Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Nezaočkovaný Djokovič si zahrá vo Wimbledone. Rusi majú stopku

Srbský tenista Novak Djokovič bude môcť obhajovať titul na grandslamovom turnaji vo Wimbledone, aj keď nie je zaočkovaný proti ochoreniu Covid-19.

26.04.2022 15:51 , aktualizované: 16:28
Britain Wimbledon Tennis Djokovič Foto: ,
Novak Djokovič po finále Wimbledonu 2021.
debata (6)

V utorok to potvrdili londýnski organizátori.

Líder svetového rebríčka zdolal pred rokom vo finále Taliana Mattea Berrettiniho a pripísal si v All England Clube šiesty triumf.

"Vládne požiadavky na vstup do Spojeného kráľovstva nevyžadujú povinné očkovanie. Preto to nebude nutná podmienka štartu na turnaji.

Novak Djokovič Čítajte viac Čo mu je? Djokovič tají podrobnosti o chorobe, odmieta koronavírus

Máme v pláne vrátiť sa do normálneho režimu. Neuplatníme všetky minuloročné covidové obmedzenia a hráči a hráčky si budú môcť opäť nájsť aj vlastné ubytovanie.

Budeme mať k dispozícii opäť aj plnú divácku kapacitu," povedala na pravidelnom jarnom brífingu výkonná šéfka podujatia (27. júna až 10. júla) Sally Boltonová podľa agentúry DPA.

Novak Djokovič Čítajte viac Djokovič sa zastáva Rusov. Jeden z nich do neho i tak rýpe

Djokovič odohral tento rok len tri turnaje. Nemohol obhajovať triumf na grandslamovom turnaji Australian Open a zaútočiť na rekordný 21. titul z podujatí veľkej štvorky.

Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke mu zrušil vízum „z dôvodu verejného záujmu“ a Srba deportovali z krajiny.

Lepšia možnosť nebola, odkazujú organizátori

Organizátori Wimbledonu obhajujú zákaz štartu ruským a bieloruským tenistom na grandslamovom turnaji tvrdením, že „nenašli žiadnu lepšiu alternatívu“.

Hráči z oboch krajín sa nebudú môcť zúčastniť ani na ďalších britských trávnatých podujatiach, dôvod je ruská vojenská invázia na Ukrajinu, ktorú Bielorusko podporuje.

Vedenie turnaja zareagovalo na utorňajšom pravidelnom jarnom brífingu na kritiku, ktorú zákaz vyvolal. Proti sa postavili Asociácia tenisových profesionálov (ATP), Ženská tenisová asociácia (WTA) či jednotliví hráči a hráčky, medzi nimi aj Srb Novak Djokovič.

Šéf All England Clubu (AELTC) Ian Hewitt povedal, že zákaz dlho a podrobne zvažovali. "Dlho sme zvažovali dostupné možnosti. V skutočnosti sme mali len dve. Odmietnutie prihlášok alebo ich povolenie s konkrétnym vyhlásením odsudzujúcim inváziu od jednotlivých hráčov.

Zvažovali sme širokú škálu faktorov. Po prvé, ak by sme aj prijali prihlášky s písomným vyhlásením, riskovali by sme, že v prípade úspechu, alebo len samotnej účasti, by boli zneužité propagandistickou mašinériou ruského režimu.

To sme nemohli akceptovať. Po druhé, máme povinnosť zabezpečiť, aby naše konanie žiadnym spôsobom neohrozilo hráčov a ich rodiny. Veľmi ľutujeme dôsledky, ktoré bude mať naše rozhodnutie na dotknutých.

Veríme však, že sme urobili najzodpovednejšie možné rozhodnutie. V tejto výnimočnej a skutočne tragickej situácii neexistuje lepšia alternatíva," citovala agentúra AFP Hewitta.

Tenisoví organizátori krátko po začiatku vojny zakázali účasť Rusku a Bielorusku na Davisovom pohári a Pohári Billie-Jean Kingovej. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) pozastavila členstvo Ruskej a Bieloruskej tenisovej federácii.

Ruskí a bieloruskí hráči však mohli štartovať individuálne na turnajoch ATP a WTA pod neutrálnou vlajkou. Vo Wimbledone budú chýbať Daniil Medvedev, Andrej Rubľov, Arina Sobolenková či Victoria Azarenková.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Novak Djokovič #Wimbledon 2022