Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Chorá Kuzminová bude oddychovať. Na vytrvalostné preteky nenastúpi

Anastasia Kuzminová si pred nedeľňajšími stíhacími pretekmi na MS želala splniť svoj posledný veľký biatlonový sen - zastrieľať čisto štyri položky.

10.03.2019 16:52
Anastasia Kuzminová Foto: ,
Anastasia Kuzminová.
debata (3)

Opak bol však pravdou, v náročných veterných podmienkach na strelnici v Östersunde spravila až sedem chýb, no napriek tomu skončila na veľmi dobrom šiestom mieste.

Kuzminová odštartovala s číslom 1 výborne a na prvú ležku si priniesla náskok 18,6 s, hneď na nej však netrafila prvé dva terče a zosunula sa na 7. miesto. Na ďalší troch položkách pridala päť trestných okruhov (2–2–1). V nedeľu sa chybovalo veľa, čistú streľbu nemala ani jedna z 55-členného štartového poľa, po jednej chybe len štyri pretekárky.

„Vietor dnes fúkal zo všetkých strán. Sprava, zľava, nárazový, potom sa upokojil, snažila som sa orientovať podľa pocitov na líci, z ktorej strany viac zafúka. Bolo treba sa koncentrovať na centrum terča, ale dnes to bolo oveľa viac o šťastí a ja som ho toľko nemala. Na tom šprinte som si ho asi vyčerpala všetko,“ povedala.

Trojnásobnú olympijskú víťazku mrzela najmä druhá položka v ľahu, kde jej nepadli dve hrany. „Škoda toho, keby som mala o jednu – dve chybičky menej, veľmi by mi to pomohlo posunúť sa dopredu.“ Ak by spomínané terče zložila, mohla sa posunúť na štvrté miesto, teoreticky ešte aj zabojovať o cenný kov.

Strelecké chyby si aspoň čiastočne vynahradila opäť vynikajúcim behom, v ktorom dosiahla štvrtý najlepší čas, 24,5 sekundy za víťaznou Denise Herrmannovou a to odbehla o päť trestných okruhov viac ako Nemka. Čerstvá majsterka sveta pritom stále bojuje s virózou, ktorá jej skomplikovala situáciu aj v nedeľu.

Anastasia Kuzminová. Foto: TASR, DPA, Hendrik Schmidt
Anastasia Kuzminová Anastasia Kuzminová.

„Sedem chýb je dosť, ale stále bola šanca v každej jednej položke sa zlepšiť a bojovať s tými najlepšími. Nič som nevzdávala, no pre tú virózu trpia dutiny a dnes som mala naozaj pocit, akoby som mala namiesto hlavy balón. Navyše mi zaľahlo v uchu, mala som zlý pocit a problém koncentrovať sa na strelnici. Bolo to vidieť už na nástrele. Tak som v pretekoch išla ako stroj a vďaka tomu to bol slušný bežecký čas.“

Kuzminová chcela pôvodne štartovať na MS vo všetkých pretekoch. Pre spomínanú chorobu však vynechala úvodný štafetový mix a v nedeľu potvrdila, že sa nepredstaví ani v utorňajších vytrvalostných pretekoch na 15 km.

Naordinovala si päťdňovú pauzu a o cenné úspechy zabojuje až v záverečný víkend šampionátu. V sobotu 16. marca v štafete žien na 4×6 km a o deň neskôr v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km.

„Nejdem do vytrvalostných, modlila som sa, aby som vôbec dobehla v poriadku dnešné preteky. ‚Individuál‘ je riziko, je to len jeden deň voľna, ktorý mi nepomôže, neprospeje a ešte ma môže viac ponoriť do choroby. Keďže chcem byť fit na štafetu, tak potrebujem čas a poriadne sa preliečiť,“ objasnila svoje rozhodnutie.

Strelecký tréner Tomáš Kos bol spokojný, že jeho zverenka s toľkými chybami dokázala finišovať medzi najlepšími. „Je to veľa, no chyby robili aj ďalšie, pretože podmienky boli naozaj zložité. V druhej položke sa ešte zostrili, možno Nasťa presne nezareagovala. Streľba stojmo už bola dosť o lotérii, myslím si však, že sedem chýb, a pritom šieste miesto, je na majstrovstvách sveta výborné.“

TV Pravda: Bývalá reprezentantka Martina Halinárová a športový redaktor Pavol Komár hodnotia šance Sloveniek pred blížiacimi sa MS v biatlone v relácii Týždeň v športe – biatlonový špeciál

Video
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Anastasia Kuzminová