Vyšetrovatelia o tom informovali vo vyhlásení s tým, že ide o dvoch rakúskych, dvoch estónskych a jedného kazašského reprezentanta.
V súvislosti s prípadom v Erfurte zadržali aj športového lekára a ďalšieho podozrivého muža. Celkovo polícia pri akcii s názvom Aderlass (krviprelievanie) prehľadala 16 domov.
„Podarilo sa nám rozbiť globálnu dopingovú sieť,“ uviedla rakúska polícia s tým, že išlo o výsledky niekoľkomesačného vyšetrovania v spolupráci s prokuratúrou v Mníchove.
„Skupina sídlila v Erfurte a je podozrivá, že za peniaze pomáhali vrcholovým športovcom s dopingom,“ dodala.
Mená vyšetrovatelia nezverejnili, ale na štart dnešnej klasickej pätnástky sa nepostavili pôvodne prihlásení Rakúšan Max Hauke, Estónci Andreas Veerpalu, Karel Tammjärv a Kazach Alexej Poltoranin. Podľa rakúskych médií ide v prípade dvoch zatknutých domácich lyžiarov práve o dvadsaťšesťročného Haukeho a jeho rovesníka Dominika Baldaufa.
Dvojica obsadila v nedeľňajšom tímovom šprinte 6. miesto. „Sú dospelí. Majú dostatok voľného času, aby robili takéto hlúposti. V tíme nie je poplach, nebavíme sa o najväčších hviezdach,“ uviedol Gandler.
Najväčším menom spomedzi týchto pretekárov je Poltoranin, dvojnásobný bronzový medailista z MS 2013 vo Val di Fiemme a víťaz dvanástich pretekov Svetového pohára.
Rakúska polícia uviedla, že jedného zo športovcov pristihla priamo pri dopingovom previnení, transfúzii vlastnej krvi. „Prosíme o pochopenie, k jednotlivým športovcom sa nebudeme vyjadrovať,“ odmietol na tlačovej konferencii v Innsbrucku Dieter Csefan z kriminálnej polície vymenovať pristihnutého lyžiarov.
Rakúska polícia nerieši dopingovou aféru prvýkrát, vlani vykonala raziu v sídle Medzinárodnej biatlonovej únie v Salzburgu. Dlhoročný predseda únie Anders Besseberg a ďalší vysoko postavení činovníci totiž boli podozriví, že za odplatu zakrývajú doping ruských reprezentantov.
Vtedajšie vyšetrovanie odštartovali informácie Svetovej antidopingovej agentúry WADA od bývalého šéfa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenkova. Ten v roku 2015 odštartoval rozsiahly škandál okolo štátom organizovaného dopingu v Rusku.
Prvá obeť v rakúskom tíme
Prvou obeťou dopingového škandálu v Seefelde v domácom tíme sa stal športový riaditeľ pre beh a biatlon Markus Gandler. Zo svojej pozície odíde na konci prebiehajúcej sezóny.
„Gandler osobne nemá s dopingovým škandálom nič spoločné, no napriek tomu musí niesť dôsledky,“ povedal pre ORF prezident Rakúskeho lyžiarskeho zväzu Peter Schröcksnadel.
TV Pravda: Bývalá reprezentantka Martina Halinárová a športový redaktor Pavol Komár hodnotia šance Sloveniek pred blížiacimi sa MS v biatlone v relácii Týždeň v športe – biatlonový špeciál