Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Kde sa stala chyba? Šéf biatlonu reagoval na sťažnosti Fialkovej

Prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Peter Vozár vyjadril čiastočnú spokojnosť s výkonmi slovenskej výpravy na 52. majstrovstvách sveta.

23.02.2021 09:38
Ivona Fialková Foto: ,
Ivona Fialková na MS V Pokljuke.
debata (3)

V Pokljuke ho najviac potešilo 13. miesto Paulíny Fialkovej v šprinte a prvé tri úseky Tomáša Hasillu vo vytrvalostných pretekoch.

Slovenskými želiezkami v ohni mali byť na šampionáte pôvodne sestry Fialkové, no škrt cez rozpočet im spravil koronavírus. Po problémoch spojených s jeho prekonaním a nútenom prerušení sezóny sa len pomaly dostávajú do formy, čo sa prejavilo aj v Pokljuke.

Paulína Fialková napriek tomu dosiahla najlepší slovenský výsledok na šampionáte 13. miestom v šprinte, no nedokázala naň nadviazať v ďalších disciplínach. Okrem nej sa na bodované pozície v individuálnych pretekoch dostal už len Michal Šima, ktorý obsadil 37. priečku taktiež v šprinte.

Hasilla siahal na životný výsledok v najdlhšej disciplíne, po prvých troch streľbách mal na konte nulu a atakoval umiestnenie v elitnej desiatke, lenže na druhej stojke neuspel a netrafil prvý, tretí i záverečný terč. Klesol tak až na 55. miesto.

"Myslím si, že šampionát čiastočne naplnil naše očakávania. Sme radi, že sa podaril pekný výsledok Paulíne Fialkovej, trináste miesto v rýchlostných pretekoch treba hodnotiť veľmi pozitívne. Je to pekný úspech pre slovenský biatlon.

Je však veľká škoda, že potom sa na to nepodarilo nadviazať v ďalších pretekoch, keďže v stíhačke netrafila na poslednej položke ani jeden terč.

Pozitívne treba hodnotiť prvé tri úseky Tomáša Hasillu vo vytrvalostných pretekoch, keď dal tri nuly a pohyboval sa dokonca okolo piateho miesta. Na poslednej streľbe však vybuchol. Ostatné výsledky boli za našimi očakávaniami," uviedol Vozár.

Tomáš Hasilla. Foto: Igor Stančík/slovenskybiatlon.sk
Tomáš Hasilla Tomáš Hasilla.

Výsledkovo sa príliš nevydarili ani tímové súťaže. Muži obsadili v štafete 17. miesto, ženy stiahli na záverečnom úseku z trate a klasifikovali ich na 21. pozícii. Rovnako skončili P. Fialková s Hasillom v mixe dvojíc, v miešanej štafete obsadilo Slovensko 18. miesto.

"Muži nemali zle rozbehnutú štafetu, pohybovali sa okolo prvej polovice štartového poľa a nebyť dvoch trestných kôl, na ktoré išiel Šimon Bartko, tak sme mohli byť na úrovni toho 12. a 13. miesta. U žien sa vždy očakáva, že líderkami budú sestry Fialkové.

Po prekonaní ochorenia Covid-19 sa nie úplne vedia dostať do tej ideálnej formy, či už bežeckej a následne z toho vyplývajúcej aj streleckej. Z toho asi vyplývali aj tie trestné kolá, ktoré bežali," uviedol Vozár.

Paulína a Ivona Fialkové. Foto: Igor Stančík/slovenskybiatlon.sk
Fialkové biatlon Paulína a Ivona Fialkové.

Ivona Fialková sa po štafete sťažovala, že po tom, čo jej jedna z Francúzok zlomila paličku, nebol na trati nikto z tímu, aby jej podal novú. Náročné stúpanie tak musela absolvovať bez nej a na druhú streľbu prišla vyčerpaná. Stojka jej nevyšla a musela ísť na dve trestné kolá.

„V ten deň boli na programe dva preteky, po ženách išli štafetu aj muži. Naši dvaja servismani pripravovali lyže pre mužov a dvaja z tímu Fialkových neboli práve na tom úseku, kde prišlo k tejto kolízii. Je to neštandardná udalosť, ale jednoducho sa stala,“ povedal k incidentu prezident zväzu.

Slovákom patrí po šampionáte v Pohári národov priebežne 17. miesto, keď o štyri body predbehli Belgicko. Slovenky sú na 19. priečke, na sedemnáste Japonsko strácajú vyše päťsto bodov.

Práve 17. pozícia je kľúčová z pohľadu miesteniek v individuálnych pretekoch Svetového pohára na nasledujúcu sezónu.

"Ak by sme skončili do 17. miesta, mali by sme nárok na štyroch pretekárov, v prípade, že skončíme na 18. priečke a vyššie, máme nárok len na troch, tak ako je to aj túto sezónu.

Ešte sa však bude veľa výsledkov škrtať, takže je to otvorené. Potrebujeme dobre zájsť štafety aj mixy v Novom Měste na Morave, kde budú z tohto pohľadu dve kľúčové kolá Svetového pohára," dodal.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivona Fialková #MS v biatlone #Peter Vozár