Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Odchod legendy. Fenomenálny Björndalen oznámil koniec kariéry

Najúspešnejší mužský športovec zimných olympiád v histórii, nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen, ukončil kariéru.

03.04.2018 12:05
Ole Einar Björndalen Foto: ,
Ole Einar Björndalen má v zbierke 13 olympijských medailí.
debata (4)

Štyridsaťštyriročný Björndalen má na konte 8 zlatých olympijských medailí, 20 titulov majstra sveta a 94 triumfov v pretekoch Svetového pohára. Šesťkrát vyhral celkové poradie SP.

Na medzinárodnej úrovni debutoval v roku 1993 a medzi svetovou elitou sa udržal 25 rokov. Tento rok však už chýbal na ZOH v Pjongčangu, keď sa mu nepodarilo splniť národné kvalifikačné kritériá.

Pod piatimi olympijskými kruhmi tak súťažil „iba“ šesťkrát. Na konte má aj štyri strieborné a jednu bronzovú medailu zo ZOH. Z MS má aj 14 strieborných a 11 bronzových ko­vov.

Začínal ako bežec na lyžiach, v ôsmich rokoch prvýkrát skúsil biatlon, ale až v dvanástich rokoch sa mu začal poriadne venovať. Jeho prvou manželkou bola taliansko-belgická biatlonistka Nathalie Santerová, s ktorou sa oženil v roku 2006 a v roku 2012 sa rozviedli po vzájomnej dohode.

Momentálne je ženatý s bieloruskou biatlonistkou Darjou Domračevovou, s ktorou sa vzali v júli 2016 a 1. októbra 2016 sa im narodila dcéra Xenia.

Profil

meno: Ole Einar Björndalen
narodený: 27. januára 1974 v Drammene (44 rokov)
rodinný stav: ženatý s Darjou Domračevovou, dcérar Xenia
rezidencia: Obertilliach (Rak.)
výška/váha: 1,79 m/65 kg
úspechy: 8-krát olympijský víťaz, 4-krát striebro na ZOH, 1-krát bronz na OH, 20-krát majster sveta, 14-krát striebro na MS, 11-krát bronz na MS, 94-krát víťaz pretekov SP v biatlone, 1-krát víťaz pretekov SP v behu na lyžiach, 6-krát víťaz celkového poradia SP v biatlone

4 debata chyba
Viac na túto tému: #biatlon #Ole Einar Björndalen