Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Žampovci cez leto naberali kilogramy aj silu. Pred novou sezónou si veria

V lete zmenili trénera, upravili prípravu, zbierali cenné FIS body na južnej pologuli a teraz sa tešia na ostrý úvod lyžiarskej sezóny v Rakúsku.

26.10.2018 11:34
Adam Žampa Foto: ,
Adam Žampa na trati slalomu v Kitzbüheli.
debata (1)

V nedeľu sa Adam a Andreas Žampovci postavia na štart obrovského slalomu v Söldene, kde si budú môcť po prvý raz overiť, ako na tom sú pod vedením nového trénera Romaina Veleza.

„S Romainom spolupracujeme od začiatku mája, vstúpil nám tiež do kondičnej prípravy. Trochu sme ju upravili, išli sme do hrubšej sily a výbušnosti. Ja som pribral 6 kg od minulej zimy. Cítim to najmä na obrákových lyžiach, lepšie sa mi na nich teraz točí. Samozrejme, upravovali sme aj techniku,“ začal svoje rozprávanie Adam Žampa.

Zmeny v kondičnej príprave vzápätí rozmenil na drobné: „Romain dáva prioritu sile a výbušnosti, je to francúzska škola. Som rád, že som zosilnel. Percentuálne vyjadrené som o 20% silnejší v tom, čo robím v posilňovni, na obráčkach sa mi ľahšie točí a na slalomových lyžiach som zasa stabilnejší v oblúku, lebo som ťažší a mám väčšiu silu. Brat Andy pribral asi len 2 kg, ale tiež zosilnel. On nemal až takú hmotnostnú rezervu ako ja.“

Adam Žampa mal v uplynulej sezóne zdravotné problémy a v rebríčku FIS bodov klesol až na 114. miesto. Potreboval ich dostať späť, preto sa na Novom Zélande v lete sústredil aj na dosiahnutie čo najlepších výsledkov v pretekoch nižšej kategórie. Na podujatiach Austrálsko-novozélandského pohára si pripísal šesť víťazstiev, po tri v slalome aj obrovskom slalome. Na šampionáte Nového Zélandu skončil druhý, resp. tretí.

Jeho mladší brat Andreas, ktorý sa výlučne koncentruje na obrovský slalom, si zapísal umiestnenia zväčša v prvej desiatke výsledkového poradia. Nechýbal ani na stupňoch víťazov.

Súrodenci Adreas a Adam Žampovci. Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
adam žampa, andreas žampa Súrodenci Adreas a Adam Žampovci.

„Dohodli sme sa, že budeme jazdiť veľa a som rád, že som tam niečo povyhrával v slalome aj ‚obráku‘. Skočil som v rebríčku FIS naspäť na 31. miesto v oboch disciplínach, čo som nečakal. Väčšia priorita bol slalom, ale dobre som sa cítil aj na ‚obráčkach‘. V Söldene budem mať štartovné číslo od 31 do 35, čo je super, aby som mohol atakovať. V obrovskom slalome som teraz na svojom maxime, čo sa týka FIS bodov v celej kariére,“ rád skonštatoval Adam Žampa.

Posledný mesiac prípravy na úvod Svetového pohára začali Žampovci sústredením vo švajčiarskom Saas Fee a záverečný týždeň zasa strávili v rakúskom Hintertuxe, kde sa v tom čase pripravovalo 120 svetových tímov. „Pred Söldenom tu boli prakticky všetci. Podmienky boli výborné, čistý ľad, a to nám vyhovuje,“ podotkol Adam Žampa.

Do Söldenu mali doraziť vo štvrtok večer a potom ich čakala klasická bezprostredná príprava na preteky. Skúsený 28-ročný Tatranec sa v obrovskom slalome v Söldene predstaví po siedmy raz. V roku 2012 vybojoval skvelé 9. miesto, o tri roky neskôr bol dvadsiaty deviaty, v ostatných prípadoch nedokončil, resp. nepostúpil do 2. kola.

„V piatok nás čaká ľahký tréning, v sobotu voľné jazdenie a v nedeľu preteky. Čo očakávam od novej sezóny? Chcel by som sa usadiť v tridsiatke a výkonnostne stabilizovať. Potrebujem, aby to bolo stabilné a nie ‚up and down‘. Celá moja sila pôjde do obrovského slalomu a slalomu. kombinácie už jazdiť nebudem. Dúfam, že príde viac lepších výsledkov ako v posledných rokoch. Samozrejme, základ bude stopercentné zdravie a aj kus šťastia k tomu,“ dodal Adam Žampa.

Prvé kolo úvodného obrovského slalomu mužov sezóny SP 2018/2019 má v nedeľu štart o 10.00 h. Druhé kolo s tridsiatkou najlepších príde na rad o 13.00 h, Slovensko bude okrem bratov Žampovcov reprezentovať aj mladík Matej Prieložný, čiže v hre bude po prvý raz na tomto druhu pretekov trio Slovákov.

Vlani sa mužské preteky v Söldene neuskutočnili pre silný vietor, predvlani sa z víťazstva v ľadovcovej ouvertúre tešil Francúz Alexis Pinturault.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zjazdové lyžovanie #Adam Žampa #Andreas Žampa