Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Zubkov si v Rusku môže užívať olympijské tituly, potvrdil súd. Čo na to MOV?

Bývalý pilot ruských bobov a súčasný šéf Ruskej bobovej federácie (RBF) Alexander Zubkov uspel na súde v Moskve v súvislosti s jeho diskvalifikáciou na ZOH 2014.

11.01.2019 16:37
Alexander Zubkov Foto: ,
Alexander Zubkov na súde v Moskve.
debata

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) má sťaženú situáciu pri vymáhaní vrátenia jeho dvoch zlatých medailí zo Soči.

Vlajkonosičovi tímu Olympijských športovcov z Ruska na ZOH 2014 odobral pred dvoma rokmi MOV zlaté medaily zo Soči po prevalení dopingového prípadu. Zubkovovi sa nepodarilo zrušiť diskvalifikáciu ani na Športovom arbitrážnom súde (CAS).

Najvyšší civilný súd v Moskve však v piatok uznal Zubkovovu sťažnosť, že procedúra CAS bola neférová a verdikt by nemal platiť na území Ruska. Zároveň zamietol odvolanie Ruského olympijského výboru (OKR). Piatkové rozhodnutie moskovského súdu takisto skomplikovalo snahy zosadiť Zubkova z prezidentského postu v RBF, uviedla agentúra AP.

Ruský tím v zložení Alexander Zubkov, Alexej... Foto: SITA/AP, Michael Sohn
Alexander Zubkov Ruský tím v zložení Alexander Zubkov, Alexej Negodajlo, Dmitrij Trunenkov a Alexej Vojevoda na ZOH v Soči.

OKR už v novembri varoval, že ak si Zubkov medaily zo Soči ponechá, môže riadiaca organizácia ruského olympizmu čeliť viacerým sankciám. Napríklad by Rusom mohli na OH 2020 v Tokiu zakázať súťažiť pod ich štátnou vlajkou. Môžu tiež vzniknúť pochybnosti, či Rusko skutočne dodržiava hlavné princípy boja proti dopingu.

Zubkovovi naďalej plynie suspendácia od Medzinárodnej bobovej a skeletonovej federácie (IBSF), takže sa počas trvania trestu nesmie zúčastňovať na podujatiach organizovaných IB­SF.

Štyridsaťštyriročný Zubkov získal v Soči zlato v dvojboboch aj štvorboboch. Prezidentom RBF sa stal hneď po ukončení aktívnej kariéry.

debata chyba
Viac na túto tému: #MOV #Soči 2014 #Alexander Zubkov