Popredný maďarský horolezec zahynul pri sólo výstupe na Everest. Smútia za ním aj na Slovensku

Pravda | 30.05.2023 23:20
Nielen Maďarsko smúti za Szilárdom Suhajdom, popredným horolezcom, ktorý neprežil výstup na Mount Everest. Patril medzi hŕstku, ktorá pri himalájskych expedíciách nepoužívala kyslíkové bomby.

Suhajda sa v Himalájach pripravoval na to, že ako prvý Maďar vystúpi na najvyššiu horu sveta (8848,86 m n. m.) bez pomoci kyslíkových fliaš či šerpov.

Podľa portálu origo.hu sa naposledy ozval minulú stredu dopoludnia z výšky približne 8700 m n. m. prostredníctvom satelitného telefónu.

Oznámil, že o tri-štyri hodiny môže bezpečne dosiahnuť vrchol a vrátiť sa do tábora 4. Posledný signál prišiel z výšky 8795 metrov. Následne sa už nepodarilo nadviazať kontakt so 40-ročným horolezcom. Záchranná akcia, ktorú tvorili šerpovia, sa skončila neúspešne.

Kami Rita Čítajte aj Pár dní pred jubileom. Nepálsky šerpa má za sebou rekordný výstup na Everest, krajan s ním drží krok

„Suhajdu v horolezeckých kruhov považovali za mimoriadne pripraveného a otužilého horolezca, no 72 hodín v zóne smrti bez kyslíka neprežijete. Uvedomili si to aj horolezci a záchranný tím, a preto bolo ďalšie pátranie ukončené,“ napísal uvedený web v nedeľu ráno.

Portál heol.hu citoval horolezca Lajosa Kollára, ktorý tušil, že už v deň zmiznutia Suhajdu sa treba pripraviť na zlé správy.

everest Čítajte aj Nepál si koleduje o problémy. Vydal rekordný počet povolení na výstup na Everest

„Podstatné je, že Szilárd sa mal vrátiť v stredu na poludnie nepálskeho času. Zároveň ho chápem, pretože na návrat, keď máte na dosah ruky cieľ, je potrebná veľká mentálna sila.

Szilárd to neurobil a nasledovali preteky s časom. V zóne smrti nie je v ľudských silách prežiť tak dlho. Nebol som fanúšikom myšlienky, aby vyrazil na Everest sám bez kyslíka.

Povedal som mu to v októbri s tým, že hoci bol výborne pripraveným a odolným horolezcom, extrémna výška Everestu či množstvo horolezcov a pomalosť človeka ,zožerie'. V zóne smrti nemôžete ísť trošičku vpred. Ak je na to čas, musíte sa otočiť,“ uviedol Kollár.

„Počasie na Evereste bolo tento rok mimoriadne chladné, boli tam veľké výstupy, ale aj desiatky mŕtvych. Szilárda chápem, pretože vynaložil úžasné množstvo práce, aby dosiahol svoj cieľ. Čo sa dá teraz povedať? Nič,“ dodal smutne Kollár.

Na Suhajdu, ktorý zanechal manželku a syna, spomína aj známa slovenská značka outdoorového oblečenia a doplnkov ZAJO, s ktorou spolupracoval.

„Neradi a prakticky vôbec sme pri jeho mene nepoužívali označenie ambasádor. Vždy sme o ňom hovorili ako o našom priateľovi, pretože len tak sa to vždy zdalo správne.

Szilárd zohral kľúčovú úlohu pri rozvoji našej značky. Vďaka našej spolupráci sme boli priamymi svedkami jeho vášne pre hory a odhodlania neustále sa zlepšovať,“ píše sa na webe spoločnosti.

Tá si pripomenula Suhajdovu pamiatku aj na facebooku:

„Z udalostí posledných dní sme všetci v ZAJO zdrvení. Szilárdov predčasný odchod v nás zanechal prázdnotu, ktorú dokáže s odstupom času zaplniť asi len spomienka na jeho nákazlivé nadšenie pre svet tam vonku.

Náš priateľ nebol obyčajný chlapík s cepínom v ruke. Bol to muž, ktorý neustále posúval hranice ľudského potenciálu. V priebehu rokov dosiahol úspechy, ktoré ho odlišovali nielen od nás bežných nadšencov, ale aj od mnohých elitných horolezcov.

Zároveň však cítime, že najlepšie, čo môžeme urobiť, aby sme si jeho život uctili, je pokračovať v jeho odkaze. Inšpirovať sa jeho odhodlaním, ľudskosťou a dobrotou. Szilárd, tvoj odkaz budeme niesť ďalej, pokým budeme živí.“