Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Koronavírus straší nielen tímy. Čína lyžiarsku elitu neprivíta

Pre hrozbu koronavírusu sa v Číne neuskutočnia plánované preteky Svetového pohára alpských lyžiarov. V stredisku Jen-čching sa mali 15. a 16. februára konať zjazd a super-G mužov, čo mali byť zároveň testovacie preteky pred ZOH 2022 v Pekingu. V stredu to potvrdila Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS).

28.01.2020 14:39 , aktualizované: 29.01.2020 10:32
Lyžovanie, ilustračná Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata

„V dôsledku prepuknutia a pokračujúceho šírenia nového koronavírusu sa FIS, Čínska lyžiarska asociácia a organizátori v Jen-čchingu spoločne rozhodli zrušiť plánované preteky. I keď je riziko v Jen-čchingu nízke, zdravie športovcov a všetkých účastníkov musí mať prednosť,“ uviedol vo vyhlásení prezident FIS Gian Franco Kasper. Informovala agentúra dpa.

Väčšina tímov ako i viacerí predstavitelia FIS sa vzhľadom na súčasnú situáciu vyslovili proti konaniu pretekov v stredisku, ktoré sa nachádza neďaleko metropoly Peking. Nemecký lyžiarsky zväz (DSV) ešte pred definitívou uviedol, že nechá na slobodnej vôli jednotlivých pretekárov, či sa rozhodnú do Číny vycestovať. FIS rozhodne o náhradnom dejisku neskôr.

Čína v posledných dňoch zrušila viacero športových podujatí, okrem lyžovania presunuli z krajiny do zahraničia aj kvalifikačné turnaje na OH 2020 v ženskom futbale, basketbale a boxe a zrušili cyklistické preteky Okolo Chaj-nanu. Krajina má v marci hostiť halové majstrovstvá sveta v atletike a v apríli golfový turnaj China Open.

Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, si vyžiadal už 131 obetí na životoch. Koronavírus spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Prípady nákazy postupne hlásia aj viaceré zahraničné štáty.

debata chyba
Viac na túto tému: #Svetový pohár v alpskom lyžovaní #koronavírus