Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

V Jasnej bude ťažšia trať a bezpečnejší cieľ. Pomohol by dážď

Organizátori v Jasnej už začali s prípravou tratí na podujatie Svetového pohára v lyžovaní, na ktorom by sa mala predstaviť aj aktuálna líderka seriálu Petra Vlhová. Ženská elita zavíta do strediska v Nízkych Tatrách 6.-7. marca.

20.01.2021 20:09
SR Jasná lyžovanie EP OS ženy 2. kolo vlhová Foto: ,
Petra Vlhová.
debata

Program v Jasnej zahŕňa momentálne jeden slalom a jeden obrovský slalom.

Ďalšie preteky môžu po rozhodnutí Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) ešte pribudnúť, keďže počasie v tejto sezóne neumožnilo absolvovať kompletný program.

"Trate sme začali upravovať v priebehu tohto týždňa. V nadchádzajúcich dňoch prejdeme k úprave nahrubo. Masu snehu spracujeme do finálnej podoby.

K ďalším krokom pristúpime vzhľadom na počasie. Na rad príde preparácia a na koniec úprava do finálnej podoby," povedal zástupca komisie pretekov Svetového pohára Michal Mrázik.

Organizátori by v aktuálnej situácii privítali, ak by v Jasnej aspoň chvíľu pršalo.

"Strediská sú zavreté a my potrebujeme dosiahnuť, aby sa jednotlivé vrstvy prepojili. Krátky dážď by pomohol, aby sa vytvorila kompaktná vrstva, čo by bolo skvelé pre prácu s kopcom.

Dnes sa jazdí výlučne na technickom a spreparovanom snehu. Cieľom je zaistiť čo najideálnejšie podmienky pre prvú i poslednú pretekárku na štarte," uviedol Mrázik.

Ženský slalom v Jasnej Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Mikaela Shiffrinová pózuje s víťaznou trofejou.

V Jasnej sa budú musieť popasovať aj s prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Pre pandémiu koronavírusu bude oblasť pretekov hermeticky uzavretá.

„Vytvoria sa štyri ‚bubliny‘, odlíšené od seba farbami. Bude sa striktne dohliadať na to, aby neprišlo k ich narušeniu. Celkovo sa bude podieľať na organizácii pretekov približne 500 ľudí. Bude to veľmi náročné,“ vyhlásil projektový manažér SP Peter Cibulka.

Do strediska v Nízkych Tatrách sa lyžiarske preteky najvyššieho rangu vrátia opäť po piatich rokoch. Oproti poslednej edícii pretekov prišlo k zmenám hlavne v cieľovom priestore.

"Budeme tam mať takmer ideálnu rovinu. Pomohla nám k tomu depónia, ktorú sme mali uloženú z minulého roka. Cieľový priestor by mal byť bezpečnejší a oveľa vhodnejší pre dojazd.

Na trati obrovského slalomu pribudli dve terénny vlny, ktoré by mali zatraktívniť trať. Obe sú profilované trochu viac šikmo a nie po vrstevnici," informoval veliteľ tratí SP Martin Kupčo.

Slovenská lyžiarska jednotka Petra Vlhová však podľa Kupča určite nebude mať s profilom kopca problémy: „Zvládne to a myslím si, že čím bude trať ťažšia, tým viac to bude pre ňu výhoda.“

debata chyba
Viac na túto tému: #jasná #Svetový pohár v alpskom lyžovaní