Inak uvažujú muži, ktorým zatiaľ seriál nevychádza a budú mať čo robiť, aby pred marcovými MS vo švédskom Östersunde doladili formu do očakávanej podoby.
Slovenský ženský biatlon dáva neustále o sebe vedieť tým najlepším spôsobom. „Ja si myslím, že máme aj na viac,“ hodnotila výkony Anna Murínová. „Ukázalo sa to v štafetách, škoda len toho trestného kola. Keď robia chyby aj súperky, vzniká šanca, ak ešte trochu streľbu vylepšíme, aj Ivka a Terka v dobíjaní, tak to bude super.“
Kolektívna sila sa ukázala v štafete a rozptyl na medzičasoch od 2. až po 16. miesto vyvolával rôznorodé pocity. Skloňovali sa výborné výkony a aj také, ktoré znemožnili dostať sa vyššie, možno aj na pódiové umiestenie. Na treťom úseku sa s Teréziou Poliakovou spájajú v tejto sezóne trestné okruhy a strata vždy výrazne narastá. Anna Murínová spomenula ohlasy ľudí, ktoré príliš rezonujú v hlavách.
„Samotný športovec sa sám motivuje na preteky s odhodlaním vydať zo seba všetko a ak niekto zvonka do toho nežiaduco zasahuje, je to práca navyše aj pre nás trénerov. Nikto nechodí na výlet a keď ho deprimujú negatívne komentáre, ťažko sa motivuje na ďalšie preteky. Aj mne sa stalo počas aktívnej kariéry, keď mi nejaká rana nepadla a každým ďalším nábojom sa zvyšoval tlak, takže to dokážem pochopiť.“
Pred marcovými MS vo švédskom Östersunde slovenské ženy štafetu nepobežia, a preto už možno zhrnúť doterajšie výsledky. Anna Murínová: „Ja si myslím, že sme urobili dobre, keď sme Paulínu na prvom úseku vymenili za Ivonu. Paula bola na ňom dosť nevyužitá, pretože nemohla v tej tlačenici ísť svoje tempo. Našli sme preto nového rozbiehača a ak sa nič nečakané nestane, v tomto zložení sa pôjde aj na svetovom šampionáte.“
Dni pred MS sa skracujú a doterajšie výkony naznačujú, že Slovensko by mohlo v Östersunde podľa Anny Murínovej výrazne uspieť. „Ak mám povedať za sestry Fialkové, tak som veľmi spokojná. V decembri najmä Paula mala turbulentné výsledky, aj preto sme trochu čakali v januári útlm, ktorý prišiel v Oberhofe. Naopak Ivka sa v Oberhofe trochu prebrala a bolo to vidieť aj v štafete v Ruhpoldingu. Pohybujeme sa teda raz hore, raz dole a len dúfame, že na nás tá priaznivejšia krivka čaká na svete.“
Anna Murínová bola počas aktívnej kariéry taktiež dosť hore, no červený dres líderky SP v disciplíne ako Paula nikdy nemala. „Mňa už tromfla, ja som v Ruhpoldingu tuším bola najvyššie piata, alebo šiesta. Už ma preskočila takmer v každom stredisku. Teraz pôjdeme do Anterselvy, tam som najlepšie skončila tretia a ak by chcela môj skalp, musí opäť zabrať.“
Slovenský biatlon si musí strážiť každú jednu ženu, aj Teréziu Poliakovú, lebo nemá inú voľbu. „Ja verím v jej silnú osobnosť, ale keď sa na ňu zosype ťarcha kritiky a ľudia jej na diaľku naložia, psychike to nepridá,“ upozorňuje Anna Murínová.
„Bohužiaľ, pri tíme nemáme psychológa, takéto tlaky si riešia športovci sami, niekedy pomôže dobré slovo a od trénera pohladenie rozcitlivenej duše. Terka trénuje v druhej skupine, nie v mojej, máme dobrý vzťah, ale niekedy je to v spomínaných súvislostiach ťažká debata.“
Tréner Daniel Kuzmin sa v Ruhpoldingu mohol radovať pri víťaznom šprinte svojej manželky, no aj rozmýšľať o výkonoch mužov, ktorým velí v pozícii reprezentačného kouča. „Ideme ďalej, to je jasné, nevzdávame to. Ukážeme sa aj v Kanade na ďalšom kole Svetového pohára v plnom zložení. Do Anterselvy na 6. kolo SP nepôjde Šimon Bartko, u ktorého sa prejavuje väčšia únava.“
Polovica ženskej štafety tiež spadá do kompetencie Daniela Kuzmina. „Už sme si definitívne potvrdili jej zloženie na svetovom šampionáte, v mužskej možno ešte v Kanade vyskúšame iné zloženie. Čas nás príliš netlačí, máme k dispozícii mesiac a pol, no muži by mali ukázať nejaký výsledok. Čo teraz viem, tak Michal Šima určite v štafete nastúpi na prvý úsek. Mateja Kazára by sme ešte mohli namiesto druhého postaviť na tretí úsek a Tomáša Hasillu na druhý. Podľa mňa reálne máme na umiestenia v top desiatke, bolo to vidieť, no na keby sa nehrá. Veľa nám k nej však nechýba.“
Najkrušnejšie chvíle strávila Anastasia Kuzminová v Ruhpoldingu nie na trati, ale pred víťazným šprintom v zákulisí, kam divácke oko nedovidí. Nečakané situácie si treba pripomínať, pretože na samotného športovca intenzívne vplývajú.
„Odpor spúšte nebol dostatočný, bolo treba opraviť zbraň. Nikdy sa mi to počas mojej kariéry nestalo, vždy som cez kontrolu prešla s istou rezervou. Vôbec netuším, čo sa stalo, na zbraň sa predtým nesiahalo, bolo to pre mňa nepríjemné prekvapenie. Najskôr som si myslela, že mi spúšť zle zmerali, v kuse mi to precvakávali, nakoniec sme to museli opraviť. Tréner Tomáš Kos jednu skrutku úplne odmontoval, celá hlaveň sa musela zložiť, aby sme mohli skrutkovačom všetko napraviť. Bolo to nepríjemné, na nástrel som sa dostala len tesne pred výmenou terčov.“
Náhla situácia dodala Nasti potrebnú dávku koncentrácie. „A zastrieľala som dve krásne nuly. V Ruhpoldingu som si mohla užívať trate, neboli tu príliš dlhé kopce, nestihnete sa unaviť, ale v zjazdoch musíte držať nohy dokopy, v nich si určite neoddýchnete, ale neustále pracujete. Ak v nich zaváhate, môžete stratiť aj sekundy. Predtým sme si zvykli na umelý sneh, tu nasnežilo, namiešal sa a lyže inak pracovali. A v mojej hmotnosti už nehľadám výhovorky,“ zasmiala sa.
„Myslím si však, že v zjazdoch mám oproti ostatným náskok, lebo naozaj som mohutnejšia a mám dlhšie páky. Môj beh nevyzerá frekvenčne, idem takým ťahavým štýlom, ktorý prináša ovocie.“
Túto sezónu ani raz nechýbala aspoň jedna z dvojice elitných Sloveniek v top desiatke, a to už majú za sebou 12 individuálnych pretekov. Vždy dokáže zabrať takýmto spôsobom jedna, alebo druhá.
„V novom roku nás tretie miesto Paulíny opäť povzbudilo v ďalšej práci,“ dodal jej bežecký tréner Martin Bajčičák. "Už v štafetách ukázala, že na to má a potvrdila to aj individuálne. V tíme sa namotivovala do takej miery, že v masse podala fantastický výkon. Treba pochváliť všetkých okolo nej, aj servis, pretože bez dobrých lyží to nejde. Kvalita snehu sa podobala tej v rakúskom Hochfilzene a pripravili sme rovnaké lyže.
Na Ruhpolding budeme mať krásne podmienky aj preto, že Paula si vybojovala červené číslo v hodnotení massu vo sveťáku. Som veľmi rád, pretože naozaj je radosť pozerať ako lyžuje. Aj si hovorím, že to stálo za to, keď obieha súperky a nedá šancu niektorým veličinám."
Paulína sa postupne mení vo veľkú osobnosť. „Pri porovnávaní časového úseku od začiatku našej spolupráce až doteraz výrazne podrástla a výsledky prichádzajú,“ spokojne konštatoval Bajčičák. „Zvýšila úspešnosť streľby, zrýchlila sa, čo viac si priať. Veľa nepotrebovala, aby sa dostala do špičky, možno sa niekto čuduje, že zrazu je na bedni, no ona bola od nej strašne blízko, dorobila hlavne detaily, ktoré ju tam posunuli.“
Červené číslo najlepšej v ‚masse‘ v hodnotení zatiaľ dvoch pretekov Paulínu Fialkovú milo prekvapilo. „Samozrejme, že pred sezónou som až tak vysoko nerúbala, čakala som síce progres, no nie až taký veľký. O červenom drese som ani nesnívala, že tak skoro naň dosiahnem. Mne sa medzi svetovou špičkou dobre preteká a rada by som si aj naďalej toto postavenie užívala.“
Paulínu Fialkovú inšpirujú veľké ciele, zodpovednosť narástla. "Nejakú zvýšenú zodpovednosť si nepripustím, lebo prílišné očakávania často vyvolávajú opak. Sústredím sa na to, čo dobre robím a keď to vypáli na pódium, bude fajn. Dôležité bude udržať si level na výške a z každých pretekov vyťažiť maximum. Samozrejme, trochu zamrzelo, keď som sa po výbornom decembri dobre necítila, ale Bajčo (pozn. Martin Bajčičák) ma ubezpečil, že všetko je také, ako má byť.
Ak vraj chceme naplniť cieľ, ktorý sme si predsavzali smerom na majstrovstvá sveta, tak forma by mala byť chvíľu nižšia a ja musím aj z nižšej formy vytrieskať maximum, čo sa podarilo, bola som na pódiu. Ak sa mám na výsledky nášho ženského biatlonu pozerať z nadhľadu, vyzerá to tak, že každý chvíľku ťahá pílku a ja verím v ďalšie takéto úspešné pokračovanie."