Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Prvé zlato pre Nórov. Slováci neprekvapili, no úsek Paulíny Fialkovej je prísľubom

Prvú zlatú medailu na 52. majstrovstvách sveta v biatlone v slovinskej Pokljuke si vybojovali nórski reprezentanti. Sturla Holm Laegreid, Johannes Thingnes Bö, Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Röiselandová triumfovali v miešaných štafetách na 4x7,5 km časom 1:20:19,3 h.

10.02.2021 16:39 , aktualizované: 19:04
Johannes Thingnes Bö, Tiril Eckhoffová Foto: ,
Johannes Thingnes Bö odozdáva štafetu Tiril Eckhoffovej.
debata (2)

Na druhom mieste skončili Rakúšania David Komatz, Simon Eder, Dunja Zdoucová a Lisa Theresa Hauserová a tretí finišovali Švédi Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Linn Perssonová a Hanna Öbergová.

Slováci Michal Šima, Tomáš Hasilla, Ivona a Paulína Fialkové obsadili 18. miesto s mankom 5:06,1 min a bilanciou 1+10.

"Získali sme zlato a na MS sa počítajú medaily. Na poslednej streľbe sme boli blízko k trestnému kolu, ktoré by znamenalo stratu pódia.

V týchto pretekoch sa to dokáže rýchlo otočiť. Ale nakoniec sme to zvládli a je to super. Som spokojný aj s mojím výkonom, podarilo sa mi vytvoriť pre dievčatá náskok a to som chcel," povedal J.T. Bö.

„V týchto pretekoch je vždy veľký tlak. Vo Svetovom pohári sme vždy na prvom alebo druhom mieste, takže sa očakáva, že zvíťazíme, ale nikdy nie je garancia, že sa to podarí. Dnes to však vyšlo,“ uviedla Eckhoffová.

Po úvodnom úseku sa na čelo dostal prekvapujúco Bielorus Anton Smolski, ktorý odovzdal ako prvý so štvorsekundovým náskokom pred Francúzom Émilienom Jacquelinom a Nórom Laegreidom.

S tesným odstupom za nimi išli Slovinci, Ukrajina a Kanada. Až za nimi nasledovali Rusi, Rakúšania, či Švédi, úvod sa vôbec nevydaril Nemcom na 16. mieste.

Nóri nasadili na druhý úsek lídra celkového poradia SP Johannesa Thingnesa Böa, ktorý síce použil na oboch položkách jeden náhradný náboj, no výborným behom si vypracoval pred súpermi veľký náskok.

Pri odovzdávke mal náskok pred druhým Francúzom Quentinom Fillonom Mailletom už 39,2 sekundy. O tretiu pozíciu bojovali Ukrajinci s Kanadou, Švédskom a Rakúskom.

Aj Eckhoffová musela na oboch svojich položkách dobíjať, dokonca dvakrát, no napriek tomu si bez problémov udržala slušný náskok a Nórsko pokračovalo za obhajobou titulu.

Pomohlo jej veľké zaváhanie najväčšej súperky Anais Chevalierovej-Bouchetovej, ktorá sa už-už doťahovala, no posledný terč na stojke tesne minula, čo ju rozhodilo, nepomohli ani tri náhradné náboje a tak musela ísť na trestný okruh. Na druhé miesto sa tak posunula Ukrajinka Julija Džimová, ktorá mala stratu necelých 40 sekúnd.

O tretie miesto bojovali Švédsko s Rakúskom, v hre boli s miernym odstupom aj Francúzi.

Nórsku štafetu uzatvárala líderka celkového poradia SP Marte Olsbuová Röiselandová, ktorá na záverečnej streľbe zabrnkala na nervy fanúšikom, keď jej úplne uleteli dva výstrely, no nakoniec s využitím všetkých troch náhradných nábojov situáciu zvládla a do cieľa prišla prvá. Nórsko tak obhájilo zlato z Anterselvy.

Druhú priečku si nakoniec vybojovali Rakúšania, ktorí mali najlepšiu streľbu a počas celých pretekov použili len dva náhradné náboje. Lisa Theresa Hauserová totiž v poslednom kole dobehla Ukrajinku, ktorej nevyšla posledná položka a prepadla sa až na štvrtú priečku. Bronz tak získali švédski reprezentanti.

Slovenskú štafetu rozbehol Michal Šima, na úvodnej ležke potreboval jeden náhradný náboj a zaradil sa na 19. miesto. Na stojke však dobíjal až trikrát a prepadol sa o štyri priečky nižšie.

Tomášovi Hasillovi odovzdal štafetu s výrazným mankom 1:44. Druhý Slovák na trati dobíjal na oboch položkách raz a Ivonu Fialkovú vyslal na trať na 20. mieste. Tá zvládla ležku výborne, keď odstrieľala rýchlo a presne, no na stojke jej to nevyšlo a musela ísť na trestné kolo.

Svojej staršej sestre odovzdala na 22. mieste so stratou 4:56,4 min. Paulína Fialková predviedla čistú ležku, na stojke potrebovala jeden náhradný náboj a dokázala slovenskú štafetu posunúť dokopy o štyri priečky vpred, keď v záverečnom finiši predbehla aj Estónku Tuuliu Tomingasovú.

„Som svojím výkonom nie som veľmi spokojný. Na trati som sa trápil, bolo to pomalé a ťažké. Na stojke som už bol dosť vyčerpaný a preto prišli aj tie chyby a dobíjania. Uvidíme, čo to povie v piatkovom šprinte. Treba si oddýchnuť, aby som mal dosť síl,“ povedal Šima pre RTVS.

„Čakali sme, že sa budeme hýbať okolo 15. miesta. Na trati som sa snažil urobiť čo sa dalo, aj strelnica dopadla celkom dobre, stačilo to na tých pár štafiet, ktoré som predbehol, ale dúfal som, že sa dotiahne na tú skupinu, čo bola v popredí,“ povedal Hasilla.

Paulína Fialková naskočila do ostrých pretekov po mesačnej pauze.

"Cítila som sa prekvapivo dobre. Určite lepšie ako naposledy. Verím, že to odzrkadlilo dobrú prípravu. S výkonom som spokojná, to tu už dlho nebolo. Estónku som po streľbe nevidela, nevedela som či ju dobehnem.

Keď som videla, že na ňu mám, tak som bojovala aj o to 18. miesto. Už sa to niekedy muselo zlomiť a verím, že sa budem dobre cítiť aj v šprinte," povedala P. Fialková pre web Slovenského Biatlonu biatlon-info.sk.

Mix štafety na 4×7,5 km:

1. Nórsko (Sturla Holm Laegreid, Johannes Thingnes Bö, Tiril Eckhoffová, Marte Olsbuová Röiselandová) 1:20:19,3 h (0 tr. okruhov + 11 dobíjaní), 2. Rakúsko (David Komatz, Simon Eder, Dunja Zdoucová, Lisa Theresa Hauserová) +27,0 s (0+2), 3. Švédsko (Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Linn Perssonová, Hanna Öbergová) +30,6 (0+8), 4. Ukrajina +31,1 (0+8), 5. Francúzsko +46,2 (1+10), 6. Taliansko +58,9 (0+6), 7. Nemecko +1:04,9 (0+11), 8. Kanada +2:06,0 (0+6), 9. Ruská biatlonová únia +2:11,4 (2+9), 10. Švajčiarsko +2:38,5 (1+9), … 18. SLOVENSKO (Michal Šima, Tomáš Hasilla, Ivona Fialková, Paulína Fialková) +5:06,1 (1+10)

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Paulína Fialková #MS 2021 v biatlone #slovenskí biatlonisti #nórski biatlonisti