na špičkovej úrovni pripraviť vrcholné podujatie.

„Budeme robiť všetko pre to, aby boli zástupcovia FIS spokojní s organizáciou pretekov, aby sme mohli žiadať o pridelenie ďalších pretekov SP pre Slovensko."

Riaditeľ sekcie alpských disciplín Zväzu slovenského lyžovania Michal Rajčan vníma organizáciu SP ako veľkú česť pre Slovensko:

„Konkurencia organizátorov je veľmi veľká. ZSL je hrdý na to, že sa môže podieľať na organizácii SP a budeme robiť všetko pre to, aby prípravy a priebeh samotného podujatia boli na profesionálnej úrovni.“

Odmeny svetových lyžiarok v sezóne 2022/23 Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
16. Anna Swennová Larssonová - Švédsko
Príjem...
debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #jasná #svetový pohár #alpské lyžovanie