Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Magoniho kolo nepomohlo. Som pozadu, priznala Vlhová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová nezlomila nepriaznivý trend v obrovskom slalome ani na majstrovstvách sveta.

, 18.02.2021 16:59
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová na archívnej snímke.
debata (14)

V talianskej Cortine d'Ampezzo neobhájila zlato zo švédskeho Are, keď vo štvrtkovej súťaži skončila na dvanástom mieste.

Stále však môže pridať k striebru v alpskej kombinácii ďalšiu medailu, v sobotu zavŕši účinkovanie na šampionáte slalomom.

Dvadsaťpäťročná slovenská reprezentantka zaostala za víťaznou Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou o 1,90 sekundy:

"Hodnotím to tak, aký je výsledok. Žiaľ, v obrovskom slalome som momentálne trošku pozadu od najlepších. Určite je tam sklamanie, ale uplynulý mesiac sa v ‚obráku‘ cítim takto, musíme byť aj realisti.

Od štartu až do cieľa sa snažím podať maximum, ale nestačí to. Keby som vedela, čím to je, asi sa mi aj začne dariť. Taký je šport."

Druhé kolo staval jej kouč Livio Magoni. Taliansky odborník pripravil veľmi náročnú trať, presne podľa gusta svojej zverenky.

Petra Vlhová zhodnotila vystúpenie v obrovskom slalome na MS:

Video

„Postavil to zatočenejšie, dohodli sme sa na tom. Chceli sme získať výhodu, ale zatiaľ to na najlepšie nestačí,“ pokračovala.

V tejto sezóne Svetového pohára patrí Vlhovej v hodnotení disciplíny siedma pozícia. Jej najlepšími umiesteniami boli dve tretie priečky zo Söldenu a Courchevelu, obe dosiahla v úvode zimy.

Neskôr mali jej výkony klesajúcu tendenciu. V druhých pretekoch v Courcheveli vypadla, v Kranjskej Gore bola štvrtá a desiata a v Kronplatzi dvanásta.

Do konca ročníka SP sú na programe ešte dva „obráky“, 6. marca na Vlhovej domácom snehu v Jasnej a potom vo finále vo švajčiarskom Lenzerheide.

Neúspešná obhajoba Petry Vlhovej v obráku Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Lara Gutová-Behramiová so zlatou medailou z...

Výsledky budú dôležité z pohľadu celkového poradia prestížneho seriálu, v ktorom je práve Gutová-Behramiová so 42-bodovým mankom najbližšia prenasledovateľka vedúcej Slovenky.

„Lyžuje veľmi dobre. Ja jej to prajem, pretože každý, kto sleduje lyžovanie, vie, že roky dozadu sa trápila. Bola na výslní, potom padla dolu a dlho sa jej nedarilo,“ povedala Vlhová, ktorá bude mať v slalome najvyššie ambície.

Na MS pred dvoma rokmi v ňom získala bronz: „Samozrejme, že si verím, v slalome sa cítim oveľa lepšie. Sú to posledné preteky na majstrovstvách sveta, cítim sa dobre. Pôjdem na maximum a uvidíme, ako to dopadne.“

Gutová-Behramiová už má v Cortine „odrobené“, zisk medaily v obrovskom slalome na vrcholnom podujatí označila za sen, ktorý mala počas celej kariéry. Vo SP v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne nezvíťazila od roku 2016.

"S ďalšou medailou som nerátala, no priala som si získať ju jedného dňa v obrovskom slalome, pretože táto disciplína ma sprevádzala od začiatku kariéry. Keď sa mi v ňom darilo, bolo jednoduchšie ísť rýchlo aj v ďalších disciplínach.

Na majstrovstvách sveta a zimných olympijských hrách však bol zakaždým mojou záverečnou súťažou a často som bola vyčerpaná. Som hrdá, že som zvládla takýto dlhý ‚obrák‘.

Minulý týždeň som pociťovala tlak, lebo som si uvedomovala, že mám na dobrý výsledok. Teraz som sa na to snažila nemyslieť. Mám rada Cortinu," povedala 29-ročná Švajčiarka.

V talianskom stredisku triumfovala aj v super G, zo zjazdu si odniesla bronz.

Vo štvrtok zdolala iba o dve stotiny sekundy Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá striebrom zaokrúhlila počet kovov zo svetových šampionátov na desať.

"Bol to tesný a náročný boj, takže sa nesmierne radujem z medaily. Druhé kolo bolo oveľa zatočenejšie, čo znamenalo veľkú zmenu v porovnaní s prvým.

V minulosti som sa s tým nedokázala vyrovnať tak dobre ako dnes, v tom bol rozdiel," citovala Shiffrinovú oficiálna stránka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Jednou z hrdiniek dňa bola aj bronzová Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

V oboch jazdách išla výborne, v druhom kole si pripísala najlepší čas. Bez chýb, ktoré vyplynuli z jej riskantného poňatia, sa mohla stať majsterkou sveta ona. V utorok sa tešila v paralelných pretekoch:

„Dnes som išla nad moje možnosti. Je to šialené, bronz v obrovskom slalome je neuveriteľný. Tak tvrdo som pracovala, je krásne, keď sa dočkáte odmeny za drinu.“

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #MS v lyžovaní 2021