Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Koukalová: Bolesť bola obrovská. Odložili ma ako vec, ktorá prestala fungovať

Nad budúcnosťou českej biatlonistky Gabriely Koukalovej naďalej visí otáznik. V rozhovore pre časopis Glanc na jednej strane hovorila o tom, že by si rada založila rodinu, zároveň ale vyhlásila, že v biatlone ešte nepovedala posledné slovo.

22.03.2018 10:57
Gabriela Koukalová Foto: ,
Gabriela Koukalová.
debata (15)

Minuloročná majsterka sveta v šprinte a bývalá víťazka Svetového pohára naposledy súťažila pred rokom 19. marca. Od jari sa ale cítila unavená, mala bolesti v lýtkových svaloch z preťažených achiloviek, a preto vynechala celú sezónu.

Štartu na olympijských hrách v Pjongčangu sa vzdala 12. januára, ale rozhodla sa už pred koncom minulého roka.

Bolel ju aj pohľad na biatlon

„Nevidela som svetlo na konci tunela, bolesť nôh bola obrovská. Keď som príprave nemohla dávať sto percent, ako vzdorovitému perfekcionistovi mi to prestávalo dávať zmysel,“ vysvetlila.

Namiesto kórejskej olympiády odletela s kamarátkou na dovolenku a sledovala len výsledky. „Bolo mi trochu smutno, že nemôžem zažívať to napätie, vzrušenie a emócie, ktoré k olympiáde patrí, ale zároveň som bola rada, že český biatlon ukázal svoju silu a že zďaleka nestojí len na mne a mojich výsledkoch,“ povedala.

Zopakovala, že dôvodom zhoršenia stavu bola zmena techniky behu, kvôli ktorej sa stala bolesť chronickou.

Po čase mala na bolesť vplyv aj psychika. „Na konci roka ma lýtka začali bolieť, len keď som na biatlon pomyslela alebo videla reportáž v televízii,“ uviedla a doplnila: „Úzkosti pramenili najmä zo straty opory od ľudí okolo. Nikto okrem manžela a rodiny tu pre mňa zrazu nebol.“

Uviedla, že bola smutná z ľudí okolo seba. „Odvrátili sa odo mňa aj tí, o ktorých som si myslela, že im na mne záleží. Lenže to asi platilo, len kým sa mi darilo. Akoby som bola nejaká vec, keď som prestala fungovať, tak ma odložili,“ povedala, ale konkrétne nikoho nemenovala.

„Toto je asi potrebné zažiť a niečo sa z toho naučiť.“ Po oznámení, že sezónu vynechá, sa Koukalovej uľavilo.

Gabriela Koukalová. Foto: SITA/AP, Jens Meyer
Gabriela Koukalová Gabriela Koukalová.

"Vnútorne som cítila, že sa niečo musí stať. Telo akoby chradlo, opúšťala ma energia. Cítila som, že nastáva čas, keď by som nemala chcieť stále uspokojiť všetkých ľudí okolo, ale naopak načúvať viac tomu, čo chcem ja. A vďaka mojim najbližším, ako napríklad manželovi, manažérovi, ale aj trénerom, som sa naučila hovoriť nie a brať väčší ohľad na seba,"povedala.

V živote zložito hľadala svoje miesto vo svete. Podľa vlastných slov má problém sa začleniť. „Dlho som si vyčítala, že som iná, chcela som niekam patriť. Ale v českej biatlonovej partii sa mi to nikdy nepodarilo,“ povedala Koukalová.

Verí, že nepovedala posledné slovo

„Snažila som vyhrávať a byť úspešná, aby som sa zapáčila rodičom, aby som niečo znamenala. Predovšetkým tomu vďačím za všetky športové výsledky. Ale teraz, po rokoch pretekania, mi došlo, že veľmi vznešené byť lepší ako ostatní, ale že ovela dôležitejšie je byť každý deň aspoň trochu lepšou osobnosťou,“ povedala. „V živote ma hnal pocit, že musím byť úspešná, aby som niečo znamenala. Aby som nebola Nikto. Ale šťastná som nebola skoro nikdy,“ konštatovala.

Gabriela Koukalová s manželom Petrom. Foto: SITA/AP, Matthias Schrader
Gabriela Koukalová Gabriela Koukalová s manželom Petrom.

Chcela by si raz založiť rodinu s manželom Petrom, bývalým popredným bedmintonistom. „Veľa o tom hovoríme, ale chceme sa rozhodnúť, keď sa všetko urovná. Keď budem v úplne pohode po všetkých stránkach,“ uviedla dvadsaťosemročná športovkyňa.

V najbližšom období sa stretne s profesorom Pavlom Kolářom a rozhodne sa, ako ďalej s biatlonom. „Zanevrela som na niektorých ľudí z prostredia biatlonu, ale ako sa poznám, je možné, že o pár týždňov mi začne všetko, čo ma posledné roky trápilo, zase chýbať a začnem sa pripravovať na ďalšiu sezónu. Pevne verím, že som v biatlone ešte nepovedala posledné slovo,“ poznamenala a tešila sa aj na sťahovanie do nového domu.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #biatlon #Gabriela Koukalová #českí biatlonisti