Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Vlhová zašla fantastický slalom, ale na fenomenálnu Shiffrinovú nestačila

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová vystúpila na stupne víťazov aj v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára zjazdárok.

25.11.2018 20:00
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová (vľavo) na pódiu v americkom Killingtone.
debata (3)

V americkom Killingtone skončila 23-ročná Liptáčka druhá, keď ju rovnako ako pred týždňom vo fínskom Levi a tiež rovnako ako pred rokom na východe USA zdolala iba Američanka Mikaela Shiffrinová. Vlhová zaostala v súčte oboch kôl o 57 stotín sekundy. Tretia skončila úradujúca olympijská víťazka Švédka Frida Hansdotterová s už väčším odstupom 1,08 s.

Vlhová má po Killingtone v zbierke už 14 pódiových umiestnení v bojoch o krištáľové glóbusy. Momentálne má ambiciózna Slovenka na konte 4 prvé, 5 druhých a 5 tretích miest. Slalomová kráľovná Shiffrinová vyhrala v Killingtone vlani aj predvlani a na domácom snehu v štáte Vermont dovŕšila hetrik.

„Vedela som, že 2. kolo bude ťažké, že treba bojovať. Počasie nebolo ideálne, trať sa rozbíjala. Veľmi sa teším z tohto druhého miesta, pretože to bolo náročné ako každé preteky. Dá sa to, len treba ísť naplno,“ uviedla Slovenka v nahrávke cez WhatsApp.

Shiffrinová dosiahla 34. víťazstvo kariéry v slalome a celkovo 45. v bojoch o krištáľové glóbusy. Fenomenálna Američanka a zároveň obhajkyňa veľkého aj slalomového glóbusu je už suverénne na čele Svetového pohára po troch pretekoch sezóny 2018/2019. Na konte má 310 bodov. Vlhovej patrí druhá priečka so 196 bodmi. Rovnaké poradie je aj v hodnotení slalomu.

Petra Vlhová si vyžrebovala číslo 5 pre 1. kolo druhého slalomu sezóny, ktoré postavil jej tréner Livio Magoni. Slovenka sa v strednej časti trate, ktorá bola ponorená do hmly, dostala pri dlhom oblúku do záklonu, podišla bránku a v nájazde do rovinky stratila rýchlosť. Napokon to však v spodnej časti vytiahla na tretiu priečku, ktorá jej zostala aj po odjazdení všetkých favoritiek 1. kola.

Petra Vlhová na zahmlenej trati. Foto: SITA/AP, Charles Krupa
Petra Vlhová Petra Vlhová na zahmlenej trati.

V Killingtone sa v nedeľu jazdilo prvé kolo pri plusovej teplote v daždi a trať sa s pribúdajúcim časom rozbíjala. V druhom kole hmla pominula, ale favoritky to mali pri teplote 6 °C o čosi náročnejšie ako pretekárky z druhej či tretej desiatky, ktoré mali pred sebou menej rozbitú trať.

Napriek tomu Vlhová predviedla agresívnu jazdu s minimom chýb a správnym nasadzovaním do oblúkov od začiatku do konca. Nevyhla sa drobným zaváhaniam, ale tretí najlepší čas v oboch kolách jej zabezpečil celkovo druhú pozíciu v konečných výsledkoch.

Na štarte 1. kola v Killingtone bolo dovedna 63 pretekárok, v cieli 1. kola ich klasifikovali iba 47. Na Slovensku žijúca Martina Dubovská, ktorá reprezentuje Českú republiku, sa do 2. kola zo 40. priečky neprebojovala.

Slalom žien (1. + 2. kolo: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:43,25 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,57 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,08, 4. Bernadette Schildová (Rak.) +1,41, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,93, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,37.

Poradie vo Svetovom pohári celkovo (po 4 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 310 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 196, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 180, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 161, 5. Tessa Worleyová (Fr.) 145, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) 142.

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 2 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 200 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 160, 3. Bernadette Schildová (Rak.) a Frida Hansdotterová (Švéd.) obe 110, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) 85, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 76.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová #slalom žien