Kreslenie je meditácia. Vlhová mi trvala deväť hodín

Michal Bakaj | 08.06.2021 20:00
kolaz Foto:
Nikola Radosová so zlatou medailou za titul v maďarskej lige a jej umelecké stvárnenie Petry Vlhovej.
Elegantná a večne usmiata - na palubovke i mimo nej. Nikola Radosová (29) si v utorok druhýkrát v kariére prebrala ocenenie pre volejbalistku roka.

O dva mesiace sa so slovenskou reprezentáciou predstaví na európskom šampionáte v Chorvátsku.

Čo trvá dlhšie – príprava účesu a mejkapu pred zápasom alebo samotný strečing?

Rozcvička trvá približne 45 minút, taký dlhý čas fintením nestrávi žiadna z nás (úsmev). Kedysi som príprave vizáže venovala viac času, teraz to už tak dramaticky neberiem.

Ale platí, že aj volejbalistky sa chcú na palubovke páčiť…

Samozrejme, ako všetky ženy. Vlasy vypnúť do vrkoču, upraviť sa a ide sa na to. Ale netreba to preháňať, aj tak sa počas zápasu spotíme.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Nikola Radosova (@nikarados)

Počas pandémie ste sa vrátili ku koníčku z detstva. Je pre vás kreslenie aj mentálnym relaxom?

Presne tak. Popri volejbale som chcela robiť aj niečo kreatívne, zapojiť iné sféry mozgu. Kreslenie mi veľmi sadlo. Viem sa do neho vžiť, slúži pre mňa takmer ako meditácia. Dokážem pri ňom vypnúť a sústrediť sa na jedinú vec.

Ako dlho ste kreslili portrét Petry Vlhovej?

Asi deväť hodín. Portréty sú náročné, som v nich ešte nováčik. Veľa opravujem, gumujem. Pri Petre som prvýkrát kreslila výrazný úsmev, zuby. Na začiatku som z toho mala rešpekt, potom ma to pohltilo.

Trúfli by ste si nakresliť aj reprezentačného trénera Marca Fenoglia?

Haha a prečo nie? I keď teraz hráme veľa zápasov, na ostatné veci nie je veľa času. Ale viem, že sa ku kresleniu vrátim, robí mi radosť.

Nikola Radosová (12) na ME 2019. Foto: TASR, Pavel Neubauer
Volejbal Nikola Radosová (12) na ME 2019.

Snaží sa Fenoglio na vás preniesť niečo z talianskeho naturelu?

Áno. Mentálna príprava je pre neho veľmi dôležitou súčasťou tréningového procesu. Pracujeme na víťaznej mentalite či koncentrácii. V týchto veciach je veľmi prísny.

Vyžaduje od nás, aby sme boli stopercentne sústredené nielen na zápasoch, ale aj na tréningoch. Neakceptuje, ak niekto ide iba na pol plynu.

Výsledky zo Zlatej európskej ligy a ME sa započítavajú do svetového rebríčka, odkiaľ existuje pre Slovensko šanca historického postupu na MS 2022. Pripomína vám to tréner?

Áno, veľmi často. Príležitosť zabojovať o účasť na MS je veľká vec, ale snažím sa na to nemyslieť. Sústredím sa výhradne na najbližší zápas. Úvahy nad budúcnosťou niekedy dokážu zväzovať.

Plus, systém kvalifikácie je dosť zložitý a k posunu v rebríčku by sme potrebovali aj to, aby naši priami súperi niečo poprehrávali. Ak mi niekto po skončení sezóny povie, že sme postúpili, tak sa budem veľmi tešiť. Zatiaľ je to pre mňa hudba budúcnosti.

Aká je sila tímu v porovnaní s tým, ktorý pred dvoma rokmi vybojoval osemfinále na domácich ME?

Družstvo prešlo generačnou obmenou. Po šampionáte v Bratislave niektoré hráčky ukončili kariéru a na ich miesto prišli mladé dievčatá.

Vznikla určitá veková priepasť, o to viac musíme pracovať na súhre. Existuje možnosť, že pred ME sa k nám ešte pripojí jedna alebo dve hráčky. Každá pomoc bude vítaná.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Nikola Radosova (@nikarados)

Znamená pre vás ocenenie volejbalistka roka aj väčší záväzok voči reprezentácii?

Cenu si veľmi vážim. Predovšetkým je pre mňa zadosťučinením za prácu, ktorú som odvádzala. Získala som novú motiváciu.

Som si vedomá, čo sa odo mňa očakáva v reprezentácii a zároveň som pripravená na väčšiu dávku zodpovednosti. Máme mladý tím, viacerým dievčatám chýbajú skúsenosti a mojou úlohou bude aj to, aby som im niečo odovzdala ďalej.

Nechajú si mladšie kolegyne poradiť?

Samozrejme. I keď my staršie im do toho až tak veľmi nehovoríme, pokyny a usmernenia sú úlohou trénerov. Avšak keď sa niečo také udeje, baby si vypočujú každú dobre mierenú radu. Chcú sa učiť a to je hlavné. Omladenie tímu je prirodzená vec v každom športe.

V reprezentácii ste debutovali pred desiatimi rokmi. Posunul sa odvtedy volejbal?

Určite sa menil a ja som sa menila s ním. V súčasnej dobre sa hrá rýchlejšie a viac silovo. Čím ďalej, tým viac sú hráčky vyššie a silnejšie. Volejbal sa stal viac fyzickejším.

Medzi tie vyššie patrí aj Tereza Hrušecká. Je ťažké zasmečovať cez 197 cm vysokú reprezentačnú kolegyňu?

Áno – keď je na bloku včas a v dobrej pozícii. Ako smečiarka si počas modelovaných zápasov musím dávať pozor, či na sieti nie je práve ona. Tereza je veľký talent, rastie z nej skvelá hráčka.

Tereza Hrušecká Čítajte viac Ideálny svet? Viac miesta v lietadle a dlhšie nohavice

Odohráte aj budúcu klubovú sezónu v Maďarsku?

Áno, s Níreďházou sme sa dohodli na pokračovaní spolupráce. Som tam spokojná, nebol dôvod niečo meniť. Za celú minulú sezónu sme prehrali jediný zápas, vyhrali ligu i pohár.

Niektorí ľudia vravia, že volejbal nie je pravý tímový šport, pretože je bezkontaktný. Čo by ste im odkázali?

Každý má iný názor. Volejbal sa mi od začiatku páčil práve tým, že nie je kontaktný. Keď mu človek príde na chuť tak zistí, že práve tímovosť je pod vysokou sieťou veľmi dôležitá.

Individualita, nech je akokoľvek kvalitná, vám zápas nevyhrá. Volejbal sa hrá na tri dotyky a kombinácie medzi spoluhráčkami. Človek musí spolupracovať, aby získal bod či zápas.

Medzi mužmi obhájil Michalovič

Nikola Radosová vyhrala anketu SVF o najlepšiu hráčku sezóny druhýkrát v kariére (predtým 2018).

V hlasovaní trénerov, funkcionárov a novinárov skončila na druhom mieste Barbora Koseková, tretia bola Mária Žernovič.

Medzi mužmi obhájil prvenstvo Peter Michalovič. Top trojku skompletizovali Filip Gavenda a Peter Ondrovič. Trénermi roka sa stali Marek Kardoš a Eva Koseková.

Smeč Petra Michaloviča. Foto: SITA, Martin Havran
Peter Michalovič Smeč Petra Michaloviča.

VOLEJBALISTA ROKA 2020

1. Peter Michalovič (Nantes/Fr.) 159 bodov, 2. Filip Gavenda (Teruel/Šp.) 117, 3. Peter Ondrovič (České Budějovice/ČR) 97, 4. Marcel Lux (Karlovarsko/ČR) 92, 5. Tomáš Kriško (Friedrichsha­fen/Nem., Liberec/ČR) 72, 6. Matej Paták (Chaumont/Fr., Lvi Praha/ČR) 62, 7. Šimon Krajčovič (Lvi Praha/ČR, Liberec/ČR) 47, 8. Patrik Lamanec (Košice) 45, 9. Jakub Ihnát (Ostrava/ČR) 42, 10. Juraj Zaťko (Komárno, VKP Bratislava) 35

VOLEJBALISTKA ROKA 2020

1. Nikola Radosová (Drážďany/Nem., Níreďháza/Maď.) 163 bodov, 2. Barbora Koseková (Níreďháza/Maď., Trentino/Tal., Békešská Čaba/Maď.) 155, 3. Mária Žernovič (Vasas Budapešť/Maď.) 153, 4. Michaela Španková (UKF Nitra) 46, 5. Karin Palgutová (Nancy/Fr.) 45, 6. Tereza Hrušecká (Strabag Bilíkova Pezinok) 40, 7. Michaela Abrhámová (Volero Le Cannet/Fr.) 36, 8. Lucia Herdová (Strabag Bilíkova Pezinok, Šternberk/ČR) 35, 9. Miroslava Kijaková (Kfar Saba/Izr., CMFC/Taiw.) 32, 10. Nikola Kvapilová (Liberec/ČR) 29

TRÉNER ROKA – MUŽSKÁ ZLOŽKA

1. Marek Kardoš 72 bodov, 2. Rostislav Chudík 35, 3. Martin Pipa 30

TRÉNER ROKA – ŽENSKÁ ZLOŽKA

1. Eva Koseková 61 bodov, 2. Michal Matušov 45, 3. Marek Maličký 26

TÍM ROKA – MUŽI

1. VK OSMOS Prievidza 82 bodov, 2. VK KDS-Šport Košice 39, 3. Rieker UJS Komárno 36

TÍM ROKA – ŽENY

1. Strabag VC Bilíkova Pezinok 82 bodov, 2. Slávia EU Bratislava 52, 3. reprezentácia SR do 17 rokov 47

BEACHVOLEJBALOVÉ DVOJICE ROKA

MUŽI: Marek Ludha, Ľuboš Nemec, ŽENY: Jana Šimanicová, Barbora Tokošová

ROZHODCA ROKA

1. Juraj Mokrý 55 bodov, 2. Miroslav Sarka 14, 3. Filip Moravčík 9, 3. Igor Porvazník 9

JUNIOR ROKA: Michal Zeman

JUNIORKA ROKA: Tereza Hrušecká

CENA FANÚŠIKA Filip Gavenda a Nikola Radosová

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ