Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Radosť v Rusku. Súd očistil Legkova i ďalších, vrátia im olympijské medaily

Ruský bývalý bežec na lyžiach Alexander Legkov opäť získa medaily zo zimných olympijských hier v Soči 2014. Na Športovom arbitrážnom súde (CAS) uspel s odvolaním proti rozhodnutiu Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý ho dodatočne dištancoval za účasť na dopingovom škandále v ruskom športe.

24.04.2018 16:38
Maxim Vylegžanin, Alexander Legkov, Iľja Černousov Foto: ,
Zľava strieborný Maxim Vylegžanin, zlatý Alexander Legkov a bronzový Iľja Černousov po päťdesiatke v Soči 2014.
debata (18)

Tridsaťštyriročný Legkov na ZOH získal zlato na 50 km voľnou technikou a v štafete na 4 × 10 km. CAS spoločne s ním zrušil tresty 28 Rusom, jedenásť sankcií ponechal v platnosti. Neúspešný bol aj dvojnásobný víťaz zo Soči bobista Alexander Zubkov.

„Samotná existencia schémy na výmenu vzoriek nestačí. Športovec musí preukázateľne, vedome a osobne podniknúť kroky, ktoré smerujú k výmene vzoriek moču. V stručnosti, v tomto prípade neexistuje priamy dôkaz, ktorý by poukázal, že športovec vedel, že jeho čistú vzorku neskôr zneužijú,“ uvádza sa v odôvodnení Legkovovho očisťujúceho rozsudku.

Rozhodnutie CAS spochybnilo niektoré časti výpovede niekdajšieho riaditeľa moskovského laboratória Grigorija Rodčenkova, ktorý celú aféru odhalil. Práve o jeho svedectvo sa, okrem iného, opieral MOV pri dištancovaní Legkova.

„Pán Rodčenkov neposkytol vo svojej schéme žiadne podrobnosti. Jeho tvrdenia nie sú podložené žiadnymi inými písomnými dôkazmi,“ uviedol CAS.

V opačnej situácii je Zubkov. V jeho prípade senát CAS nenašiel dôvody na zrušenie pôvodného rozhodnutia o anulovaní výsledkov zo Soči. Podľa súdu porušil antidopingové pravidlá. „Jeho vzorky obsahovali fyziologicky nemožné hodnoty, ktoré mali zakryť manipuláciu,“ rozhodol CAS.

Medzinárodný olympijský výbor s rozsudkom Športového arbitrážneho súdu vyjadril hrubú nespokojnosť a vyzval na jeho bezodkladnú reformáciu na zabezpečenie väčšej konzistencie v rozhodnutiach.

Rozsudky môžu mať vplyv na strešné orgány jednotlivých športov, pri prehodnocovaní dodatočných sankcií. Súd uviedol, že postupne zverejní všetkých zostávajúcich 37 rozhodnutí v odvolacích konaniach ruských športovcov, tie môžu byť použité na ďalšie právne kroky, pripomenul portál insidethegames.biz.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Soči 2014 #Alexander Legkov #ruský doping