Hľadať
Denný / nočný režim
Newsletter Notifikácie
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky Newsletter newsletter

Bergerová: Nezaručujem, že sa osvedčím ako žena v domácnosti

Nórska biatlonistka Tora Bergerová chcela v rozlúčkovej sezóne získať veľký glóbus za prvenstvo vo Svetovom pohári a tiež individuálne zlato na ZOH v Soči.

24.03.2014 15:50
Tora Bergerová Foto: ,
Tora Bergerová.
debata

Od glóbusu ju napokon delili štyri body a od zlata v stíhačke na ZOH necelých 38 sekúnd. O jedno ju obrala Fínka Kaisa Mäkäräinenová a o druhé Bieloruska Daria Domračevová. Aj tak sa však v 33 rokoch lúči športovkyňa, ktorá získala prívlastok legenda ešte počas aktívnej kariéry.

Oprávňujú ju k tomu štyri olympijské medaily, 18 cenných kovov z majstrovstiev sveta, 28 víťazných pretekov vo Svetovom pohári a najmä veľký glóbus a všetky štyri malé glóbusy zo sezóny 2012/13. V nej 11 víťaznými pretekmi a 19 pódiovými umiestneniami vyrovnala rekord Švédky Magdaleny Forsbergovej v počte medailových umiestnení v jednej sezóne.

„Ešte ma čakajú majstrovstvá Nórska, ale medzinárodná rozlúčka je za mnou,“ povedala Bergerová po posledných pretekoch Svetového pohára v nedeľu v Osle. V hromadnom štarte obsadila 14. miesto, keď až päťkrát minula na strelnici. Aj preto sa z celkového víťazstva vo SP tešila jej fínska súperka Mäkäräinenová. „Asi som trochu nezvládla ten záverečný tlak, ale boli to pekné preteky. Počas kariéry som zažila toho dosť – vrcholov aj pádov. Azda najviac mi utkvelo prvé víťazstvo v Kontiolahti a prvá olympijská zlatá vo Vancouveri,“ povedala Bergerová pre server denník Dagbladet.

Bergerová bola súčasťou nórskeho reprezentačného tímu biatlonistiek od roku 1999, vo Svetovom pohári sa pohybovala od sezóny 2002/2003. Po záverečných pretekoch v Osle neskrývala dojatie a vyhŕkli jej aj slzy. To vtedy, keď ďakovala otcovi aj mame za to, že mohla prežiť skvelú biatlonovú kariéru.

„Určite som smutná, ale zároveň aj rozhodnutá. Bola to moja slobodná voľba skončiť a zmeniť svoj život. Doteraz bol ním len biatlon, ešte aj na dovolenke som dvojfázovo trénovala. Obdivujem manžela, že to so mnou vydržal. Odteraz budeme častejšie chodiť na ryby a robiť veľa vecí spolu. Teším sa na túto zmenu. Aj keď nezaručujem, že sa osvedčím ako žena v domácnosti,“ citujú Bergerovú nórske internetové médiá.

debata chyba
Viac na túto tému: #Tora Bergerová