Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Navonok to zvládam, no vnútri je to často inak, tvrdí Djokovič. Má osvedčený mentálny trik

Napriek tomu, že srbský tenista Novak Djokovič v tomto roku oslávil už 36. narodeniny a absolvoval len 12 turnajov, opäť sa stal najlepším hráčom skončenej sezóny.

14.12.2023 08:00
824424835 Foto:
Novak Djokovič v závere roka nevyšiel iba zápas Davis Cupu.
debata

Dôkazov je hneď niekoľko: vyhral tri zo štyroch grandslamových turnajov, dovedna na siedmich zdvihol nad hlavu víťaznú trofej.

Po siedmy raz sa stal sa aj šampiónom ATP Finals a rok po ôsmy raz zakončí ako svetová jednotka, pričom na vrchole je s prestávkami už neuveriteľných 403 týždňov.

Na otázku, čomu za toto všetko vďačí, rodený Belehradčan odpovedal: "Inšpirujú ma mladí hráči, ktorí sú čoraz ‚hladnejší‘ a zlepšujú sa z turnaja na turnaj.

Sú pre mňa extra motivácia a prebúdzajú vo mne tenisové zviera,“ povedal Djokovič v relácii 60 minút v televízii CBS, citoval z neho web ATPtour.com.

Djokovič Čítajte viac Novak Djokovič to trafil! Vyjadrenie Srba o očkovaní nadchlo Roberta F. Kennedyho Jr.

Djokovič v tomto roku vyhral Australian Open, Roland Garros aj US Open. Prehral iba jedno grandslamové finále, keď vo Wimbledone nestačil v piatich setoch na Španiela Carlosa Alcaraza.

A práve tento 20-ročný tenista sa najčastejšie spomína ako Djokovičov nástupca, ktorý by sa mohol dlhodobo udržať na prvej priečke rebríčka ATP. Zatiaľ na ňom pobudol 36 týždňov.

"Práve prehra vo finále Wimbledonu bola pre mňa spúšťač pre ďalšie zlepšenie do záveru roka. Povedal som si, že na amerických tvrdých povrchoch vyhrám všetko, čo sa dá, a nakoniec sa mi to aj podarilo,“ podotkol Djokovič.

Pripomenul aj svoj celkový triumf na podujatí ATP Masters 1000 v Cincinnati, kde vo finále zdolal Alcaraza po 3 hodinách a 49 minútach 5:7, 7:6 (7), 7:6 (4). Išlo o najdlhšie finále na dva víťazné sety na okruhu ATP v histórii.

122016911 4543786182358959 1601455376238902441 n Čítajte viac Edo, ja sa o to postarám. Otec šampióna novej generácie prezradil, čo pre jeho syna spravil Djokovič

Víťaz 98 turnajov na hlavnom profiokruhu tvrdí, že svoju hru stále dokáže zdokonaliť po mentálnej stránke. "V tenise nie je žiadny fyzický kontakt, ale toho očného je až priveľa.

Najdôležitejšie je sústrediť sa na seba a svoj výkon a nie pozerať sa na súpera ako pije vodu alebo vnímať reakcie publika.

Navonok sa možno zdá, že to všetko po mentálnej stránke zvládam, ale v skutočnosti sa vo mne často odohráva tvrdý boj. Mentálna stránka je remeslo, na ktorom sa pracuje počas celej kariéry, ak chce byť hráč úspešný,“ dodal Djokovič.

Najlepšie zarábajúce športovkyne sveta v roku 2023 Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Nenadarmo sa hovorí, že komu sa nelení, tomu sa...
debata chyba
Viac na túto tému: #tenis #motivácia #Novak Djokovič #taktika #trik