Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Prvý titul pre Kriechmayra. Lyžiarov strašil kritický úsek, Rakúšanov aj exkolega

Po Švajčiarsku sa zlatej medaily v úvodný súťažný deň majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní v Cortine d'Ampezzo dočkala aj alpská veľmoc číslo 1 Rakúsko. Superobrovský slalom mužov ovládol Vincent Kriechmayr.

11.02.2021 14:57
Vincent Kriechmayr Foto: ,
Vincent Kriechmayr na MS v Cortine d'Ampezzo.
debata

Víťaz generálky pred MS v rámci Svetového pohára v Garmisch-Partenkirchene sa tešil z triumfu s náskokom 7 stotín sekundy pred krajanom Romedom Baumannom, ktorý však reprezentuje Nemecko.

Tridsaťpäťročný veterán Baumann, ktorý v minulosti dlho pretekal za Rakúsko, uzavrel prvú dvadsiatku štartujúcich a najvýraznejšie a pomerne prekvapujúco sa priblížil k času Kriechmayra.

Za svoju bývalú vlasť vyjazdil dva triumfy vo Svetovom pohári, bronz na MS (všetko v kombinácii) a dlho bol pevnou súčasťou kĺzavého tímu (v SP 5 pódioviek v zjazde a super G).

Na záver kariéry využil ponuku z Nemecka, kde je nižšia národná konkurencia a pre novú lyžiarsku vlasť vybojoval v utorok nečakanú medailu.

Bronzovú medailu si prekvapujúco vybojoval Francúz Alexis Pinturault. Líder Svetového pohára zaostal za víťazom o 38 stotín sekundy. Prekvapením je štvrté miesto Kanaďana Brodieho Segera, obhajca titulu Talian Dominik Paris sa musel uspokojiť s piatou priečkou.

„Veľmi ťažké preteky. Nikto nezišiel do cieľa bez chyby. Nebol som si istý, či to vôbec zvládnem,“ uviedol Vincent Kriechmayr v jednej z prvých reakcií na webe ORF.

Neskorší víťaz sa dostal na trať s číslom päť po tom, čo prví traja pretekári predčasne skončili po chybe v rovnakom mieste trate. Nebolo mu všetko jedno, ale napokon zvolil správnu mieru istoty a rizika.

"Videl som, ako dopadli traja pretekári predo mnou a nechcel som to po nich zopakovať. Chcel som to miesto prejsť s citom, ale pred skokom som sa dostal zo správnej línie.

Bol to taký stometrový drift, nikdy predtým sa mi to nestalo. Neznáma situácia, a tak som musel improvizovať. Ale preto je náš šport taký výnimočný, že v super G treba improvizovať.

Ešte však neprijímam gratulácie, až keď bude v cieli posledný pretekár," zhodnotil 29-ročný Rakúšan, ktorý bol pred dvoma rokmi v Aare strieborný.

Kriechmayr sa pridal k známejším krajanom Stephanovi Eberharterovi (1991, 2003), Hermannovi Maierovi (1999) a Hannesovi Reicheltovi (2015), ktorí získali štyri tituly majstrov sveta v super G.

Táto disciplína sa na majstrovstvách sveta jazdí iba od roku 1987 a Rakúšania sú s piatimi titulmi v mužskom super G najúspešnejší. Po tri tituly majú Švajčiari, Nóri, Taliani aj Američania.

"Je fajn spríjemniť si hneď prvý súťažný deň zlatou medailou. Odteraz môže byť atmosféra v tíme uvoľnenejšia. Vinc to zvládol takticky výborne, odjazdil to s rozumom.

Nikto nečakal také ťažké preteky. Skok bol zle nastavený a viacerí tréneri to neodhadli," komentoval rakúsky šéftréner Andreas Puelacher na webe Laola1.at.

Z dvojice slovenských zástupcov v 56-člennom štartovnom poli bol klasifikovaný v cieli iba Martin Bendik. S odstupom 5,44 s obsadil 31. miesto spomedzi 34 pretekárov klasifikovaných v cieli. Filip Baláž rovnako ako ďalších 21 lyžiarov štvrtkový super G na MS 2021 nedokončil.

Super G mužov na MS v Cortine d'Ampezzo:

1. Vincent Kriechmayr (Rak.) 1:19,41 min, 2. Romed Baumann (Nem.) +0,07 s, 3. Alexis Pinturault (Fr.) +0,38, 4. Brodie Seger (Kan.) +0,42, 5. Dominik Paris (Tal.) +0,55, 6. Matthias Mayer (Rak.) +0,60, 7. Matthieu Bailet (Fr.) +0,72, 8. Travis Ganong (USA) +0,75, 9. Andreas Sander (Nem.) +0,88, 10. Beat Feuz (Švaj.) +0,93, … 31. Martin BENDÍK +5,44, Filip BALÁŽ (obaja SR) nedokončil

debata chyba
Viac na túto tému: #Vincent Kriechmayr #MS v lyžovaní 2021 #Romed Baumann