Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Ďakovala mužovi, ktorý hrával s Hamšíkom. Rodinu si cení viac ako zlato

Niektoré jej dlhoročné konkurentky sa potichu vytratili a ďalšie zasa so slávou ukončili svoje kariéry. To však nie je prípad Lary Gutovej-Behramiovej.

, 11.02.2021 14:30
Lara Gutová-Behramiová Foto: ,
Lara Gutová-Behramiová so zlatou medailou zo super G.
debata (5)

Švajčiarka, ktorá v apríli oslávi okrúhlu tridsiatku, sa v tejto sezóne Svetového pohára v alpskom lyžovaní dostala do formy, ktorá ju zdobila dobrých pár rokov dozadu.

Vyhrala všetky štyri superobrovské slalomy v kalendárnom roku 2021 a razom bola najväčšou favoritkou tejto disciplíny aj na majstrovstvách sve­ta.

Svoju úlohu splnila bezo zvyšku a 12 rokov po debute na svetovom šampionáte sa konečne potešila zo zlatej medaily.

"Snažila som sa v sebe potlačiť prílišné očakávania. Išla som do toho s tým, že chcem potešiť jazdou samu seba a nie získať zlatú medailu. Chcela som zajazdiť bez chýb a ukázať, že na to mám. Nie všetko v kariére sa meria zlatými medailami.

Ak by mi niekto pred rokmi povedal, či chcem 30 víťazstiev vo Svetovom pohári alebo jednu zlatú z majstrovstiev sveta, vybrala by som si tých 30 víťazstiev. Dosiahla som toho vo svojom živote veľa a medaily to nevyvážia," zamyslela sa Lara Gutová-Behramiová na webe švajčiarskeho denníka Blick.

Akokoľvek znejú tieto slová ako z veľkej knihy spomienok skúsenej pretekárky, Švajčiarka má veľkú radosť zo svojej prvej zlatej medaily. Vo svojej premiére na MS vo francúzskom Val d'Isére 2009 získala dva strieborné kovy v zjazde a kombinácii.

O štyri roky neskôr v rakúskom Schladmingu pridala ďalšie striebro, tentoraz v super G. Nasledovali dva bronzy – v americkom Beaver Creeku 2015 brala tretie miesto v zjazde a o dva roky neskôr doma v St. Moritzi v super G.

V roku 2019 vo švédskom Aare zostala bez medaily, ale v talianskej Cortine d'Ampezzo 2021 sa vrátila do medailovej hry a to vo veľkom štýle. A to má ešte k dispozícii zjazd, obrovský slalom a aj paralelný obrovský slalom, kde tiež nie je bez šancí na cenný kov.

K štvrtkovým prvým pretekom na MS 2021 ešte poznamenala:

"Prekvapil ma sneh, zdal sa mi príliš pomalý. Postupne som však nabehla na správnu stopu a vydržalo mi to až do cieľa. Takže som bola s jazdou spokojná. Platí však, že na zlato som nemyslela. Naozaj som možno po prvý raz v kariére išla na štart pretekov s tým, že som nemala túto ambíciu.

Vravela som si, že vôbec nepadne svet, ak nezískam najcennejší kov. Vôbec to nie je tak, že všetka tvrdá robota by potom vyšla nazmar. To sa len tak vraví, aby sa hľadalo ospravedlnenie prípadného zlyhania."

Lara Gutová-Behramiová je už dva a pol roka vydatá za pôvodom kosovského futbalistu Valona Behramiho, ktorý bol v roku 2012–2014 spoluhráčom Mareka Hamšíka v Neapole.

Na manžela aj ďalších členov rodiny nezabudla vo svojom vyznaní po zisku titulu majsterky sveta.

"Mám veľké šťastie, že mám okolo seba skvelú rodinu. Títo ľudia ma majú radi, aj keď práve nevíťazím. Za posledné roky som prežila veľa pozitívnych chvíľ aj bez lyžovania. S manželom sme si vybudovali domov.

Pomohol mi upokojiť sa vo svojom vnútri a celkovo byť šťastnejším človekom. Nehovorím, že dnešné víťazstvo je pre mňa menej hodnotné. Ale všetko dobré, čo som doteraz v živote urobila, má pre mňa väčšiu cenu," uzavrela Gutová-Behramiová na webe Blicku.

VIDEO: Petra Vlhová hodnotí úvodné vystúpenie na MS

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Lara Gutová-Behramiová #MS v lyžovaní 2021