Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Nórky získali zlato v štafete, šťastná trinástka pre Johaugovú

Kvarteto nórskych bežkýň na lyžiach v zložení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová, Helene Marie Fossesholmová získalo na MS v Oberstdorfe zlaté medaily v štafete na 4x5 km.

04.03.2021 15:41
Germany Nordic Skiing Worlds Nórsko Foto: ,
Víťazná nórska štafeta na MS 2021.
debata

Nórky triumfovali v nemeckom stredisku suverénnym spôsobom s náskokom 26,6 s pred Ruskami, bronz vybojovali Fínky (+46,2). Obhajkyne titulu Švédky skončili s dvojminútovou stratou až šieste.

Pre 32-ročnú Johaugovú je to už trináste zlato zo svetových šampionátov. V Oberstdorfe nenašla premožiteľku ani v skiatlone a v pretekoch na 10 km voľne s intervalovým štartom.

Viac zlatých medailí na MS získali iba jej krajanka Marit Björgenová (18) a Ruska Jelena Vjalbeová (14). Na MS 2017 v Lahti Johaugová nemohla štartovať pre dopingový dištanc.

Úvodný klasický úsek štafetových pretekov zvládla najlepšie Češka Kateřina Razymová, tesne za ňou bola Udnes Wengová. Švédka Jonna Sundlingová mala v záverečnom stúpaní veľké problémy a obhajkyne zlata boli po prvej odovzdávke až šieste s mankom 12,5 s.

Druhá členka švédskej štafety Charlotte Kallová sa na náročnej trati od úvodu trápila a úplne vybuchla. Na méte 7,5 km strácali najväčšie favoritky na vedúce Nórky s Ruskami už 46 sekúnd.

Kallová sa postupne prepadla na deviatu priečku, odovzdávala s obrovskou stratou 1:39 min a šance Švédok na medailové umiestnenie sa definitívne rozplynuli.

Johaugová sa na treťom úseku začala rýchlo vzďaľovať Ruske Tatiane Sorinovej a Fossesholmovú poslala na trať s komfortným takmer 20-sekundovým náskokom.

Nórska finišmanka nedovolila Natalii Nepriajavovej znížiť odstup a škandinávska veľmoc sa tak mohla tešiť v Oberstdorfe z jubilejného desiateho zlata.

V dueli o bronz Fínka Krista Pärmäkoskiová v cieľovom finiši prešprintovala Američanku Jessicu Digginsovú.

MS v severskom lyžovaní v Oberstdorfe

Ženy – štafeta na 4×5 km: 1. Nórsko (Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová, Helene Marie Fossesholmová) 53:43,2, 2. Rusko (Jana Kirpičenková, Julia Stupaková, Tatiana Sorinová, Natalia Neprjajevová) +26,6 s, 3. Fínsko (Jasmi Jönsuuová, Johanna Matintalová, Liisa-Riita Roponenová, Krista Pärmäkoskiová) +46,2, 4. USA +47,0, 5. Nemecko +1:06,4, 6. Švédsko +2:00,0, 7. Švajčiarsko +2:49,2, 8. Česko +3:04,3, 9. Kanada +3:42,1, 10. Japonsko +5:30.0

Lamparter prekazil Riiberovi zlatý hetrik

Rakúsky reprezentant v severskej kombinácii Johannes Lamparter získal na MS v Oberstdorfe zlatú medailu v individuálnej súťaži so skokmi na veľkom mostíku.

V nemeckom stredisku triumfoval suverénne s náskokom 37,1 s pred favorizovaným Nórom Jarim Magnusom Riiberom a dosiahol životný úspech. Bronz patrí Japoncovi Akitovi Watabemu.

Lamparter si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už po úvodnej skokanskej časti, po ktorej sa usadil na čele, keď na Schattenbergu pristál na značke 138 m. Na 10 km bežecký úsek sa vydal o 22 sekúnd pred Watabem.

V bielej stope podal 19-ročný rodák z tirolského Rumu výborný výkon, dokázal ešte zveľadiť svoj náskok a stal sa najmladším rakúskym združenárskym majstrom sveta. V pretekoch jednotlivcov získal z Rakúšanov zlato iba Bernhard Gruber na MS 2015 vo švédskom Falune.

"Je to fantázia, ani nedokážem slovami opísať moje pocity. Za tento úspech vďačím rodičom, trénerom a všetkým, ktorí ma podporovali. Byť vo veku 19 rokov majstrom sveta, to je ako sen. Ešte nejaký čas potrvá, kým si naplno uvedomím, čo som dnes dosiahol.

Po skokanskej časti som veril, že by to mohlo vyjsť. Na bežeckom úseku som počas celej trate dokázal udržať vysoké tempo," nadchýnal sa v cieli Lamparter, ktorý potvrdil veľký talent už na februárovom juniorskom svetovom šampionáte vo fínskom Lahti, kde tiež ukoristil najcennejší kov.

Riiberovi sa nepodarilo v Oberstdorfe zavŕšiť zlatý hetrik. Suverénny líder celkového poradia Svetového pohára nenašiel premožiteľa v individuálnej súťaži na strednom mostíku a bol aj členom víťazného nórskeho družstvu.

Vo finiši štvrtkovej súťaže prešprintoval Watabeho a zabezpečil si striebro. Obhajca titulu z MS 2019 v Seefelde Nemec Eric Frenzel skončil s takmer dvojminútovou stratou štvrtý.

debata chyba
Viac na túto tému: #MS #Therese Johaugová #klasické lyžovanie #Oberstdorf 2021