Ukáže neľútostný kopec rekord Shiffrinovej alebo inú Vlhovú? Štartové čísla sú známe

Michal Gavroň | 23.01.2023 17:59
1 Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová.
Krásne i zradné miesto. Berie lyžiarkam dych a často aj nádej. Nič neodpustí. Vie to aj Petra Vlhová. Za chyby v Kronplatzi už párkrát zaplatila.

Jedna z najnáročnejších zjazdoviek na obrovský slalom však k nej bola aj prívetivá. Naposledy vlani, keď jej na víťaznú Saru Hectorovú chýbalo iba pätnásť stotín sekundy.

"Treba s ňou určite počítať na víťazstvo. Bude oddýchnutá. Poctivo sa pripravovala. Ukázala výborné jazdy aj v Kronplatzi, vlani bola druhá.

Verím jej aj preto, že tamojšia zjazdovka je dlhá a náročná. Preverí kondíciu všetkých pretekárok. A v tomto aspekte je Petra jedna z najlepších," vraví bývalá lyžiarka Jana Wolnerová.

Zmena programu

Vlhovú čakajú v utorok a v stredu dva obrovské slalomy. V talianskom stredisku sa začnú prvé kolá o 10.30, druhé sú na programe o 13.30. Prenos vysiela JOJ Šport.

Rakúsko Flachau nočný slalom ženy SP 2. kolo Čítajte viac Veľký prehľad zárobkov lyžiarok. Shiffrinová si ide vlastnú ligu, Vlhová sa nechytá

Vlhová sa vydá na trať ako tretia v poradí. Pred ňou pôjdu Talianky Marta Bassinová a Federica Brignoneová, po nej zasa Mikaela Shiffrinová.

Elitnú sedmičku uzavrú piata Lara-Gutová Behramiová, šiesta Sara Hectorová a siedma Tessa Worleyová.

Slovenka do nich pôjde bez toho, aby si krátko pred štartom vyskúšala pretekársku zjazdovku. Organizátori zrušili pondelňajšie voľné jazdenie kvôli čerstvo napadnutému snehu.

Asistent trénera Matej Gemza pre Pravdu potvrdil, že si Vlhová vyskúšala kopec Erta už minulý týždeň. Okrem toho sa pripravovali v neďalekom San Candide, kde sa venovali najmä obrovskému slalomu a slalomu.

"Prekvapilo nás, že zrušili voľné jazdenie. Podložka je ľadová, ale asi nechcú riskovať, lebo sa pôjdu dvoje pretekov za dva dni. Petra sa v obráku cíti skvelo.

Má dobrý pocit, sme pripravení. Ak predvedie jazdy podľa toho, ako sa cíti, tak to bude veľmi dobré," priznáva Vlhovej brat Boris pre TASR.

3 Vlhová Čítajte viac Vlhovej rýchlostná skúška sa odkladá. Dôvod absencie v Cortine je známy

V Kronplatzi by mali panovať pravé zimné podmienky. Keď ich Vlhová na štarte zažila naposledy, ovládla minulý týždeň slalom vo Flachau. Wolnerová to považuje za ďalšie plus pre majsterku sveta v tejto disciplíne z roku 2019.

„Asi šesťdesiat percent výkonu je o hlave. Ak sa vám páči, že svieti slnko, mrzne a máte pod sebou tvrdú podložku, idete do pretekov inak nastavený, ako keď vás podmienky hnevajú. Vaša morálka upadá,“ tvrdí.

Naplnia sa otcove slová?

Vlhová v tejto sezóne predvádza v obrovskom slalome konštantné výkony. Najhorším umiestnením je siedme miesto zo Semmeringu. Inak bola dvakrát štvrtá, dva razy tretia i druhá.

"Otec Igor Vlha povedal, že Petre stačí jediný skvelý výsledok a prelomí to. Prišiel vo Flachau. Prvý triumf od olympiády v Pekingu môže byť pre ňu skvelou vzpruhou. Môžeme vidieť inú Petru.

Na druhej strane – v obrovskom slalome jazdí výborne celú sezónu. Síce bez výhry, ale na skvelých priečkach. Veľa na ňom v príprave pracovali. Je to vidieť. Teším sa, ako sa toto všetko skĺbi s vedomím, že pôjde na štart ako víťazka slalomu z Flachau," reaguje Wolnerová.

Mikaela Shiffrinová Čítajte viac Zakopla tam, kde by to nik nečakal. Shiffrinovej útok sa presúva na preteky s Vlhovou

Kronplatz môže byť miesto, kde vôjde do histórie Mikaela Shiffrinová a dosiahne rekordné 83. víťazstvo vo Svetovom pohári. Zraky domácich priaznivcov sa budú upierať aj na domáce esá Federicu Brignoneovú a líderku hodnotenia v obrovskom slalome Martu Bassinovú.

"Brignoneová zbožňuje tento kopec, darilo sa jej tam aj v minulosti. Po zisku veľkého glóbusu pred dvomi sezónami išla výkonnostne dole. Bola nevýrazná. Teraz ide výborne.

Bassinová má formu. Zdá sa mi, že s blížiacimi sa majstrovstvami sveta graduje. Je radosť ju sledovať. To isté platí aj o Lare Gutovej-Behramiovej. A Mikaela zasa môže dosiahnuť na rekord. Konkurencia je obrovská, vyhrať môže hociktorá," dopĺňa Wolnerová.

Na štarte by nemala chýbať ani Katharina Liensbergerová. Rakúšanka je od pondelka bez trénera. Livio Magoni s ňou ukončil spoluprácu predčasne.

Najlepšie zarábajúce lyžiarky v sezóne 2022/23 Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
20. Mirjam Puchnerová (Rak.) - 36 775...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ