Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Danko po stretnutí so Zuzulovcami pohrozil SLA zastavením financovania

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v pondelok pohrozil Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) zastavením financovania.

16.01.2017 12:06 , aktualizované: 14:24
Andrej Danko Foto: ,
Andrej Danko na stretnutí s Veronikou Velez-Zuzulovou a jej otcom.
debata (11)

„Ak sa bude SLA naďalej správať tak, ako sa správa, podľa nového zákona o športe môže štát športovcov a športové kluby podporovať aj priamo,“ vyhlásil Danko na tlačovom brífingu po stretnutí s úspešnou slovenskou reprezentantkou v alpskom lyžovaní Veronikou Velez-Zuzulovou, jej otcom a trénerom Timotejom Zuzulom, ako aj s Igorom Vlhom, otcom Petry Vlhovej.

Podľa ministra školstva Petra Plavčana SLA nemá zosúladené stanovy s aktuálnym znením zákona o športe, čo môže po 31. januári vyvolať „tie dôsledky, že asociácia nebude financovaná“. Plavčan vyhlásil, že sa koncom decembra s vedením SLA stretol a údajne sa dohodli na ďalších expertných rokovaniach, ktoré by mohli problém vyriešiť. „Ich zástupcovia na tieto stretnutia opakovane neprišli,“ tvrdí šéf rezortu školstva.

Financovanie samotných reprezentantov údajne ohrozené nie je. „V každom prípade ešte raz ubezpečujem športovcov, že keď budú potrebovať finančné prostriedky, máme aj iné zdroje na zabezpečenie športovej reprezentácie,“ zopakoval Plavčan.

Na stretnutí sa zúčastnil aj jeho vládny partner a stranícky kolega z SNS Peter Gajdoš, šéf ministerstva obrany, do kompetencie ktorého patrí aj riadenie Dukly Banská Bystrica. V jej štruktúrach financovania figurujú aj Velez-Zuzulová a Vlhová.

„Máte moju podporu ako ministra aj celého rezortu. Čo najsrdečnejšie sa vám chcem poďakovať nielen za Duklu Banská Bystrica, ale aj celé Slovensko. Vaše výsledky a práca sú jasným príkladom vlastenectva. Som hrdý na to, že ste členkami nášho elitného klubu,“ odkázal Gajdoš slovenských slalomárkam.

Pondelňajšie stretnutie podľa vlastných slov inicioval predseda parlamentu. „Pri takýchto veciach si nekladiem servítku pred ústa. Odpustite mi, ak sa niekoho dotknem, ale vyhlasujem vojnu všetkým špekulantom, ktorí sa zažrali do svojich funkcií a správajú sa, akoby asociácie a zväzy patrili im, preferujú v nich svoje deti, cestujú na olympiády bez ohľadu na to, či je to potrebné. Ja sa často zamýšľam, kam sme sa to dostali. Máme tu financovanie napríklad volejbalu a v Bratislave nie je jeden volejbalový klub. Ale v tomto prípade zväz zobral pripomienky na vedomie a pristúpil k zmenám, čo oceňujem. Nemôže to však byť donekonečna tak, že sa peniaze v športe strácajú na administratívu a nečitateľné procesy. Ja som sa okamžite informoval o spôsobe komunikácie so SLA. Toto nemá byť vyhrážanie alebo demonštratívny výrok, ale jasný odkaz pre všetkých, že štát nebude len tak posielať peniaze do zväzov a asociácií bez toho, aby vykonával aj ich kontrolu. Chcem preto poprosiť SLA, aby rozvážne pristupovala k veciam a splnila si všetky povinnosti voči štátu. Pôjdeme do dôsledkov voči každému, kto si nectí zákon,“ skonštatoval Danko.

Podnetom na stretnutie Andreja Danka so zástupcami dvojice elitných svetových slalomárok zo Slovenska boli neutíchajúce spory medzi SLA a Úsekom alpských disciplín SLA. Jedným z doteraz nedoriešených problémov je aj spomenuté zosúladenie stanov SLA so zákonom o športe, či aktuálne vyhrotenie situácie okolo reprezentačného štatútu, ktoré zástupcovia Velez-Zuzulovej a Vlhovej vo forme predloženej vedením SLA odmietli podpísať.

„Veľmi zle som vnímal všetky problémy, ktoré vznikali medzi SLA a našimi reprezentantkami. Preto som sa rozhodol pre toto stretnutie, ktoré splnilo svoj účel. Vypočul som si problémy vo vzťahu k SLA, poďakovať sa za vzornú reprezentáciu. Prítomných som ubezpečil, že predstavitelia tohto štátu nie sú odtrhnutí od toho, čo cíti občan a jeho športovci,“ informoval Andrej Danko a k sporom SLA verzus najlepšie slovenské slalomárky ďalej uviedol:

„Je na zamyslenie, keď pár hodín pred reprezentovaním Slovenska sa musí športovec zaoberať administratívou a nie prípravou na preteky. Toto musí v každom športovcovi vzbudiť hnev. Mal som za povinnosť informovať Vlhovcov a Zuzulovcov, že náš štát je pripravený urobiť všetko pre to, aby nevznikali také situácie. Individuálni športovci sa dokážu presadzovať vtedy, keď sú za tým obety ich rodín. Aj štát však musí vytvárať podmienky a pomáhať im. Slovenská lyžiarska asociácia je jediná, ktorá ignoruje miniesterstvo školstva pri zosúladení stanov a vnútorných mechanizmov s novým zákonom o športe. Preto nastal stav ohrozenia, že prvýkrát v histórii slovenského športu môže dôjsť k zastaveniu financovania SLA. Máme prijatý nový zákon o športe aj na to, aby sme nútili k hospodárnemu nakladaniu športové zväzy a asociácie.“

Momentálne druhá najlepšia slalomárka Svetového pohára Veronika Velez-Zuzulová na brífingu po stretnutí s predsedom NR SR krátko poznamenala: „Chcem sa poďakovať pánovi predsedovi za vynaloženú snahu riešiť našu situáciu. Vyjadril nám veľké poďakovanie za prácu, ktorú s Peťou vykonávame a to si veľmi vážim. Takéto stretnutie bolo pre mňa niečo nové, ale do politiky sa určite nehrniem. Môj život je červená a modrá a takto to aj zostane.“

Vedenie Slovenskej lyžiarskej asociácie zareagovalo na podnety, ktoré vzišli zo stretnutia šéfa NR SR a dvoch ministrov s Veronikou Velez-Zuzulovu, jej otcom Timotejom Zuzulom a Igorom Vlhom prostredníctvom tlačovej správy s vyjadrením šéfa SLA Františka Repku.

„Sme toho názoru, že šport by sa nemal miešať s politikou a už vôbec nie na vytĺkanie politických bodov a lacné PR. Pán Danko by mal skôr odpovedať na otázku, prečo toleruje na kľúčovej pozícii v rezorte školstva človeka, ktorý je v jasnom konflikte záujmov, keďže figuruje ako žalobca v niekoľkých súdnych sporoch proti SLA, zároveň rozhoduje o tom, či stanovy SLA sú v poriadku a tiež či a koľko dostane tá istá SLA od štátu peňazí. Opýtajte sa ho aj na športové centrum, ktoré sa má stavať v Banskej Bystrici,“ píše sa vo vyhlásení Františka Repku.

Dotyčnou osobou mal na mysli Moniku Maršálekovú, bývalú podpredsedníčku Úseku alpských disciplín SLA a toho času generálnu riaditeľku sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež na ministerstve školstva. Maršáleková predtým bola na Konferencii SLA koncom mája 2016 odvolaná z postu podpredsedníčky ÚAD SLA, lebo pre vedenie asociácie sa stala nedôveryhodnou.

Prezident SLA sa vyjadril aj k možnosti zastavenia financovia zo strany štátu. „Ak štát k takémuto kroku pristúpi, budeme sa musieť podľa toho zariadiť. No už teraz môžeme povedať, že to bude bolestivé riešenie pre všetky strany. Do celého sporu vstupuje množstvo ľudí, ktorí o problematike nič netušia. My nechceme žiadnu vojnu, práve naopak. Sme na naše reprezentantky hrdí a tešíme sa z ich úspechov. Žiadne polená nikomu pod nohy nehádžeme, hoci niekto sa snaží tento dojem neustále živiť. V celom spore ide, ako to väčšinou býva, o peniaze. My sme financovanie zverejnili do posledného centu, pýtať sa teraz treba druhej strany,“ doplnil v reakcii SLA František Repka.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Veronika Velez-Zuzulová #Andrej Danko