Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Poltoranin sa priznal: Dopoval som. A spolu s ním aj dvaja Rakúšania

Kvintetu pretekárov, ktorých počas majstrovstiev sveta v severských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Seefelde zatkli v súvislosti s dopingom hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

28.02.2019 14:38 , aktualizované: 22:49
Italy Cross Country Ski World Cup Poltoranin Foto: ,
Alexej Poltoranin.
debata (23)

Uviedol to vo štvrtok hovorca prokuratúry v Innsbrucku Hansjörg Mayr pre agentúru APA.

Rakúska a nemecká polícia podnikla v stredu šestnásť razií a zadržala celkovo deväť ľudí pri antidopingovej akcii. Medzi nimi figurovali bežci na lyžiach: Max Hauke a Dominik Baldauf z Rakúska, Estónci Karel Tammjärv a Andreas Veerpalu a kazašský dvojnásobný bronzový medailista z MS Alexej Poltoranin.

Troch pretekárov po štvrtkovom výsluchu prepustili na slobodu. Agentúra DPA uviedla, že ide o oboch Rakúšanov a Poltoranina. Tí poskytli vyšetrovateľom rozsiahle informácie a priznali sa k užívaniu krvného dopingu. Estónci sú stále zadržaní a podrobujú sa výsluchu.

Podľa rakúskych zákonov nie je možné stíhať samotný doping, trestné je iba jeho podávanie druhej osobe. „Existujú však dôvody pre začatie konania vo veci športového podvodu,“ povedal Mayr. Podľa jeho slov ešte nie je jasné, či trestné stíhanie povedie Rakúsko alebo cudzincov vydajú do ich krajín.

Alexej Poltoranin. Foto: SITA/AP, Andrea Solero
Italy Cross Country Ski World Cup Poltoranin Alexej Poltoranin.

V horšej pozícii je nemecký športový lekár, ktorého zatkli vo štvrtok v Erfurte. Tam pred štyrmi rokmi zmenili legislatívu a môžu ho súdiť aj za drogový delikt. Hovorkyňa mníchovskej prokuratúry Anne Leidingová informovala, že mu hrozí trest až na desať rokov väzenia.

Razia bola zameraná proti medzinárodnej dopingovej sieti, ktorá operovala z nemeckého Erfurtu. „Táto kriminálna skupina je podozrivá, že roky poskytovala krvný doping elitným športovcom, zvyšovala ich výkon a tým získavala nezákonné príjmy,“ uviedli nemeckí vyšetrovatelia.

Vyšetrovanie nazvali „Operácia krviprelievanie“ a trvalo niekoľko mesiacov. Mníchovskí prokurátori uviedli, že ho odštartovali na základe výrokov rakúskeho bežca Johannesa Dürra, ktorý mal pozitívny nález na EPO počas zimnej olympiády v Soči.

Vyšetrovatelia dodali, že kauza sa netýka len bežeckého lyžovania, ale mali by doň byť zapletení aj futbalisti, hádzanári, plavci, atléti či cyklisti. Deň po policajných raziách v dejisku MS o tom informoval denník Süddeutsche Zeitung.

„Určite sú zapojené aj ďalšie športové odvetvia,“ povedal Dieter Csefan z rakúskej kriminálnej polície. Neznamená to však, že všetci z nich používali krvný doping.

TV Pravda: Bývalá reprezentantka Martina Halinárová a športový redaktor Pavol Komár hodnotia šance Sloveniek pred blížiacimi sa MS v biatlone v relácii Týždeň v športe – biatlonový špeciál

Video
23 debata chyba
Viac na túto tému: #doping #kauza #MS v klasickom lyžovaní